Google Bilim Fuarı halk oylamasının birincisi Elif Bilgin oldu!
Arama
Etkinlikler

Google Bilim Fuarı halk oylamasının birincisi Elif Bilgin oldu!

Google-Science-Fair-2013-225x111Sizlere yaklaşık 2 ay önce Google Bilim Fuarı‘nda (Google Science Fair) bölgesel finalistler arasına giren Elif Bilgin ve projesinden bahsetmiştik.

Bugün ise Google Türkiye’nin resmi blogundan da duyurduğu gibi halk oylaması sonuçlandı ve birinciliği Elif Bilgin göğüsledi. 1-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen halk oylamasında birinci olan Bilgin, 23 Eylül’de gerçekleşecek olan yarışmayı da kazanırsa 10 günlük Galapagos Adaları gezisinin yanı sıra LEGO, CERN ve Google ziyaretleri gibi çeşitli ödüllerin de sahibi olacak.

Elif-bilgin

Koç Özel Lisesi öğrencisi olan Elif Bilgin yarışmaya muz kabuklarının biyoplastik üretimi fikriyle katılmıştı. Halk oylamasını kazanan Elif’e 23 Eylül’de gerçekleşecek olan yarışmada da başarılar diliyoruz. Bu arada yarışmayla ilgili detaylı takvime ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. Hüseyin dedi ki:

  Gerçekten büyük başarı, tebrikler. Bundan sonrası için başarılar.

 2. Berat Doğan dedi ki:

  Ben daha etkili projelerin olduğu düşüncesindeyim. Bir Türk’ün almış olması güzel fakat hak edip etmediği çok ayrı bir tartişma konusu. Özellikle sosyal medya aracılığıyla Türkçülük duyguları gasp edilerek çok reklam yapıldı.

  Neyse hayırlı olsun diyelim…

  1. AhmetA dedi ki:

   Türkçülük duyguları gasp etmek nedir ? Elbette insanlarda milli duygular olacak , son derece normal bir durum. Halk oylaması diyor , sonuçta bilimsel bir değeri yok. Bu tür oylamalar insanların ilgisini bilime çekmek için yapılıyor. Halkımız da hem milli bilinçle hem de bilimsel gayretle bu oylamayı yapmış. Sanki diğerlerine oy veren halkların hepsi milli duygularla değil de bilimsel kriterlere baktı. Türklere gelince neden bu acımasızlık , Türkleri aşağılama ve mahkum etme gayreti, asıl ırkçılık bu?

   1. Berat Doğan dedi ki:

    Türkleri yani kendi milletimi aşağılamak gibi bir niyetim yok. Yeri geldiğinde eleştirebilirim fakat asla atmak gibi bir düşüncem yok.

    Belki “Türkçülük” yerine “milli duygular” demem daha uygun olurdu. Ama bu, düşünceleriminana fikrini değiştirmiyor.

    Söylediğiniz gibi diğer halklar da aynı “milli duygular”la oy kullanmış olabilir. Bu da bir YANLIŞtır. Ortada bilimsel bir yarışma var. Alınacak teşvik ile proje belki Dünya’nın kaderini değiştirebilir. Ancak olaya bilimsel gözle değil de “milli duygu”larla bakılırsa bu olmaz…

   2. Saim Herdaim dedi ki:

    Tontiş,
    bu mantığa göre en çok millet nüfusu olan ve milliyetçiliğe biraz önem veren ve uğraşıcak başka işi olmayan milletler hep halk oylamalarından birinci çıksın.
    Ben şahsen o kişiye oy verenlerin proje videosunu felan izlediklerinden, izlediklerinde anladıklarından felan şüpheliyim.

 3. Elif, standart eğitim sistemini aşmayı başarmış bir akranımdır. Özellikle üstünde durduğu konuda dış etkilerin değil kendi temel bilgilerinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu algoritma ve kimyasal mantığı, bir kültür ve araştırma birikiminin parçası. Zannetmiyorum ki ülkemdeki başarıların %99’u gibi öğretmenler ve aile bilgisine dayalı olsun. Kendisini tebrik etmek gerek. Umarım bu başarı, ülkemizdeki başarıların devamının habercisidir..

 4. can dedi ki:

  dua okunurken daha hızlı büyüyen çiçeğe fark atar bu 😀 😀

 5. Can dedi ki:

  Koç Özel Lisesi olacak, Özel Koç Lisesi değil

  1. Erman Taylan dedi ki:

   Teşekkürler bilgilendirme için.

 6. Brestgerfich dedi ki:

  Asıl iş bundan sonra Elif.

  Allah yolunu açık etsin.

 7. Erkan Evrendilek dedi ki:

  Derler ya, adam olacak çocuk … bu sefer soyadından belliymiş, Yolun açık olsun Elif BİLGİN, kalbimiz seninle…

Bir Yorum Yazın