Facebook hediyede geri adım attı, karta yoğunlaşıyor

Facebook hediyede geri adım attı, karta yoğunlaşıyor

Facebook'un Amerika'da geçtiğimiz yıl hizmete aldığı hediye servisi Facebook Gift'te fiziksel ürün hediyesini yakında kaldıracağını duyurdu. Fiziksel ürün olarak evcil hayvan, çikolata, çiçek ve şarap hediye edilebilen serviste yakında sadece iTunes ve Facebook oyunlar için dijital kod ile hediye mümkün olacak.

Fiziksel ürün hediyesinin stok kontrolü, teslimat, iade, müşteri servisi hizmetleri ile operasyon sürecisinin karmaşık olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Facebook fiziksel ürün yerine dijital kod satarak kullanıcıların fiziksel ürünleri kendilerinin almasını sağlayacak, örnek olarak Starbucks için dijital kod hediye edilebilen servisle operasyon süreci minimize edilecek.

Sosyal ticaretin bilinen örneklerinden Wrapp büyümesini Facebook ile yakalamıştı. Dikkatleri üzerine çeken girişim Facebook'un da hediye gönderimine girmesinin sebepleri arasındaydı. Facebook'un fiziksel hediye gönderiminden çekilmesinin en çok Wrapp'e yarayacağını söyleyebiliriz. Facebook bu adımla ilk zamanlarında olduğu gibi en başarılı olduğu yer olan Platform olarak devam edeceğinin altını çizmiş oldu.

Facebook CardFiziksel ürün hediye bölümünün kapatılmasının ne kadar maliyet avantajı sağlayacağını bilmemekle beraber, Facebook'un bu adımla yılın ilk ayında paylaştığımız Facebook Kart'a daha da yoğunlaşacağını tahmin ediyoruz.

Facebook kart ile şu an için Jamba JuiceOlive GardenSephora ve Target'tan alışveriş yapabilen kullanıcılar, her bir şirket için ayrı nakit dengesine de sahip olabiliyorlar. Sephora'da 50 doları varken, Jamba Juice'de 10 doları olabiliyor. Bu da bize kullanıcıların her bir firmada harcadıkları için ayrı ayrı ödüllendirilebileceğini gösteriyor.

Ön ödemeli kart ve hediye kart pazarının büyümesinin, e-ticaret pazarına güçlü bir katkı sağlayacak gibi görünüyor. Facebook hediye kartına şu an için tekrar yükleme yapılma imkan olmadığını belirtmekte yarar var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.