Pazarlama otomasyonuna evrilen 8digits.com'u yeniden tanıyalım [Röportaj]

Pazarlama otomasyonuna evrilen 8digits.com'u yeniden tanıyalım [Röportaj]

8digits pazarlama otomasyonuBundan tam 2 yıl önce Türkiye internet ekosistemine dahil olan 8digits.com, nadir gördüğümüz yazılım tabanlı hizmet (SaaS) girişimlerinden biriydi. Gerçek zamanlı trafik analiz aracı olarak işe başlayan girişim artık kendini bir pazarlama otomasyon servisi olarak adlandırıyor.

8digits'in kurucusu Umut Gökbayrak ile yeni bir röportaj daha yapalım ve bu değişimin (pivot) neden gerçekleştiğini ve yeni 8digits'in neler sunduğunu öğrenelim istedik. Bu arada 8digits'in 2. tur yatırımını aldığını da öğrenmiş olduk.

Fırat Demirel: Öncelikle 8digits'in ilk iş modelinden başlamak istiyorum. Gerçek zamanlı trafik analizi oldukça yenilikçi ve gelecek vaadeden bir iş olmasına rağmen neden yeni bir değişim (pivot) yaptınız?

8digits marketing automation

Umut Gökbayrak: Biz bugün, web ve mobil mantıksal çözümleme (analytics) uygulamalarının günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını düşünen bir ekibiz. Müşterilerinizin ne yaptığını analiz etmek elbette ki çok önemli, ancak daha da önemli bir konu var ki o da aksiyon almak. Sadece şema ve tablo çizip "birisi gelsin de baksın"  şeklindeki bir yaklaşımı, siteden ziyaretçiye tek yönlü veri aktarımının olduğu 1990'ların internetine benzetiyoruz.

Bu problemden yola çıkarak, 8digits'i sitede olan biteni aynen bir ölçümleme uygulaması gibi izleyen ama bu bilgiyi müşteriye teklifler sunmak için kullanan bir ürün olarak konumlamanın çok daha yüksek bir katma değeri olduğunu gördük.

Bu dönüşüm bir günde olmadı tabii ki. Yaşadığımız süreç içerisinde müşterilerimizin ihtiyaçları bizi bu yöne kendiliğinden sevk etti.

F. Demirel: Peki eski müşterileriniz ne oldu?

Aynen devam ediyorlar. Tüm bu olan bitenin altında yine aynı mantıksal çözümleme motoru koşuyor. İşin aslı bu yeni ürünümüz ile onun üstüne yeni bir katman daha koyduk diye düşünebilirsiniz.

8digits.com'da gördüğünüz ürünümüzün haricinde, kurumsal müşterilerimize sunduğumuz daha gelişmiş bir "8digits for Enterprise" adlı ürünümüz daha mevcut. Orada pazarlama otomasyonu yeteneklerimizin yanında gerçek zamanlı web ve mobil mantıksal çözümleme değer teklifimizi sunmaya aynen devam ediyoruz.

F. Demirel: Türkiye'de yatırım alan şanslı girişimlerden birisiniz. Bu değişim kararını yatırımcılarınız nasıl karşıladı?

U. Gökbayrak: Memnuniyetle karşıladılar. İşin aslı ikinci tur yatırımını da bu değişikliği yapıyor olduğumuz esnada aldık. Geleceğin burada olduğuna inanıyoruz.

F. Demirel: Gelelim yeni 8digits'e. İki kelimeyle 'pazarlama otomasyonu' olarak adlandırılabilir ama bunu biraz daha açar mısın, yeni 8digits tam olarak ne işe yarıyor?

U. Gökbayrak: 8digits, web sitenizde "şu" olduğunda otomatikman sizin adınıza "şunu, bunu" yapan bir uygulamadır. Web sitenize aynen bir mantıksal çözümleme uygulaması gibi bir kaç satır Javascript kodu ekleyerek entegre edilir.

Daha sonra 8digits'in konsoluna girip oradaki 'Scenario Store'umuzdan kendinize uygun bir senaryo bulur ve aktifleştirirsiniz ve sizin belirlediğiniz koşul gerçekleştiğinde, belirlediğiniz aksiyonu saniyeler mertebesinde bir hızla daha müşteriniz çevrimiçi iken biz sizin adınıza çalıştırırız.

Bir senaryo; bir koşul ve aksiyondan oluşur. Örneğin:

  • Koşul: Web sitemde Twitter follower sayısı 2000+ birisi alışveriş yapmaya kalkarsa
  • Aksiyon: O kullanıcıya yüzde 5 indirim öner.

Bu ve buna benzer yüzlerce senaryo, 'scenario store' (senaryo dükkanı) bölümünde tanımlı halde. Siteye girip, uygun bir senaryo bulup hemen kurcalamaya  başlayabilirsiniz.

8digits senaryolar 2

F. Demirel: Bu işin ilklerinden IFTTT'te sayısız diyebileceğim kadar çeşitlilik var. Sizde durum nedir?

U. Gökbayrak: Bugün 8digits'te 20'den fazla aksiyon çeşitliliği sunuyoruz. Tanımladığınız herhangi bir koşul olduğunda sitenizdeki kişilerle anlık sohbet yapmak, onlara anket sunmak, öneri formu çıkartmak, e-posta atmak, kısa mesaj atmak, Twitter'da onlardan bahsetmek, açılır pencere çıkartmak gibi klasik aksiyonları sunmanın yanı sıra sayfadaki bir metni kişiye özel değiştirme, alttaki bir kutuyu üste taşıma gibi eğlenceli sunum değişiklikleri de yapabiliyoruz.

Hatta aksiyon olarak sizi veya müşterinizi telefonla arayıp telefonda istediğiniz bir metni güzel bir Amerikan aksanı ile İngilizce okuyabiliyoruz. Video tanıtınımızda bunu güzelce açıklıyoruz.

F. Demirel: Peki 8digits'i daha çok kimlerin işine yarayacak? Örneğin Webrazzi okuyucuları için de bir şeyler yapabilir miyiz?

U. Gökbayrak: Elbette. Genelde kullanıcılarımız ilk olarak müşterileri etiketleyerek (tag) başlıyorlar. Bir kaç gün sonra etiketlerine göre müşterilere teklifler yapmaya ve dönüşümlerini (conversion) hesaplamaya başlıyorlar.

Mevcut senaryolara bakarsanız "Scenarios For Newspapers" ve "Staff Favorites" başlıkları altındaki senaryolar Webrazzi için doğru birer başlangıç olabilir.

8digits senaryolar

F. Demirel: İşleme koyduğunuz değişkenleri neye göre belirliyorsunuz? Farklı geri dönüşleri değerlendirmek konusunda esnek misiniz yoksa belli başlı alanlara mı odaklanacaksınız?

U. Gökbayrak: 8digits'ten bir e-iş koşan her birey/kurumun istifade etmesi mümkün. Sitesinden herhangi bir şekilde abonelik alan, üyelik satan, bir ürün satan veya ürün tanıtan birey/kurumlar için tanımlı çok sayıda senaryomuz var. Tabii hal böyle olunca ilgi de çoğunlukla e-ticaret sitelerinden ve SaaS hizmet sunan firmalardan olmakta.

F. Demirel: Bu iş modelinin de yenilikçi olduğunu kabul etmek gerek ve yine penceresi daha çok Batı'ya açık bir başlangıç yaptınız. Şu anda yeni 8digits ile kimler ilgilendiğini merak ediyorum. Türkiye'den ilgi ne seviyede?

U. Gökbayrak: Yeni ürünümüzün piyasaya çıkmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen bugün kullanıcılarımızın çoğunluğu tahmin edeceğiniz gibi yurt dışından. İrili ufaklı günde bir kaç bin ziyaretçi olan sitelerin yanı sıra MasterCard, Turkcell gibi ciddi trafik üreten büyük oyunculara da çeşitli hizmetler sunuyoruz.

Bu arada hatırlatayım, yeni 8digits'e abone olmak ve ayda 10.000 tekil ziyaretçiye kadar kullanmak tamamen ücretsiz. Bu nedenle işini geliştirmek isteyen herkese kapımız açık.

F. Demirel: Dünyada bu alanda bir rekabet ortamı var diyebilir miyiz?

U. Gökbayrak: Takdir edersiniz ki otomasyon olgusu yeni bir şey değil. Örneğin bizim bugün sizin siteniz için yaptığımız otomasyonu, ifttt.com sizin kişisel hesaplarınız için yapıyor. Fikir bizimkine çok benzer ama uygulama alanı tamamen farklı.

Bizim oynadığımız alanda oynayan büyük oyuncular kimlerdir derseniz Marketo, Eloqua ve Pardot bunlara örnek verilebilir. Milyar dolarların havada uçuştuğu bir sektör var.

Bizim ana farkımız, biz büyük oyuncuların yaptığı gibi problemin yüzde 100'ünü çözmeye kalkmıyoruz. Biz küresel müşterilerimizin veriye dayalı pazarlama anlayışını kökten değiştirmeye ve hızlı aksiyon alıp anında kararlarını uygulamalarını sağlamaya oynuyoruz. Müşterimizin 8digits kullanmaya karar alıp, sitesinde faydasını görmesi arasında geçen süre dakikalarla ölçülebilir durumda.

Müşterilerimiz, arka tarafta yüzlerce sunuculuk "clusterlar"ımız olduğundan, saniyede işlediğimiz onbinlerce işlemden haberdar bile olmuyorlar. Çünkü biliyoruz ki, umurlarında bile değil. Biz bu karmaşıklığı saklayıp büyük-veri (big-data) tabanlı pazarlama dünyasına girmenin en kolay yollarından bir tanesiyiz.

F. Demirel: Önümüzdeki dönemde nasıl bir büyüme hedefiniz var?

U. Gökbayrak: 8digits, geçtiğimiz 2 yılda kuruluş dönemini tamamladı ve artık gelişme dönemine geçiyor diye nitelendiriyoruz. Bugün şirketimizin merkezinin San Francisco'ya taşınması aşamasındayız. Paralelde henüz finalize edilmemiş yeni bir round daha yürütüyoruz. Çeşitli stratejik iş ortaklıkları yaparak büyüme stratejisini uyguluyoruz. Sektörlere özel ürün gamımızı geliştiriyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.