Hasan Aslanoba'dan kendi girişimi Webnak ile ilgili yorumlara cevap geldi
Genel

Hasan Aslanoba'dan kendi girişimi Webnak ile ilgili yorumlara cevap geldi

Sektörün son dönemlerde gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çeken ismi Hasan Aslanoba'nın kendi girişimi Webnak'ı dün yaptığımız haberle sizlere tanıtmıştık. Webrazzi'de sürekli Aslanoba Capital çatısı altında gerçekleştirdiği yatırımlarla gündem yaratan Hasan Aslanoba, bu sefer kendi girişimi ile haberimize konu olduğu için haliyle ilgi de çok yüksek oldu.

Yük veren müşterilerle yük alan nakliyecileri buluşturan ve "Yükünüze araç bulmanın en hesaplı yolu" sloganıyla yola çıkan Webnak ile ilgili haberimize birçok yorum geldi. Bu haberi sizlerle paylaştığımız dakikalarda yazıda 57 yorum bulunuyordu.

Durum böyle olunca bugün öğle saatlerinde de Hasan Aslanoba kendisi yorumlara cevap verdi ve söz konusu haberin altına bir yorum bıraktı. Hasan Aslanoba'nın yorumunun tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

Değerli arkadaşlar,

Herkese görüşleri için teşekkür ederim. Saha testleri yeni tamamlanan projemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Webnak hakkında daha detaylı bilgi vermek isterim:

Webnak, sadece B2B bir iş modelidir; yük veren firmalarla yük taşıyanları, internet ve mobil teknolojileri kullanarak biraraya getiren bir pazaryeridir. Ancak, pazaryerine girebilmenin belli kuralları var; özellikle yük taşıyanlar (tedarikçilerimiz) tarafında tüm kontroller ve bazı eğitimler tamamlandıktan sonra aktif üyelik gerçekleşiyor. Tedarikçi geliştirmelerimiz için, ana artel karayolları üzerinde Webnak Hizmet Noktalarımızı kurmaya başlıyoruz.

Müşteri tarafında ise, yüksek ölçekte çalışamadıkları için; fiyat ve kalite olarak iyi hizmet alamadığını düşündüğümüz KOBİ’ler ana hedefimizdir. Aynı zamanda, büyük sanayi kuruluşlarına hizmet veren büyük lojistik şirketlerinin de, müşterimiz olarak, Webnak’ı yük taşıyan bulmak için kullanacağını düşünüyoruz. Ancak, müşteri tarafında dahi, arz ve talepte büyük bir dengesizlik yaşanmaması için üye kaydı kontrollü biçimde ve belli rutlardan başlanarak yapılıyor. Webnak’ın değer sunumu; müşterisine daha uygun fiyatlı, hızlı ve zahmetsiz biçimde güvenilir tedarikçi bulmasını sağlamaktır.

Gelir modelimiz; müşterilerimize sunduğumuz aracılık hizmeti komisyonuna dayanıyor; tedarikçilerimizden hiçbir komisyon almıyoruz. Tedarikçilerimiz sadece mobil tablet cihaz yatırımı yapıyorlar; GSM firmaları ile işbirliği yaparak biz uygun satın alma ve diğer işlemlerde yardımcı oluyoruz.

İşleyiş çok kısaca şöyle: kayıtlı müşterimiz, her taşıma işi için, sitemizde kısa süreli bir ihale başlatıyor; açılan ihaleyi sisteme kayıtlı tedarikçilerimizden coğrafi konumu, araç profili ve müsaitliği uygun olanlar görebiliyor ve teklif verebiliyor. Müşterimiz seçimini yaptıktan sonra tedarikçimiz yükleme adresine yönlendiriliyor. Bunun yanında, Webnak sistemi araç izlenebilirlik, tedarikçi değerlendirme gibi pekçok faydalı özelliği de öngörmektedir.

Webnak iş modeli, 2009 yılında tasarladığım, biraz da mobil teknolojilerin gelişimine paralel olarak, son 2 senede tekrar odaklandığım bir projedir. Tamamen özgündür, Türkiye şartlarına göre tasarlanmıştır. Yurtdışında bazı benzerlerinin bulunması veya Türkiye’de birilerinin aklına gelmiş olması; “aklın yolu bir” olduğu için olabilir.

Sevgi ve saygılarımla Hasan Aslanoba

Webnak girişimi ile ilgili haberimize, haberin yorumlarına ve Hasan Aslanoba'nın yorumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (19)
 1. Yasin Ünal Yasin Ünal

  Yurtdışında bazı benzerlerinin bulunması veya Türkiye’de birilerinin aklına gelmiş olması; “aklın yolu bir” olduğu için olabilir.

  Bu konu da kesinlikle katılıyorum, Projeler birbirlerine benzese de algoritmaları farklıdır herzaman düşüncesindeyim. bu konuya farklı bir yorum da ben getireyim. facebook var diye twitter olmaz mı? twitter var diye linkedin olmaz mı? bal gibi oldu herkes severek kullanıyor. yanlışım varsa siz düzeltin

  sevgiler.

  1. Huseyin Huseyin

   Webrazzi'de bir yatırım yada yeni açılan site için yapılan kopya yorumu kadar sevmediğim bir şey yok. Hele ki Türkiye gibi bir dürümcünün iş yaptığında o sokağa aynı tarzda dürüm yapan 10 dükkanın açıldığı bir ülkeden yazıyorsak.

   O zaman e-ticaret hiçbir şekilde ülkemize girmeyecekti yada fırsat siteleri yada yemeksepeti bu öyle birşeyki sınırı da yok açıklaması da.20 yıl önce Televizyonlarımız Almanya'dan gelirdi şimdi ülkemizde üretilip Almanya'ya ihraç ediliyor. Aynı mantık olsa ne televizyon ne fırın üretebilirdik bu ülkede!

   Hasan beyin böyle bir açıklamaya itilmesi gerçekten çok üzücü bir durum. Heleki Webrazzi okuyucularının bir webmaster forumundan farklı olduğunu daha nitelikli bir kitleye hitap ettiğini düşünürsek bu tür yorumlar ilginç geliyor bana.

   Gelelim girişime, aklın yolu bir olduğu kesindir. Kendini ispatlamış bir modelin Türkiye'ye uyarlanması değil "Türkiye'de hayata geçirilmesi" çok iyi birşey.

   Avrupa'da uluslararası transport firmaları için bu tür portallar mevcut hatta Avusturya'da devlet iştirakli denetleme mekanizmalı bir sistem var ve öyle her kamyon alan bu sisteme giremiyor, yada ihale alamıyor.

   Burada yapılan nakliyatçılar bir ihtiyaç ve bunun Türkiye'de hayata geçmesi lazım. Bunun böyle güçlü bir kurumla, Aslanoba gıda'dan gelen lojistik altyapısı güçlü, lojistik firmaları ile bağı iyi olan bir kurum çatısında gerçekleşmesi ise daha istikrarlı ve başarılı olacağına işaret.Geçen bayram bize ziyaret gelen bir aile dostumuzun birkaç kamyonu var ve uygun yük bulabilmek geri boş dönmemek için en az 6-7 depoyu aradı ve uygun yükü bulabildi.

   Hasan beyin açıklamasında ise bazı noktalar çok dikkat çekici : kontroller ve bazı eğitimler sonrası üyeliğe kabul, ana artel karayolları üzerinde Webnak Hizmet Noktaları(Bu en önemlisi), büyük lojistik şirketlerininde müşteri hedefinde yer alması gibi. Bu kısa notlardan sonra bu girişimin sadece web yada mobil bir girişim olmadığı komple bir hizmet olduğu, benzeri olan girişimlerin kopyası diye bahsedilen girişimlerden çok daha gelişmiş olduğu ortaya çıkıyordur umarım.

 2. Sayın Aslanoba,

  Yeni teşebbüsünüzde başarılar ve aratarak devamını dilerim.

  Yazınızın sonundaki açıklamanız bana samimi gelmiyor. Çünkü bir başka girişimci söz konusu olduğunda klon yada taklit olduğunu ima eden yorumlar yaparken sizin açıklamanıza daha yakın bir tabirler özgün olmadığını işaret eder yorumlar yaparken diğer taraftan kendinizin üzerinde çalıştığınız proje için "Aklın yolu bir..." açıklaması getirebiliyorsunuz.

  Özellikle yatırımlarınızı ve bazı programlardaki demeçlerinizi izliyorum. Özellikle belirttiğiniz bir husus var; ben önceki kariyerimi bırakmamın sebebi para kazanmak değil internet fırsatlarının beni heyecanlandırmasını seviyorum vari bir açıklama da yapıyorsunuz. Fakat size bir şekilde üzerine yıllarca kafa yorum ulaşmaya çalışanlara "Fikir aşamasındaki projelere yatırım yapmıyoruz." şeklinde cevap veriyorsunuz. Bu sizin laf cambazlığı yaptığınızı gösterir. Çifte standart benzeri bir prensip içindesiniz.

  Görülüyor ki diğer "Armut piş ağzıma düş." mantığıyla yatırım yapan diğer "Melek Yatırımcı" tabirini üzerilerine sıfat atletmiş kişilerden farkınız yok.

  Umarım yaptığınız ciddi hatadan ivedilikle vazgeçersiniz. Aksi halde "Saman alevi gibi parlayıp sönenlerden olacaksınız."

  mCan

  1. Bu nasil bir yorumdur? Oyle ya da boyle bu ulkede 20 kusur isletmeye destek olmus bir insandan bahsediliyor. Her fikre ya da her duzeye yatirim yapmak zorunda degil. Fikri ya da seviyesini kafasindaki kriterlere gore uymadigini soyleyebilir ya da kabul etmeyebilir. Sonucta bu ulkedeki internet dunyasina katkisi tartisilmaz birisi ve SAYGI DUYMAK gerekiyor. Bana yatirim yapmadin tu kaka diyen ve yazisinin seviyesini ayarlayamayan sevgili sen ise malesef sadece bu yorumu yazip bazi insanlari irite edersin. Cok yazik ve cok ayip.

  2. Kısmen katılıyorum...

   Birçok melek yatırımcı tanıyorum. Hepsinin ağzından düşmeyen sahte bir laf var. "Girişiminiz özgün olmalı". "Falanca yerde bir benzeri var", "Rakipleri var" vesaire vesaire...

   Birçoğu ile konuşmuşumdur, organizasyonlara katılmışımdır. Bu ve benzeri lafları hiç ağızlarından eksik etmiyorlar. Şu webnak'ın tasarımından kat be kat iyi tasarımlara burun kıvıran "melek yatırımcılar" çok gördüm.

   Kendilerine neden melek yatırımcı dediklerini halen anlamış değilim. 6 sene Amerika'da yaşadım. Maalesef ülkemizde, sizi 20 dakika dinledikten sonra "ortada sadece fikir" varken çek defterini çıkarabilen bir "babayiğit" yoktur. Yani bu ülkede melek yatırımcı yoktur. Halihazırda belli bir noktaya gelmiş olan girişimlere para yatırıp bunun adına da melek yatırımcılık diyorlar.

   Bir ara başka bir melek yatırımcı tayfası vardı memlekette. Hep aynı isimleri yatırım yapıyordu. Yaptıkları yatırımlarda 100-200 bin TL civarında idi. Fakat her ne hikmetse bir kaşık suda dırtınalar kopuyordu. Sanırsınız 10 milyon dolar yatırım yapmışlar. O girişimlerden kaç tanesi ayakta, o girişimlerden kaç tanesi şu an "keşke" diyor.

   Bir gün bunun analizini yapabilirseniz lütfen onu da yazın.

  3. Sayın Emre Can,

   Benim kendilerinden yatırım beklentim yoktur. Kendilerinin yardımcısı olan Can Beyin sosyal platformların birinde bir müşteşebbise cevaben fikir aşamasındaki projelere yatırım yapmıyoruz cevabını gördüğüm ve daha öncesinde gerek basın toplantılarında gerek böyle ortamlardaki bilgilendirme mesajlarında sarf edilenlerin aksine bir görüntü çizildiğinde elbette bunlardan başka bir kanaat getiremem.

   Bu açıklamayı gerçek bir istişare olabilmesi için yapıyorum. Şu uyarıyı da size yapıyorum. Benim hakkımda ahlak dersi verircesine cümleler kuruyorsun. Bu tutumundan başkaları içinde vazgeçmelisin.

   Aksi halde sizin bir yağdanlıktan başka bir şey olmadığınızı düşünmemi sağlarsınız.

   Şunları düşünmelisin. Ticaret... Tabi ki her müteşebbis kazanmak ister. Fakat konuşmalardaki sahtelikler para kazanmak için itibarı harcamaktan öteye gidemez.

   Devletin Melek Yatırımcı olarak yatırım yapan kimselere yaptıkları yatırımı diğer iştiraklerinden vergi olarak düşüldüğü bir durumda kimse beni birilerinin birilerine sırf destek olmak için bu sahada boy gösterdiğine inandıramaz... Ticaret...

 3. Webnak girisimini, twitter ve facebook ile es deger gormek nasil bir bakis acisi. TR nik nakliyeci kulturune uzak bir girisim. Uzerinde ciddi calisip tanitilip oturtulabilcek bi konsept. Yurt disindaki benzer fikirleri, TR'ye getirirken, kulturu ve hedef kitleninde teknolojiye bakis acisini degerlendirmek lazim. Sayin aslonabaya basarilar.

  1. Yasin Ünal Yasin Ünal

   Sn Ali bey, beni yanlış anladınız. bu konu üzerinde vurgulamak istediğim. twitter ve facebook deüğil ve onlarla eş değer görmek'te değil. yani konuya farklı bir bakış açısı getirdim. belki bu proje üzerine yurt dışı veya yurt içerisinde klonlama firma ve markalar olabilir. konsept olarak düşünce ve fikirler aynı da olabilir ama tasarım, algoritma ve müşteriyle ilgili bakış açıları farklı olabilir yani bu projeyi biri yapmış neden birisi daha yapmasın pazar payına ortak olmasın. tatlı bir rekabet olur anlamında kendi düşüncemi beyan ettim. görüşlerimi dile getirdim. saygı değer aslanobaya başarılar diler size de iyi günler dilerim Ali bey.

   Sevgiler.

 4. Anladığım kadarıyla bu proje, hasan bey'in kendi tasarladığı, ya da en azından tohumlarını kendi kafasında attığı bir proje.

  Fakat çok açık ve net bir şekilde görünüyor ki, Hasan bey hayatı boyunca hiç kamyon garajı diye tabir edilen yerlerden birinde bulunmamış. hep az da olsa kurumsal lojistik firmalarıyla çalışmış. Ki kobi'lerin muhattap olduğu garaj nakliyecileriyle hiç görüşmemiş. Coğrafyamızdaki en düzensiz, en kaypak, en kontrolsüz, en değişime kapalı sektör; basit seviyedeki taşımacılık sektörü.

  Şu haliyle bu proje tutmaz. Burda kastettiğim şey beklenenin çok altında sonuçlar vereceği, verimsiz ve atıl bir iş olarak kalacağı. ki bu da hasan bey gibi birini asla tatmin etmeyecektir.

  Yük alan bölümünde komisyon tahsilatı kredi kartı ile yapılıyordur diye tahmin ediyorum. Oysa bizim kamyoncularımızın %60-70'inin kredi kartı blokedir, davalıktır. Gene bu sektörde hizmet veren şöförler telefonu çok iyi kullanırlar, ancak internetle ilişkileri en fazla facebook düzeyindedir. Böyle bir gerçek varken, arayüz olabilecek en basit şekilde olmalı, oysa pek öyleymiş gibi görünmüyor.

  Haftada ortalama 4 kamyonluk trafiği olan bir kobi yöneticisiyim; benim çalıştığım nakliyeci sayemde ayda 1500 TL kazanıyor ancak karşılığında bana yükümün çalınmayacağı garantisini verebiliyor. Çalınırsa da sigortadan parasını karşılıyor. Webnak üzerinden bulduğum bir kamyonda yüküm kaybolursa ben kiminle muhattap olucam ? Böyle bir durumda maddi kaybımı hasan bey kendi cebinden mi karşılayacak :) Mal kısmını geçtim, zamanında şantiyeye teslim olması gereken ürün teslim olmadığı için şantiye'de yatan 15-20 kişilik ekibin ücreti ne olacak ?

  Bu saydıklarımın yanına daha pek çok şey ekleyebilirim. Tüm bunların muğlaklığı yüzünden bu proje tutmaz. Güzel ancak fazla ütopik, fazla maceraperest.Gerekirse Hasan bey'in ekibine de anlatabilirim bunları.

  Umarım, ben yanılırım da biz de düzgün bir nakliye ağına kavuşuruz.

  1. Dostum adam buradaki yorumları dikkate almiş bir yazı yazmış. Yük alandan komisyo. Alınmayacak yazmış sen kredi kartı falan diyorsun. Bu ülkede saha analizini sadece 20 - 25 yaşındaki girişimciler yapmıyordur herhalde. Kamyon garajı nasıl kamyoncu nasıldır ben yakınım akrabalarımdan biliyorum simsarlara verdikleri paralardan kan ağlıyorlar. 3 kuruş fazla kazanacaklarda sonuçta ekmek parası cihazda kulaanırlar.

   Bence öncelikle siz bu sistemi denemelisiniz. Faydalı olmazsa bizimle buradan paylaşın, bizde bu model yaramaz diyelim.

   1. Doğrudur, ben tedarikçi kelimesini ters taraflı düşünmüşüm, tedarikçiyi işi sağlayan yani yük veren olarak görmüşüm. Dolayısıyla da bu yanlış anlaşılma için özür dilerim :)

    Alışılan sistemin dışında olan böyle bir komisyon meselesinde de çelişkiler ortaya çıkıyor kafamda ya, neyse.

    Bu arada, bu sistemi denemelisiniz demişsin, yük veren üye kaydı yaptım ama ne gelen bir mail var ne de başka bir şey.

    Bence beta sürümüne bile böyle bir (ön)lansman için henüz erken.

  2. Katılıyorum, ancak kalite takibi iyi yapıldığı takdirde bu senin bahsettiğin olumsuzluklar yaşanmaz diye düşünüyorum. Sadece bu sektör değil zaten, tüm internet girişimlerinde kaliteyi, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutabiliyorsanız, ve bir iki yıl kendinizi çevirecek kadar paranız varsa, diğer rakiplerinizden iş modeli olarak birkaç üstün vasıfınız varsa o girişimin kazanmaması için hiç bir sebep yok. Ancak kalitenin öneminin farkında olanlar çok az, henüz! Herkes gelir modeli üzerine yoğunlaşıyor..

 5. Barış Ünver Barış Ünver

  Sayın Aslanoba'ya yeni girişiminde başarılar diler,

  Online Eğitim ve Online Sınav trenini kaçırmamasını tekrar tavsiye ederim.

 6. Yazacak şey kalmadı heralde ki bir habere atılan yorumu haber gibi yazmışsınız. İlginç..

 7. Öğretmen Öğretmen

  Gayet mantıklı bir iş modeli ama uzun ince bir yol.Sabırlı olmak zorunda Hasan bey.Başarılar

 8. Merhabalar, Tüm yorumlarınızı okudum bazı yönlerde haklı olanlarda var haksız olanlarda var. Bence bir fikrin bir benzerinin başka bir ülkede olması yapılamayacağı anlamına gelmez. Kimse demiyor ki git fikrin aynısı al yap. Birşeyler esinlenir fikre birşeyler katar yaparsın.

  Ayrıca melek yatırımcı olayını bende çözmüş değilim, herkes olmuş melek yatırımcı. Hayata geçmemiş fikir aşamasında ki projelere yatırım yapmıyorlarmış. Zaten adamın fikri veya projeyi hayata geçirebilecek parası olsa melek yatırımcı aramaz :)

  Ayrıca Hasan Aslanoba nın yanlış bir iş ve ya boşa yatırım yapacağını sanmıyorum. Geleceğini gördüğü şeylere yatırım yapıyor gibi. Ama tabi aralarında riskli yatırımlar olabilir.

  Şöylede bir gerçek var şuana kadar Hasan Aslanoba tarafından yapılan yatırımların onda biri şu sitede 3 veya 5 kişiye yapılsaydı daha iyi işlerin ortaya konulacağından eminim. 3 veya 5 kişiden biride ben olabilirim. :) Öyle fikirlerim vardı ki bir kaçı yapıldı. Elde avuçta bir kaçı kaldı. 1 yıl öncesine kadar çok uğraşırdım o yazılımcı bu web tasarımcısı baktım kredi kartıma 500 tl borcum var bıraktım bu işeleri. Bize tek yakışan KPSS ye hazırlanıp memur olmak. :)

  Ama bana yatırım yapan olursa buralardayım.%300 kazanan fikirlerim mevcut denenmiştir. :) Para Parayı çeker çünkü. :) Şu parasızlık nelere kadir şuan para olsaydı kimbilir hangi şirketin ciosuydum.

  Hasan Aslanobaya başarılar...

 9. Alessandro Alessandro

  Hasan Bey'in yıllarca erikli su işi tecrübesi nedeniyle bu nakliye işinde aklına bir şey gelmiş ve uygulamak istemiş, yalnız site ile sınırlı da kalmamış ana arterlere hizmet noktası kurması ve takip imkanı da sunması önemli bir olay.

  Tabii her önüne geleni değil de ciddi firmaları kendine çözüm ortağı olarak kabul edeceğinden dolayı bence riski en aza indirir diye düşünüyorum.

  Keşke evden eve nakliyat olayına da el atsa piyasada bir tek ulusoy markalı firma olarak bu işi yapıyor o da bence aşırı pahalı.

  Diğer yandan adam melek yatırımcı olarak bazı firmalara büyük bir yatırım yaptı inşallah geri dönüşleri çok iyi olur.

  Bazı yatırımları aşırı şekilde eleştiriliyor belki ama açıkçası ben onun yerinde olsam onun kadar cesaretli de olamazdım; meblağ büyük olduğundan şartlar müsait olursa paranın büyük bölümüyle gider markafoni , yemeksepeti vs gibi firmalara garanti yatırım yapardım ne yalan söyleyeyim, bu firmalara göre daha küçük ve gelişmekte olan firmalara yatırım yaptığı için tebrik ediyoruz kendisini...

 10. 1 tane bile düzgün kamyon şöförü, 1 tane doğru işini yapan lojistik firması görmediğim bu sektörde aslanobaya kolay gelsin diyorum

 11. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Aynı sokakta iki eczane, dönerci, bakkal vs. olmasına da karşıyım ben.

  Bir iş bir ülkede başladı mı dünyada ikincisi açılmamalı mesela. Gereksiz kaynak israfı. O adam zaten o işi yapacaktır. İkinciye gerek yok. O büyüsün tüm dünyaya hizmet versin.

  Bir de -bu hakkaten iyi oldu- bir fikir birinin aklına geldiyse diğerinin aklına gelmesin. :) İyi günler