Google ve Nestlé’nin sürpriz anlaşması sonucu yeni Android’in adı KitKat oldu
Mobil

Google ve Nestlé’nin sürpriz anlaşması sonucu yeni Android’in adı KitKat oldu

Google, Android sürümlerini adlandırırken tatlı isimler tercih ediyor. Fakat bu kez isim seçiminde beklenmedik olanı yaptı ve dünyanın en büyük yiyecek üreticilerinden biri ile anlaşarak Android’e satışta olan bir çikolatalı gofret markasının adını verdi.

Android’in yeni sürümünün adının KitKat olacağını önce Sundar Pichai Google+ üzerinden açıkladı. Çok kısa süre içerisinde Android’in resmi Google+ sayfasından da doğrulama geldi. Nestlé ise bu haberi KitKat’ın Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Kısa süre sonra KitKat Google’ın Android’in sitesinde de yerini aldı. Hatta Android KitKat için Apple’a göndermeler içeren özel bir video bile hazırlandı…

Google’ın daha önceden adının Key Lime Pie olacağını söylediği Android 4.4 sürümünü KitKat olarak adlandırmak için ABD’li ve İsviçreli iki firma özel bir anlaşma yaptılar. Fakat bu anlaşmada taraflar birbirlerine herhangi bir ödeme yapmayacaklar. Onun yerine çapraz bir promosyon çalışması olarak iki taraf da Android KitKat’ı tanıtım kampanyalarında ve hatta görünüşe göre doğrudan özel ürünlerle, kullanabilecekler.

android kitkat

BBC’nin haberine göre iki firmanın bu sıra dışı anlaşmasının bu noktaya gelme süreci de alışıldığın dışında olmuş.

Android’in daha önceki sürümleri bildiğiniz gibi alfabeyi takip eden sürüm isimlerine sahipti ve her biri bir tatlı yiyecek veya içecek ismi (Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean) taşıyordu. Sıradaki K harfi içinse Key Lime Pie seçilmiş olmasına rağmen Google’daki geliştiricilerden gelen bir öneri ile Google ofisinde oldukça popüler olan KitKat’ın ismi bir anda öne çıkmış.

Android’in uluslarası işbirliklerinden sorumlu olan John Lagerling; “o sırada KitKat markasının haklarının hangi firmada olduğunu bile bilmiyorduk” diyor. Sonrasında olayı çözmüşler ve geçtiğimiz Kasım ayı sonunda Nestlé’nin İngiltere’deki reklam ajansını arayıp fikirlerini iletmişler. Çok kısa sürede gerçekleşen bir video konferans görüşmesinin ardından 24 saat içerisinde anlaşma sağlanmış ve Şubat ayında Barcelona’da düzenlenen Mobile World Congress esnasında da imzalar atılmış.

android kitkat

Dünyanın iki büyük ve birbirine çok uzak gibi görünen iki markasının bu sürpriz anlaşma ile bir araya gelmesi, aslında dünya çapındaki ekonomik yapının nasıl yeniden şekillendiğinin de bir örneği. Sanılan aksine Google artık sadece bir teknoloji firması gibi, Nestlé de aslında sadece gıda sektöründe değil. Bunu net bir şekilde ortaya koyan en çarpıcı örneklerden birisi ise Android KitKat oldu. Bundan sonra çok daha farklı ve sıra dışı örneklerini göreceğimizden şüphem yok…

Ve işte karşınızda Android KitKat videosu…

Yorumlar (12)
 1. Adnan Fk Adnan Fk

  bir sonraki modeller için "Cino" ve "Tadelle" (yaz lansmanı için "Meybuz") seçenekleri denenmeli bence :)

 2. Hüseyin Hüseyin

  Gayet güzel bi kampanya, her iki tarafada yarar sağlar bence

 3. Gördüğüm en saçma marketing çalışması. Kitkat üzerinde android logosu var diye kitkat mı alacağım, ya da iOS kullanıcısıyım kitkat'ı çok sevdiğim için androide mi geçeceğim ? Android tarafından hikayesi olduğu için hadi neyse de Kitkat üzerinde android logosu ney laaan ?

  1. reklamcılığın 7 kuralını bilmelisin, bence sonra yorum yapmalısın.

 4. Türkiye de hiçbir firma Google gibi olamaz ama olmak isteyenler için iyi bir örnek ve umarım onun yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışıyorlardır.

  Google hiçbir zaman küçük, bencilce ve dar düşünmüyor. Aynı zamanda iyi bir paylaşımcı.

  Hem nestle kitkat ismini vererek her cihazın üzerinde sürüm ismi olarak her alacak. Samsung S5 Android Kitkat.

  Ayrıca Her Kitkat ürününde Android' in logosu her alacak. Bu para ile ölçülemeyecek değerde bir çalışma olmuş bence ve örnek teşkil edeceği kesin.

  Bu arada Google' un Microsoft' a yaptığı ne o zaman diyene cevabım ONA MUSTAHAK.

 5. Büyük saçmalık.

  Dünya devi bir firmanın işletim sistemi sürümüne ticari bir markanın adını veriyor olmasının nasıl bir mantığı olduğunu anlatabilecek olan beri gelsin. Kafamda yarattığı algı direk şu; "Nestle Androidin son sürümüne sponsor olmuş" Parayı basan 4.6 ya Kinder Süprise, 4.7 Ülker Çokoprens, 4.8 Güllüoğlu Baklavaları adını verebilecek. Bence bu durum birçok android kullanıcısını ve fanboy seviyesindeki kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyecektir.

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  1 nisan mı diye düşündüm. şaka haberi olduğundan şüphelendim. Nolur ciddi olmasın bu haber.

 7. Harika olmus ve harika dusunmusler. Videoda kitkat'i yeni bir cihaz gibi tanitmalari da gayet eglenceli olmus.

  Ve evet bugun ogle aramda gidip kitkat alip yemegi aklima sokmuslardir.

 8. Masallah Masallah

  android mi istersiniz çikolatalı gofret mi?

 9. Gerçekten çok başarılı bir anlaşma olmuş. Her iki tarafa da yürekten tebrikler.

 10. Oldukça lezzetli gözüküyor, nestle android robotu şeklinde kitkat çıkarsa da tadına baksak. Güzel bir çalışma olmuş hem nestle hem de android için. Fakat asıl sorun şu opensource olarak yola çıkmış bir yazılım artık tamamen ticaretin içine girmiş oldu.

 11. Türk girişimcilerden de atak bekliyoruz. Android Baklava...