Serdar Kuzuloğlu'nun yeni girişimi Gozimo açıldı!
Girişim

Serdar Kuzuloğlu'nun yeni girişimi Gozimo açıldı!

gozimoİnternet sektörü içerisinde yakından tanıdığımız teknoloji yazarı ve girişimci Serdar Kuzuloğlu'nun Devrim Altaylı ve Ercan Balcı ile birlikte hayata geçirdikleri Gozimo.com kapalı beta sürümünden çıkarak, ''Follow the rabbit'' sloganıyla kullanıcılara kapısını açtı.

Gozimo tarayıcınıza kurduğunuz bir eklentiyle aktif hale geliyor. Ardından internette dolaşırken Gozimo sisteminde tanımlı başlıkların yanında veya web sitesiyle ilgili  Gozimo'nun size sunduğu ekstra bir özellik olduğu zaman bir tavşan ikonu beliriyor.

Tavşan ikonuna tıkladığınız anda Gozimo'nun ilgili başlıkla alakalı size sunduğu içerikten ve web sitesiyle ilgili sunduğu ekstra özellikten faydalanabiliyorsunuz. Üstelik Serdar Kuzuloğlu'nun aktardığı bilgiye göre internet siteleri Gozimo'yu engelleyemiyor.

Sistemin çalışma mantığına örnek vermek gerekirse, aradığınız markayla ilgili bir e-ticaret sitesine girdiğinizde ve o anda mevcut sitedeki fiyatından daha uygun bir fiyatla farklı bir internet sitesinde yer alıyor ise o anda Gozimo devreye giriyor ve tavşan ikonu beliriyor.

Sizi ürünün fiyatının daha uygun olduğu internet sitesine yönlendiriyor. Farklı bir örnek daha vermek gerekirse Twitter'da dolaşırken instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafları sayfadan ayrılmadan görmeniz mümkün değil ancak Gozimo eklentisini kurduktan sonra paylaşılan resmin yanındaki tavşan ikonuna tıklayarak resmin aynı sayfa içerisinde açılmasını sağlıyor. Ya da bir kişiyle ilgili birşey okurken başlığın yanında yine tavşan ikonu belirerek size güncel, ilgili bir habere veya sayfaya yönlendiriyor.

Gozimo'nun başlıca özelliklerinden bazıları yukarıda saydıklarımız ancak eklenti kullanıcılara daha fazlasını vaat ediyor. Sosyal ağların kullanıcılara sunmadığı farklı özellikler, size özel fırsatlar sunmak gibi. Gozimo şu anda Firefox, Chrome, Safari ve Internet Explorer uyumlu olarak çalışıyor.

Screen Shot 2013-08-31 at 11.33.39 AM

Eklentiyle ilgili en fazla merak edilecek sorulardan bir tanesi de şüphesiz Gozimo'nun internet üzerindeki hareketlerimizi takip edip, etmeyeceğine yönelik. Bununla ilgili birinci ağızdan Serdar Kuzuloğlu'nun aktardığı bilgiye göre Gozimo kesinlikle girdiğimiz web sitelerini takip etmeyecek, üyelik istemeyecek, kullanıcıya dair bilgi tutmayacak ve 3. şahıslarla herhangi bir bilgi paylaşmayacak. Şirketin böyle bir politika izleyecek olması özellike Gezinti ile ortaya çıkan kullanıcıların hareketlerini takip etme konusundaki olumsuz düşüncüleri kırabilir ve birçok kullanıcıyı eklentiyi denemeye yönlendirebilir.

Gozimo'yu ilk denemelerim sırasında başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Özellikle herhangi bir üyelik istememesi ve tek bir eklentiyle internet sitelerine ekstra özellikler getirmesi, okuduğum başlıklarla ilgili daha farklı güncel içeriklere yönlendirmesi işinizi kolaylaştırabiliyor. Tabi ki sistemin daha iyi çalışabilmesi için sunduğu özellikleri arttırması, birçok ürünü tanıyıp avantaj sunabilmesi ve kullanıcılardan gelecek önerilere göre geliştirme yapması önemli.

İleriki zamanlar da Gozimo'nun nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Gozimoyu hemen denemek için eklentiyi indirebilirsiniz.

Yorumlar (33)
 1. İlk deneyimime göre başarılı. Umarım daha farklı özellikler eklenir.

 2. Kuzuloğlu'nun Phorm'u niye bu kadar çok sevdiğini anlar gibiyim :)

 3. Onur Ozcan Onur Ozcan

  Harika fikir.. Umarım Serdar Bey Bargao'dan bu seferki projesinde başarılı olur..

 4. Yurtdışı menşeili bir proje mi bilmiyorum fakat bence çok mantıklı. Özellikle gelir modeli herkesin kafasında belirmiştir. Umarım başarılı olurlar.

  1. sistem olarak foxydeal ile ayni yaklasik 7aydir foxydeal kullaniyorum aradigin ürünün aynisi baska yerde daha ucuzsa yukarida bir bar cikiyor ve tikladiginda kaynaga yönlendiriliyorsunuz. Benim severek kullandigim bir eklenti umarim gozimoda türkiyedeki kullanicilarin ihtiyaclarini karsilar ve uygun fiyat tavsiyelerinde bulunur.basarilar.

 5. Batur Kahveci Batur Kahveci

  Bazen tam da aradığımız kolaylık bu! Seç,sağ klik yap; bunu Google'da ara işleminin kısa ve daha işlevsel hali gibi.

  Her ne kadar kişisel bilgi gizliliğinden bahsedilse de takip ediliyorum hissi doğuracak ve tedirginlik yaratacaktır.

  Büyük olasıklıla gelir modeli bu önerilerin ücretini ödeyene doğru yönlendirme olacaktır. Bu durum sıklaşmaya başladıkça ve kullanıcı bunun iyi bir tavsiye değil de reklam olduğunu fark edince pop-up reklam muamelesi görmesi büyük olasılık.

  "internet ekipler amiri" sıfatına da çok uygun bir iş olmuş.

 6. Test aşamasında da kullanmıştım. Çok çok başarılı.

 7. dünyada örnekleri var mı?proje maliyeti tahmini nedir acaba? izlenmediğine nasıl emin olacağız? kafamdaki sorulardan bazıları?

  ha birde en ucuzunu gösterdiğini nasıl bileceğiz? nedir kuzuoğlunu bu kadar güvenilir yapan?

 8. Mcsarica Mcsarica

  çok iyi fikir, kurulumu yaptım ve tavşanla karşılaşmayı bekliyorum.

 9. başlığı okuduğumda "bakalım tutmayacak ne yapmışlar" dedim videoyu incelediğimde ise "tebrik ediyorum".

 10. Daha yeni twitterda test ettim. 10 numara olmus. Tavsani takip etmeye devam.

 11. Gelistrmeye cok acik. Sikmadan dengeli icerikle cok basarili olur.

 12. Safiye Yaşar Erdiger Safiye Yaşar Erdiger

  Gerçekten çok hoş bir eklenti olmuş.Tabi denildiği gibi hangi sayfaları takip etmeyecekse!

  O zaman da şöyle bir şey düşünüyor insan ;neden böyle bir kolaylığı bize sunuyor?

 13. Yazılımcı F Yazılımcı F

  Arka tarafını çok merak ettim.Bazı web sitelerini gerecektir doğru tavsiyelerle.

 14. Çok sevimli proje bekliyoruz tavsiyeleri.Tebrikler amirim :)

 15. Phorm un yavrusu mu oluyor yani bu şimdi. Ben niye her attığım adımı bir programa kayıt edilmesini isteyeyim ki.

 16. Ismail A. Ismail A.

  Gozimo'ya plugin yazabileceğimiz bir api olsun, dileyen kullanıcılar farklı kaynaklardan gelebilecek tavsiyeleri de görsün.

 17. Hakan Taşıyan Hakan Taşıyan

  Merhabalar,

  Gizlilik için bilgilerin hiçbir şekilde tutulmadığından ve gönderilmediğinden bahsedilmiş. Bende haliyle bir kullanıcı olarak biraz kodunu karıştırdım. Birkaç şey kafama takıldı;

  1. Neden kullanıcılara id verilip bunlar analytics tarafında tutuluyor?

  2. Twitter, facebook, instragram linkleri yine neden analytics tarafına gönderiliyor?

  3. Hani bunlar tamam da popup'ta tıklanılan link neden yine track ediliyor?

  4. Şimdilik sadece markafoni, limango, trendyol, 1v1y, enmoda bağlantılı mı çalışacak?

  Bunlar sadece kodda gördüğüm konular. Data tutulmuyordur bilemiyorum. En azından kodda yazanlara göre bu sorular oluştu kafamda. Ayrıca kod yazılırken bazı bölümlerde jquery kullanılmış ki performansta problem yaratabilir. Bilgi vermek istedim.

 18. Osman Aktas Osman Aktas

  İndirdirecğiniz eklenti bir trojan gibi bütün sayfalara yerleşiyor. banka ve mailleriniz dahil. Şahsen ben kullanmam yoksa fikir iyi fikir

  1. Çağlar Çağlar

   Katılıyorum, mail ve banka hesabı açıldığında eklentinin otomatik deaktif olması gerekli ya da sürekli deaktif olabilir, kişi istediği sayfada eklentiyi aktif eder. Yine de gizlilik konusunda güven vermiyor.

 19. İsa Koç İsa Koç

  Site sahibleri bu eklentiyi engelleyici önlemler almak isteyeceklerdir. Çünkü kendi sitesinden ürün satın almak isteyen birisini oradan alıp başka yere kaçırıyor. Bu çok aldatıcıda olur. Adam bir yerden ürün alıcak, başka bir adam ise sahtekar vermiş gezimoya parayı ve orjinal ürünün çakmasını orjinal diye daha ucuz fiyattan satıyor müşteri bakacak gezimo daha ucuzunu önerdi, herhalde gezimo bizi keklemez dime diyip gidicek o siteye o gerçek sandığı çakma ürünü alıp kazıklanacak. Hem ilk site onun yüzünden zarar edecek hemde müşteri.

 20. ilk gözlemlerime göre pek detaylı olmayan oluşum. zira 2 gündür fenerbahçe ile ilgili haberlerin yanında aziz yıldırım güven oyu isteyecek haberinden başka bi şey göremedim.

 21. Engin Murat Engin Murat

  Amerikada contextual marketing alanında yayın yapan

  gator.com çok iyi biliyorum.küçük yazılımlar ile birlikte kullanıcılara siteler üzerinde reklam sunuyorlardı.Fakat daha sonra site ve işletme sahiplerinin davaları ile uğraşmak zorunda kaldılar.Mahkemeler bu yöntemin yasal olmadığına ve bir site üzerinde site sahibinin izni olmadan başka bir şirket reklamı yapmanın yasal olmadığına karar verdi.ve bu siteler maalesef kapandılar.Türkiyede de böyle büyük bir sorun ile karşılaşabilirler...

 22. Olacak iş değil..

  Kuzuloğlu'ndan nasıl böyle bir proje gelir anlamış değilim.

  Projenin ileride götürüsünün getirisinden çok daha fazla olacağı belli. Nitekim bazı arkadaşlar da yasal olmayan yanlarından bahsetmiş. Bir de işleyiş yanı var.

  Kullanıcının, sistemin güvenilir olduğundan emin olması bir diğer sıkıntılardan biri. Ayrıca hazırı seven Türk kullanıcıları yükleme gibi yöntemlere yönelmesi biraz zor olacaktır.

  Kısacası proje kısa bir süre sonra kapatılarak arşivlerdeki yerini alacaktır.

 23. Hakan D. Hakan D.

  Yazılan sorunlar tüm eklentiler için geçerli diye düşünüyorum. Evernote vs... Bu yüzden Google Chrome'a eklenen eklentiler açık kodlu. Gelir modeli bu kadar ortadayken kimsenin saçma bişey yapacağınız sanmam. İsteyen kodlara bakar diye düşünüyorum. Ben inceleleyeceğim mesela. Fikir olarak başarılı, eksikleri de giderilirse daha da başarılı olur.

 24. Emircan Emircan

  .Exe değil eklenti. google chrome kuralları içerisinde yayınlanmış yasal bir eklenti. Google izin vermez her şeyden söylediğiniz gibi olsa. Hiç mi eklenti yüklemiyorsunuz? :)

 25. son çıkan işler arasında kesin tutar dediğim bir iş. daha fazla ürün fiyat tavsiyesini ne zaman görebiliriz?

  1. Engin Murat Engin Murat

   Siz bir moda mağazası sahibisiniz.ve işyerinize bir adam gönderiyorlar ve bu elbise karşıda daha ucuz diye müşterilere bilgi veriyor..tavrınız ne olur bu adama karşı ? ve sizce ticari olarak ne kadar etik ?

   1. bulunduğum moda mağazasına neden bu sizde daha pahalı ve neden beni kazıklamaya çalışıyorsunuz diye sorarım. bu da etik değil çünkü :)

   2. Engin Murat Engin Murat

    moda mağazası sizin zaten.İşyeri sahibi olarak sormuştum :) adamın mağazanızda reklam yapmasına izin vermezdiniz herhalde ? :)

 26. Kemal Akdemir Kemal Akdemir

  Test sürecinde de tecrübe etme şansı bulduğum projeyi kesinlikle çok başarılı buldum. Twitter'daki instagram ve fizy özellikleri çok kullanışlı ancak içerik olarak henüz kendini tam olarak geliştirebilmiş değil. İlerleyen zamanlarda icerikleri de detaylandirilirsa gercekten harika iş olur.

  Kullanıcı izlemeye gelecek olursak, kodlar opensource. Çok zaman ayırmasam da biraz inceleme fırsatı buldum. Kullanıcıları takip edecek herhangi bir detay gözüme çarpmadı ama olsa Serdar Hoca bizimle paylaşırdı degil mi? Paylaşırdı diye umuyorum.

  1. Soner Saygın Soner Saygın

   Ben de yukarda bir arkadaş bilgiler aktarılıyor diye yazınca inceleyeyim dedim. Tracker'lar var. Her tıklamayı analytics'e atıyor. Bence bunu sistemin yazılım tarafı açıklasa güzel olacak. Belki de başka mevzu var.

 27. Yorumcu Yorumcu

  Basarili proje. Benzeri ornekleri olsa da yaklasim iyi. Globali hedefleyebilirler bence yatirim aldiktan sonra.