Yerli sosyal ağ Quup’un Android uygulaması ve projeyle ilgili son bilgiler
Girişim

Yerli sosyal ağ Quup’un Android uygulaması ve projeyle ilgili son bilgiler

Sizlere daha önce tanıttığımız yüzde yüz yerli sosyal ağ Quup.com’tan yeni haberler var. Hatırlayacağınız gibi 2 sene önce başlayan quup, günümüzde her türlü site ve uygulamanın sosyal özelliklere sahip olmasının artık bir fırsat değil, bir zorunluluk olduğu düşüncesiyle ortaya çıkmış bir proje.

Kurucusu İlker Aksu’nun deyimi ile tüm kullanıcıları ile birlikte bir içerik veya spam filtresi gibi çalıştığı quup, bu sayede kaliteli, özgün ve değerli içeriklerin diğerlerinden sıyrılarak ön plana çıkmasını sağlamayı hedefliyor. Bunun için de quupEngine adı verilen adlı bir alt yapı kullanıyor.

quupEngine kullanan Quup.com Android uygulamasının yayınlanması ise bu yapıyı daha geniş kitlere ulaştıracak olması açısından önemli. İşte Quup.com ve farklı sitelerde de kullanılmaya başlanan quupEngine ile ilgili en güncel bilgiler ve veriler.

Son rakamlara göre Quup.com’un 2.000’i aylık aktif olmak üzere toplam 20 bin kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Sizlere geçtiğimiz yıl Quup.com’u tanıttığımızdan beri de pek çok yenilik eklenmiş durumda. Örneğin yeni açılan Android uygulaması bunlardan biri.

quup-kasif

Canlı sohbet, WordPress eklentileri (quup buton ve quup vCard), yeni paylaşım butonları, yorum yetkilendirmeleri ve Chrome tarayıcısı için quup bookmarklet diğer yeniliklerden öne çıkanlar. Ayrıca aldığımız bilgiye göre rozet sistemi de çok yakında devreye girmiş olacak.

Bu sırada farklı geliştirmeler ve testler de devam ediyor. Bunlardan biri de quupRank. Bu özellik şu anda kapalı devre olarak test edilmeye devam ediyor ve kullanıcıların sosyal olarak değerlendirilmesini sağlıyor. Bu özelliğin kullanıma açılıp açılmayacağı ise şu an için kesin değil ve test sonuçlarının ardından netleştirilecek. Yani eğer işler beklendiği gibi gidilirse artık Quup.com üzerinden diğer kullanıcıların değerlendirilmesi de mümkün olabilecek ve bana göre bu oldukça ilgi çekici bir özelli olabilir.

quup-WebrazziKanal

Bu sırada quupEngine açısından en önemli gelişme ise bu alt yapıyı farklı dikey ve küçük topluluklar için kapalı sosyal ağ yapılarında kullanılmaya başlaması. Böylece quup.com ekibi, sitenin alt yapısını oluşturan quupEngine ile farklı sitelerini de oluşturmaya kullanılmaya başlanmış oluyor. Gelistiriciler.net ve Kampus.net şu anda aktif olan ve quupEngine alt yapısı üzerine geliştirilmiş iki site. Gökhan Ahi’ye ait olan Hukukcu.com da yakın zamanda bu yapıya kavuşmuş olacak.

Yorumlar (9)
 1. Volkan İlkay Volkan İlkay

  Yerli sosyal platformlardan şu ana kadar göğsümüzü kabartan tek platformun quup olduğu oldukça aşikar. Tamamen Türk üretimi olan quup önümüzde ki günlerde QUick UPdate dedirtmeye devam edecek gibi duruyor.Emeğinize sağlık

 2. Alperen Eser Alperen Eser

  Emeğinize sağlık.Yerli bir sosyal ağ olması göğsümü kabarttı.Tasarım daha sade olsa çok daha güzel olur diye düşünüyorum :).Başarılar dilerim..

 3. Quup projesini neredeyse basindan beri takip ediyorum. Istekleri, hevesleri kirilmadan kendilerinden emin bir sekilde yollarina devam ediyorlar. Gelistirdikleri guzel ozellikler ve kullanici yorumlarina verdikleri onem ile guzel yerlere geleceklerini dusunuyorum. Umarim hersey istedikleri gibi ilerler.

  Ellerinize saglik.

 4. Murat Köker Murat Köker

  Başarılar diliyorum, umarım emekleri ziyan olmaz.

 5. Kazim K Kazim K

  Aylardir sifre hatirlatma maili calismiyor. Buradan yazayim bari

 6. Türklerin şu ana kadarki en başarılı sosyal medya girişimi sosyomat'tı. O kadar talep vardı ki aylarca yeni üye almadılar. Girişimciler küçük düşündüler , yatırım almadılar, ekibi büyütmediler ve bu proje hızlı tepki koyamadığı için çöpe gitti. Quup o kadar başarılı gözükmüyor ama bu iş öngörü meselesi.

 7. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

  Sosyal ağ alanında son zamnalarda ortaya çıkan en iyi proje diyebilirim. Hem fikir olarak hemde proje olarak tebrik ediyorum.

  Farklı sosyal ağlar için altyapı oluşturması Quup’u oldukça avantajlı konuma getirecektir.

  Peki diğer Quup altyapısı olan sitelerden birisine üye olunca diğerleri içinde üyelik oluyormu?

  1. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

   gelistiriciler.net e üye oldum. Düzeltilmesi gereken çok hata var.

   Ve diğer sitelere aynı anda üye olmuyor. Herbirinin veritabanı ayrı.

 8. Caner Dinler Caner Dinler

  Tutmaz , içi boş , Pinterest 'in kötü bir kopyası , atı alan Geçti Üsküdar 'ı ...