Blackberry uygulamalarının üçte birinden fazlası aynı geliştiriciden
Teknoloji

Blackberry uygulamalarının üçte birinden fazlası aynı geliştiriciden

Hemen her çeşit içerik üretiminde olduğu gibi nobil uygulama dünyasında da nicelik ve nitelik tartışmaları devamlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda haber değeri taşıyan son gelişme Blackberry tarafından geldi.

Blackberry CEO'su Thorsten Heins'ın Mayıs ayında verdiği rakamlara göre Blackberry'nin uygulama marketi App World'de 120 bin uygulama var. Peki bu uygulamaların kaç tanesi tek bir geliştirici hesabından çıkmış olabilir?

Başlıkta da yazdığımız bu uygulamaların 1/3'inden fazlası 47 bini tek bir geliştirici hesabından çıkmış. Bu geliştirici 102 kod numaralı S4BB Limited adında bir şirket. Berry Review'ın haberine göre Hong Kong'lu şirketin 47 binden fazla uygulaması var.

S4BB'nin tek başına böylesine baskın olması App World'ün çeşitliliği açısından elbetteki olumsuz bir tablo çiziyor. Bir de uygulamaların kalitesi düşünüldüğünde konu daha ciddi bir tartışmanın kapılarını açıyor.

blackberry app world uygulamalar

App Store dışındaki rakiplerin Blackberry'yi eleştirecek hali yok belki. Google Play'de yükselmeyi Instapaper'ın kurucusu Marco Arment'in Google için söylediği şekilde açıklayacak olursak;

"Bugün Google Play içinde arama yapmak, sorduğunuz her soruya bir cevabı olan aç, çaresiz ve işgüzar satıcılardan oluşan kalabalık bir bit pazarında soru sormaya benziyor."

Google Play'in kirliliği tartışmalarına karşılık çeşitlilik açısından sıkıntılı olan Windows Phone Market ise nitelikli uygulamalar konusundaki takıntısını yeni ücretsiz uygulama geliştirme aracıyla esnetmeye başlamış gibi görünüyor. Firefox OS tarafında ise henüz ciddi bir uygulama dükkanı bile oluşmuş değil. Keza temeli logo/melodi/tema tipi klasik içeriklerle dolu olan Symbian uygulamalarını konuşmak da çok gerekmiyor.

Hal böyleyken Android'in nicelik açısından, Apple'ın nitelik ve kazanç açısından üstünlüğü değişmez gibi. Diğer rakiplerin Marissa Mayer gibi önemli bir transfer gerçekleştirmesinin mantıklı olabileceğini aklıma getiriyor.

Yorumlar (7)
 1. Blackberry developerlar için cazip bir platform olamadığı sürece, app ekosistemindeki bu tür sıkıntlar sürecektir.

  Blackberry eskiden "uyduruk applikasyonlara" göz yummuyordu fakat günümüzde bu, biraz da çaresizlikten geçmişte kalmış gibi.

 2. Biliyorum bu yorumu yayınlamayacaksınız ama yazıyı ekleyen okusun bari.

  Nedir bu webrazzi nin dönüp dönüp farklı cümlelerle belli bir grubu önplana çıkarma girişmleri allah aşkına. Eyvallah app store belli bir seviye yakalamış durumda ama satır aralarında androidi o kadar ezmeye çalışan vurgular var ki insan hayret diyor.

  Para mı alıyorsunuz bu yaptığınız şey için? Yok eğer değilse nedir bu eziklik. Kullandığınız cep telefonun her geçen gün pazara yenik düştüğünü/düşeceğini gördüğünüz için apple'in düşmeye devam eden elitist havasını şişirmeye mi çalışıyorsunuz?

  Eğer para alıyorsanız birşey demiyorum, sizin ticaretiniz de bu. Kazancınız bol olsun. Ama azcık delikanlı olun da neyi neden yaptınızı belli edin. İnsanlar sizi uzman görüp sözünüzü dinliyorken siz para aldığınızı övme diğerleri yerme ile en basit ifadesi ile kendi onurunuzu zedeliyorsunuz.

  1. Webrazzi'de yayınlanan herhangi bir içerikten ücret almamız gibi bir durumun söz konusu olmaığını birçok defa dile getirdik heralde siz kaçırdınız.

   Yazıda Android'e yapılan gönderme hem bir başkasının sözü hem de hali hazırda devam eden bir tartışma konusu. Bunu dile getirmek için birilerinden para almaya veya vermeyi gerek olduğunu düşünmüyoruz. Kullandığımız telefonun pazarda yenik düşmesi bir gibi durum yok. Webrazzi ofisindeki Android ile iOS oranı neredeyse eşit veya Android fazladır. Bu yüzden iddianız geçersiz.

   Bişey yazıyorsak öyle düşündüğümüz içindir, yazara dönecek olursak heralde Android'i ilk günden beri destekleyen yazılar yazan başka birini bulamazsınız. Bu yüzden tek yazıdaki bir cümleye takılıp yorumlar yapmamanızı tavsiye ederim.

 3. Gidişat app store ve android playerın bir süre sonra pazarda tekelleşeceğini gösteriyor. Bunların yanında en azından Blackberry, Windows Phone, Firefox OS gibi alternatiflerin güçlenmesi gerekiyor.

 4. 47Bin app yayınlamaya izin vermeselerdi, mesela Google'da bu limit 480 gibi birşey.

 5. gayet normal... bizim firmalarının kendi sitelirnde kendileri yorum yazmasına benziyor:)

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  boşa kürek çekiyorlar