Kamusal hizmetlere odaklanan Bilişim İnovasyon A.Ş., 3.75 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Kamusal hizmetlere odaklanan Bilişim İnovasyon A.Ş., 3.75 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'de teknoloji girişimlerine özel sektör ve internet odağında baksak da kamuya hizmet geliştiren teknoloji şirketlerinin yatırım haberlerini de almaya ve paylaşmaya özen gösteriyoruz. New York Merkezli Universe Capital Partners LLC ve iştiraki UCP Holdings’ten yatırım alan Bilişim İnovasyon A.Ş.'de bunun son örneği.

İlgili taraflardan aldığımız bilgiye göre UCP Holdings, Bilişim İnovasyon A.Ş.’nin yüzde 51’ini 3.750.000 dolar karşılığında satın alarak çoğunluk hissesine sahip olmuş. Yatırımın bir kısmı sermaye artışı şeklinde gerçekleşirken, bir kısmı ise ortak satışı olarak firmanın finansal olarak yeniden yapılandırılmasına, küresel projelere odaklanması için kullanılacak.

2008 yılında Uğur Akkuş tarafından Ankara'da kurulan ve 14 kişilik bir mühendis ekibinin çalıştığı Bilişim İnovasyon A.Ş., şimdiye kadar Enterprise Service Bus ürünleri, Doküman Yönetim Sistemi ve savunma sanayii alanında Uçuş Planlama ve Yönetim Sistemi gibi ürünler geliştirmiş. Yeni yatırımla birlikte büyük veri alanına adım atarak bankacılık ve finans sektörüne de giriş yapmak istiyor.

Halka arzın eşiğinden döndü

Merrill Lynch ve Bank of New York'un sermaye ortakları arasında olduğu UCP Holdings'den aldığımız bilgiye göre özellikle ürün/hizmet fiyatlama ve proje geliştirme hızı, geçmiş projelerinin başarısı ve detaylandırılmış akılcı büyüme planı yapılan yatırımın temel sebepleri.

12 milyon TL ödenmiş sermayesi olan Bilişim İnovasyon A.Ş. bu gelişmeyi sağlarken daha önce bir yatırım almamış. Halka arz için KOSGEB’den 100.000 TL Halka Arz Desteği onayı aldıktan sonra ise SPK’nın yeni tebliği nedeniyle halka arzını erteleyip yatırımcı arayışına girmiş.

Bu arayışın sonuçlanmasıyla da daha önce bekletilen web projeleri de masaya yatırılmış ve bir ön kuluçka merkezinin de açılmasına karar verilmiş.

2014 sonunda ön kuluçka merkezi

Açılacak kuluçka merkezi için UCP'nin hedefi 1. fazda 'Virtual Incubation Center' olarak hizmet verecek bir program, ikinci fazda ise fiziki kuluçka merkezi çalışmalarını başlatmak. Öngörülen tarih de 2014. 3. çeyreği.

Daha önce Türkiye'de İDAŞ, Frigo-Pak, Transtürk Holding, Cosmos Yatırım Ortaklığı'na yatırım yapan UCP Holdings 1.5 milyar dolarlık bir fon gücüne sahip ve inanıyorum ki Bilişim İnovasyon A.Ş.'nin yatay ve dikeye büyümesine oldukça önemli katkılar sağlayacaktır.

Yorumlar (9)
 1. Bu şirketin adı geçtiğimiz yıllarda reyting skandallarıyla da gündemdeydi :)

  http://www.samanyoluhaber.com/gundem/-Reyting-skandalinda-sok-yontemler/723103/

  Hayırlı olsun, bol reytingler...

 2. Uğur Akkuş Uğur Akkuş

  Söz konusu ihalede iki firma tarafından teklif verilmiş olup, yaklaşık maliyeti 5.000.000 TL olarak açıklanan ihalede, 4.990.000 TL teklif 2 yıldır aynı ihaleyi kazanan rakip firma tarafından verilmiştir, firmamız tarafından ise 1.896.000 TL teklif verilmiştir. Söz konusu soruşturma kapsamında takipsizlik kararı verilmiş olup, iptal sonrası yenilenen ihaleye teknik şartname değişikliğinden ötürü firmamız katılamamıştır, söz konusu aynı firma 3.971.000 TL bedel ile kazanmıştır. 1 aylık süreçte Bilişim İnovasyon sadece varlığı ile 1.2 Milyon TL Kamu Yararı sağlamıştır.

  1. Hakan Hakan

   Evet bizde yedik, şartnamede Finlandiya malı reyting ölçer aletler kullanacağınızı belirtip, gidip cihazları çinden almanız konusunda hiçbir suçunuz yok :D

   1. Sedat Karahancı Sedat Karahancı

    Sevgili Hakan;

    Öncelikle bu kadar emin olduğun bir konuda gerçek ismin ile yazmanı öneririm.

    Bilgisizliğin yorumlarından belli sanırım birileri adına bu yorumu yazıyorsun.

    Şartnameyi biz yazamayız arkadaşım kurum yazar, daha cümleyi yazarken dahi amacının zarar vermek olduğu çok belli.

    Gidip Çin'den alınan bir cihazda yok, Finlandiya'dan alacağımızı belirten bir tane yazımız dahi yok.

    Biz tüm bunları ispat ettik fakat umarım biz rüya görüyoruzdur, yoksa senin tabirinle hakkında yanlış doğrudan zarar verme amaçlı bilgilendirmeden ötürü açılacak olan davada daha çok gerçeği yemen gerekecek.

 3. Mehmet Y. Mehmet Y.

  Konya meram belediyesinde, bu şirketle çalışan 100 öğrenciden biriyim. 5 ay asgari ücretle çalıştım. Bir gün belediyeye geldiğimizde kapıyı kilitleyip bizi içeri almadıklarını gördüm. 5 aylık paramızı da alamadık. Aradığım da ise "Uğur Akkuş" cevap vermiyor. Bu şirketin böyle bir yatırım almış olması imkansız. Almışsa da paramızı versin. Emeğimizin karşılığını istiyoruz fazla bir şey değil...

  1. Sedat Karahancı Sedat Karahancı

   Sevgili Mehmet Y.

   5 ay çalıştığınızı ve 5 ay maaş alamadığınızı belirtiyorsunuz. Lütfen biraz daha inandırıcı yazılar yazınız. Yasal bir hakkınız var ise telefon açmanıza gerek olmayıp yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

 4. Erkan Okur Erkan Okur

  Söz konusu bu yatırımın, ilgili firmanın maaşlarını ödemediği için mahkemelik durumda olduğu eski çalışanlarıyla devam icra takibi süreçlerinin de en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacağını ümit ediyorum :)

  1. Sedat Karahancı Sedat Karahancı

   Sayın Erkan Okur,

   Devam etmekte olan yargılama sürecinde şahsınız nezdinde stok sayımından ötürü Denetim Firmamız tarafından mal kaçırma ve iyi niyeti suistimal sebebiyle Savcılığa Suç Duyurusunda bulunulması yönünde karar alınmış olup, devam eden iş davası ile ilgili yasal süreç hakkında dava gizliliği açısından yorum yapmamız uygun bulunmamaktadır.

   1. Erkan Okur Erkan Okur

    Yaklaşık 3 yıldır devam eden dava sürecinde, hiç bir duruşmaya katılmayıp, sürecin mümkün olduğunca uzaması yönünde sergilediğiniz tutum sonrası, ne sizin ne de müvekkilinizin iyi niyet sahibi olduğunuzu düşünmüyorum. Söz ettiğiniz mal kaçırma iddiası konusunda ise, elinizde iddianızı kanıtlayacak belgeler olduğunu düşünüyorsanız, neden bu konuyla ilgili 3 yıldır herhangi bir girişimde bulunmadığınızı merak ediyorum doğrusu. Her Türk vatandaşının olduğu gibi, müvekkilinizin de iddialarına yönelik suç duyurusunda bulunma hakkı tabii ki mevcuttur. İddialarınızın ne kadar gerçekci olduğuna ise mahkemeler karar verecektir. Devam eden iş davasının en kısa zaman sonuçlanmasını ve sonucunu burda paylaşmayı iple çekiyorum.