Facebook ön ödemeli hediye kartını duyurdu: Facebook Card
E-Ticaret

Facebook ön ödemeli hediye kartını duyurdu: Facebook Card

Facebook, yaptığı duyuruyla birlikte Facebook Card'ı duyurdu. Facebook Card, ön ödemeli hediye kartının aldığı yeni şekil. Artık bu fiziksel Facebook kartını alıp, arkadaşlarınıza hediye etmeniz mümkün olacak. Facebook Card sahipleri de bu ön ödemeli kartları dilediği gibi harcayabilecek.

Başlangıçta sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanımına başlanacak olan Facebook Card, ilk etapta Jamba Juice, Olive Garden, Sephora ve Target gibi işletmelerde kullanılabilecek.

Facebook son olarak açıkladığı mali tablolarda 2012'nin dördüncü çeyreğinde gelirlerini yüzde 40 arttırması ile dikkatleri çekmişti. Şimdi Facebook, "hediye kartı" alanında değerli bir girişimde bulunarak, kendini finansal açıdan daha da güçlü kılacak gibi gözüküyor.

Katılım gösterenler mutlaka hatırlayacaklardır, geçtiğimiz yılının son Webrazzi konferansı olan Ödeme Sistemleri'12'de ön ödemeli kartların geleceğinin bir hayli parlak olduğunun vurgusu yapılmıştı. Facebook'un bu atılımı da konferansta altı özellikle çizilen ön ödemeli kartlar konusunun parlak geleceğine işaret ediyor.

Facebook CardFacebook Card'a dönecek olursak; kartın bir diğer özelliği, bu kartı hediye ederken, hediye edeceğiniz rakamın bu işletmeler arasındaki dengesini de hesaplayabiliyor olmanız. Mesela, bir arkadaşınıza 100 dolarlık bir hediye kartı aldınız... Bu hediye kartını, farklı işletmelerde kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Örneğin, 75 dolarıyla Target'tan alışveriş yapsın, kalan 25 dolar ile Jamba Juice'tan yiyip içsin diyebiliyorsunuz. İsim vermeden bir örnek vereyim, mesela bir arkadaşınıza bir mağazadan hediye kartı aldığınızda o hediye kartı sadece o mağazadan kullanılabilir durumda oluyor. Fakat siz bu hediyeyi Facebook Card ile verirseniz, verdiğiniz hediyenin kullanım yerlerini de kendiniz seçebiliyorsunuz. Yani demek istediğim bir kısmını giyim mağazası için, bir kısmını da teknoloji marketinde kullanılmak üzere atayabilirsiniz.

Arkadaşınıza Facebook üzerinden bir Facebook Card hediye ettiğinizde, Facebook'ta ona bir bildirim gidiyor. Arkadaşınız bildirimi gördükten sonra, adresini onaylıyor ve Facebook kartı, birkaç gün içinde posta ile kendisine iletiliyor. Daha sonra hediyeyi alan kişi bu hediye kartını dilediği gibi kullanıyor. Facebook kartları, tek kullanımlık değil elbette. Mesela daha önce Facebook kartı alan birine Facebook Card hediye ederseniz, bu, hediyeyi alan kişinin kartına otomatik olarak yükleniyor. Anlayacağınız Facebook hediye kartını, "ön ödemeli" kart haline getiren özellik de tam olarak bu.

Facebook kartınızın bakiyesini de, mobil ya da web sürümü üzerinden hesap ayarlarınızdan takip edebiliyor olacaksınız. Hizmet şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri için devreye girecek olsa da, yakın gelecekte Facebook Gifts gibi bir yol izleyerek diğer ülkelerde de yavaş yavaş aktif olmaya başlayacağını öngörüyoruz.

Yorumlar (6)
 1. Tüketimbey Tüketimbey

  Başarılı mı başarılı. En kısa zamanda Türkiye'de de uygulamaya girmesini bekliyoruz çılgınca alışveriş yapmak için

 2. Facebook yakında kredi kartı da çıkarır banka da kurar.from 2013

 3. İşin arkasındaki şirketin adı Facebook olunca bu işin tutmama gibi bir olasılığı yok bence..

 4. Güzel bir uygulama en azından millet ne hediye alsak derdinden kurtulur.Gönderir hediye kartını artık göndereceği kişinin zevkine kalmış :) Online alışveriş sitelerine de yarayacak bir uygulama olabilir ve kartlar ödeme sistemlerine entegre edilebilir diye düşünüyorum.

 5. Melis Gökal Melis Gökal

  Facebook Card Türkiye'ye gelene kadar, birhediyenvar.com'dan sevdiklerinize dilediğiniz tutarda hediye çeki gönderebilir ve istedikleri üye markalarda harcamalarını sağlayabilirsiniz. Herşeyi Amerika'dan sonra yapacak değiliz ya :)

 6. Facebook Card Facebook Card

  buradan çıkaracağımız şey ise herşeyin sonunda paranın olduğudur. facebook bu muthiş platformun sütünü sağmaya başladı diyebiliriz.