24 saat içinde geliştirilen Cloudiverse, dosya depolama servislerini birleştiriyor
Güvenlik

24 saat içinde geliştirilen Cloudiverse, dosya depolama servislerini birleştiriyor

Daha önce birçok kez hackathon adı verilen; kısa sürede yazılımı, kullanıcı deneyimi ve tasarımı tamamlanarak bir projenin ayağa kaldırılmaya çalışıldığı ya da bir soruna çözüm bulmanın hedeflendiği etkinlikler hakkında çok sayıda haber yazmıştık.

TechCrunch Disrupt 2013 kapsamında düzenlenen hackathon, geçtiğimiz günlerde sona erdi ve etkinliğin dereceye giren projeleri duyuruldu.

Yaklaşık 24 saat süren etkinlik sonrasında etkinliğe katılan tüm ekipler birer dakikalılık sunum yaptılar ve sonrasında kazanan projeler belli oldu. Etkinlikte birincilik ödülünü ve 5 bin dolarlık hediyeyi Spruce kazanırken en çok dikkati ise Cloudiverse çekti.

Şu an en çok kullanılan dosya depolama platformları olarak Dropbox, Google Drive ve Box'ı sayabiliriz. Cloudiverse ekibine göre bu servislerin kullanıcılarına yaşattığı temel olarak 2 problem var: güvenlik ve bu servislerin toplam dosya boyutu için sahip olduğu limit.

Cloudiverse ise bu soruna oldukça akıllıca bir çözüm buluyor. Yüklediğiniz dosyaları parçalara ayırarak farklı farklı dosya depolama platformlarında saklayan Cloudiverse, dosyayı indirmek istediğinizde ise kendi ayırdığı parçaları birleştirerek tekrardan size sunuyor. Örneğin Dropbox'ta 2 GB dosya limitine sahip olabiliyorken, Cloudiverse'i tercih ettiğinizde platformun arka planda kullandığı diğer depolama servislerini de bir anlamda kullanmış oluyorsunuz ve böylece Dropbox'ta ücretli pakete geçmeden 2 GB'ın üzerine çıkmanız mümkün oluyor.

cloudiverse-screen

4 yazılımcı ve bir de arayüz tasarımcısının 24 saat gibi kısa bir sürede hazırladığı Cloudiverse, şu an yayında değil. Ancak proje ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için şuradan mail adresinizi bırakabilirsiniz. 24 saat içinde demosu hazır hale gelen Cloudiverse'in tabii ki de yayına girmesi için çok sayıda eksiği olduğunu tahmin etmek güç değil. Ancak ekip projeyi hackathon sonrasında da geliştirmeye devam ederse ki öyle görünüyor, Cloudiverse'i kullanıcı kitlesi olarak hızla yükselişine şahit olabiliriz.

Toplamda 800 yazılımcının bir araya geldiği ve 264 proje ortaya çıkarttığı TechCrunch Disrupt hackathonu, internet sektöründeki en kalabalık hackathonlardan biri olarak gösterebiliriz. Jürisinde Twitter, Pinterest, PopVox ve NEA gibi şirketlerde çalışan profesyonellerin bulunduğu etkinliğin birincisi olan Spruce, sizlere daha önce tanıttığımız ReadQuick'e oldukça benziyor. Spruce, öğrencilerin okuyacakları içeriklerin online bir platform vasıtasıyla ne kadar süreceğini hesaplıyor. Dereceye giren diğer proje ise online reklamcılığa farklı bir bakış açısı getiren AdFree oldu.

Yorumlar (5)
 1. Wise Colt Wise Colt

  Elimi cabuk tutamadim! Ben de dosyalari bolerek farkli dropbox hesaplarina (ileride diger cloudlari da ekleyecektim) upload ve download kisimlarini yazmistim. Daha bir suru ozellik dusunuyordum.. Fikrimi kime anlatsam cok orjinal buluyordu ve ben de bu fikre guveniyordum. Bahsettigim kismi yazmam iki haftami aldi. Zaten Dropbox API sini vs cozene kadar baya vakit kaybettim. Suan resmen yikilmis durumdayim :( Devam edip etmemek konusunda kararsizim..

  1. Earthen Earthen

   Güvenli ve hızılı olduğu sürece yerli hizmetleri tercih ederim. Bu biraz'da pazarlama yönetimi ile ilgili . Ürününü global değil lokal düşünmekte daha faydalı olacağını düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılar.

 2. dosyaları parçalaması kullanıcıyı yazılıma mahkum yapar

  programsız dosyalarınız çöp olur

  bir taraf dolunca diğerine geçse ve tek bir depoymuş gibi hareket etse kullanıcı tarafından daha mantıklı olur

  1. Wise Colt Wise Colt

   Tam olarak detay veremesem de bahsettiğiniz sorunla da ilgili birden fazla çözümüm var. Fakat earthen arkadaşımın da dediği gibi projenin local mi yoksa global mi olması gerektiği konusunda da en başından beri kararsızdım.

 3. hadi diyelim 1-2mb lık dosyalar için bu tuttu ama büyük dosyalar için altından kalkamayacakları bir bant genişliği yükünün altına girmiş olacaklar ve dosyasına bir gözatmak için birleştirme süresi 30sn yi geçerse kimse bu servisi kullanmaz.

  Kullanıcıya şu an da var olan cloud hesaplarını tek yerden kontrol ettiren sitelerden dosya bölme haricinde ek getirisi yokken, bu site kapanırsa kullanıcının butun dosları gitme ihtimali bile benim için kullanmama sebebi.