24 saat içinde geliştirilen Cloudiverse, dosya depolama servislerini birleştiriyor

24 saat içinde geliştirilen Cloudiverse, dosya depolama servislerini birleştiriyor

Daha önce birçok kez hackathon adı verilen; kısa sürede yazılımı, kullanıcı deneyimi ve tasarımı tamamlanarak bir projenin ayağa kaldırılmaya çalışıldığı ya da bir soruna çözüm bulmanın hedeflendiği etkinlikler hakkında çok sayıda haber yazmıştık.

TechCrunch Disrupt 2013 kapsamında düzenlenen hackathon, geçtiğimiz günlerde sona erdi ve etkinliğin dereceye giren projeleri duyuruldu.

Yaklaşık 24 saat süren etkinlik sonrasında etkinliğe katılan tüm ekipler birer dakikalılık sunum yaptılar ve sonrasında kazanan projeler belli oldu. Etkinlikte birincilik ödülünü ve 5 bin dolarlık hediyeyi Spruce kazanırken en çok dikkati ise Cloudiverse çekti.

Şu an en çok kullanılan dosya depolama platformları olarak Dropbox, Google Drive ve Box'ı sayabiliriz. Cloudiverse ekibine göre bu servislerin kullanıcılarına yaşattığı temel olarak 2 problem var: güvenlik ve bu servislerin toplam dosya boyutu için sahip olduğu limit.

Cloudiverse ise bu soruna oldukça akıllıca bir çözüm buluyor. Yüklediğiniz dosyaları parçalara ayırarak farklı farklı dosya depolama platformlarında saklayan Cloudiverse, dosyayı indirmek istediğinizde ise kendi ayırdığı parçaları birleştirerek tekrardan size sunuyor. Örneğin Dropbox'ta 2 GB dosya limitine sahip olabiliyorken, Cloudiverse'i tercih ettiğinizde platformun arka planda kullandığı diğer depolama servislerini de bir anlamda kullanmış oluyorsunuz ve böylece Dropbox'ta ücretli pakete geçmeden 2 GB'ın üzerine çıkmanız mümkün oluyor.

cloudiverse-screen

4 yazılımcı ve bir de arayüz tasarımcısının 24 saat gibi kısa bir sürede hazırladığı Cloudiverse, şu an yayında değil. Ancak proje ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için şuradan mail adresinizi bırakabilirsiniz. 24 saat içinde demosu hazır hale gelen Cloudiverse'in tabii ki de yayına girmesi için çok sayıda eksiği olduğunu tahmin etmek güç değil. Ancak ekip projeyi hackathon sonrasında da geliştirmeye devam ederse ki öyle görünüyor, Cloudiverse'i kullanıcı kitlesi olarak hızla yükselişine şahit olabiliriz.

Toplamda 800 yazılımcının bir araya geldiği ve 264 proje ortaya çıkarttığı TechCrunch Disrupt hackathonu, internet sektöründeki en kalabalık hackathonlardan biri olarak gösterebiliriz. Jürisinde Twitter, Pinterest, PopVox ve NEA gibi şirketlerde çalışan profesyonellerin bulunduğu etkinliğin birincisi olan Spruce, sizlere daha önce tanıttığımız ReadQuick'e oldukça benziyor. Spruce, öğrencilerin okuyacakları içeriklerin online bir platform vasıtasıyla ne kadar süreceğini hesaplıyor. Dereceye giren diğer proje ise online reklamcılığa farklı bir bakış açısı getiren AdFree oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.