Reklamport, DoubleClick Ad Exchange sertifikasıyla müşterilerine Google'ın envanterini sunuyor
Reklam Servisleri

Reklamport, DoubleClick Ad Exchange sertifikasıyla müşterilerine Google'ın envanterini sunuyor

2008 yılında kurulan Reklamport, Dijital Reklamcılık alanında faaliyet gösteriyor. Display, mobil, online video, performans odaklı pazarlama ve dijital radyo ölçümleme alanlarında hizmet veren Reklamport; ayrıca medya ajansları, reklamverenler ve yayıncılara teknik destek sunuyor.

Reklamport'u bu yazımızda konu almamızın sebebi ise şirketin Türkiye'den Google DoubleClick Ad Exchange platformu ile direkt çalışabilen bir platform haline gelmesi. Geçtiğimiz Temmuz ayında alınan sertifika ile Reklamport Adserver üzerinde tanımlanan kampanyalar tek bir kanal üzerinden başta Google envanteri olmak üzere SSP (Sell Side Platform) ve AdExchange envanterlerinin tamamınına direkt olarak erişebiliyor.

Ülkemizde de kullanımı gittikçe yükselen DoubleClick ile gerçekleşen bu entegrasyon sayesinde Reklamport, Google'ın tüm envanterini müşterilerine sunuyor olacak. Söz konusu sertifikaya sahip olan şirketlerin listesine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Süreç 3 ayda tamamlanmış

Reklamport ekibi ile konuyla ilgili konuştuğumuzda sürecin yaklaşık olarak 3 ayda tamamlandığını öğrendik. Google yukarıda bahsettiğimiz sertifikayı vermek için Reklamport'un reklam sunucusunu, kodlarını ve rich media ile secure pixel gibi bir takım özellikleri destekleyip desteklemediğini incelemiş.

Ayrıca Reklamport'ta Head of Trading Desk pozisyonunda bulunan Tolga Sayer ile konuştuğumuz kendisi bu gelişmenin Reklamport müşterilerine sağlayacağı yararla ilgili şunları söyledi: "Reklamport’un Google Adx ile yapmış olduğu bu entegrasyon, temel olarak reklamverenlerin otomatik satın alma platformları üzerindeki envanter erişim hacmi ve kalitesini arttırmaya yöneliktir."

Yorumlar (13)
 1. Fırat Yaman Fırat Yaman

  Platform hangi SSP'lere bağlı acaba? Appnexus, Mediamath gibi servis sağlayıcılarında bulunmayan bir network var mıdır (Right Media mesela) ?

  1. Tamer Tezgel Tamer Tezgel

   Bir tek Rightmedia dışarıdan alım yapmıyor. Şu yazılan yazıda aslında Reklamport'un DFP kullanıyor olduğunu ve bunu PR olarak kullanmasını görüyoruz. Çok olağın üstü bir durum yok.

   Google'in envanterine her yerden ulaşabiliyoruz buna bir sertifka gerekmiyor..

  2. Konunun güncellenmesi lazım 2013 den bu yana bir sürü iptal edilen firma var güncellerini eklermisiniz. Bitane sitem için bulamadım mobiltvizle.net adlı siteye şaka gibi ya.

 2. Yakın zamanda Turkuvaz'ın da onlarla yolunu ayırmış olmasınıda hesaba katarak,

  Reklamport, kendi AdServer'ından umudu kesmiş demek, giderek oradan buradan reklam toparlayan, orada burada yayınlayan ajans olma yolunda olduklarını düşünmedim değil.

  Ben reklam veren olsam neden direkt muhattabım varken aracı ile iletişme geçip daha fazla ödeyeyim ki ? Envanteri ne kadar ucuza verebilirki ?(1 kuruş için değer mi ?) Doğru verileri ne kadar verebilir ki ? (Mutlaka sapmalar olur) diye sorardım.

  Onca emek verip uğraştıkları kendi ellerindeki teknolojiye, durumu idare etmenin ötesinde sahip çıkmadıklarca ve yatırım yapmayıp "hallederiz" modunda devam ederlerse birde butür ortaklıkları arttırırlarsa yakında dükkanı kapatır başka sektöre geçiş yaparlar.

  Türkiyedeki yerli AdServer'ların bu işi beceremedikleri aşikar.

  Ne Medyanet ne de Reklamport ne de bir başkası, en iyi yaptıkları yabancı AdServer'ların yaptıklarını kopyalamak :)

  Önce lokalinizde güçlü olun sonra etrafınıza bakın :)

  1. Doğuş Yıldırım Doğuş Yıldırım

   Yazınızda birçok yanlış var, düzeltmekle uğraşmayacağım, ama 1-2 yorumum olacak.

   Reklamport'un teknolojisini bilemiyorum ama MedyaNet'in teknolojisini iyi bilen biri olarak şunu diyebilirim: Türkiye'de çok kaliteli bir teknoloji üretilmiş durumda. Dünya çapındaki tüm adserver'ları incelediğim için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.

   Ve elbette, diğer teknolojilerin iyi özelliklerini "kopyalamak" kaçınılmaz bir durum. Kopyalamak derken; kodları copy-paste bir durumdan bahsetmiyoruz, algoritmalar üretmekten, "daha iyi nasıl yaparız"ı düşünmekten, ter akıtmaktan, zaman harcamaktan, yatırım yapmaktan bahsediyoruz.

   Ayrıca siz bakmayın bazılarının "eCPM optimizasyonu da yapıyoruz, SSP özelliği de var, DSP özelliği de var vs" demelerine. Onların yapıyoruz dediklerini "gerçekten" yapabilmektir başarı.

   Bence MedyaNet, Reklamport ve diğer Türk şirketlerinin ürettikleri teknolojiyle -birazcık da olsa- gururlanabilirsiniz.

   1. Merhaba Doğuş,

    Yanlışlarımı merak ettim keşke yazsaydınız.

    Sonuç olarak kendi fikirlerimi yazdım, kabul etmek zorunda değilsiniz.

    Medyanet'i de Reklamport'u da iyi biliyorum.

    Yaklaşık 6 - 7 yıldır sektörün içersindeyim.

    Türkiyedeki AdServer'ların "kaçınılmaz" olan kopyalamayı hep yaptıkları için algoritma üretmek yerine onada algoritma kopyalamak demek daha doğru olur düşüncesindeyim.

    Gururlanma kısmında ise beklentilerimiz farklı demek ki.

    Ben gururlanacak birşey görmüyorum, sizede engel olmak istemem :)

    Sevgiler,

 3. 0 teknoloji, bol bol şişirme.

 4. Savas Davaz Savas Davaz

  Ne zaman kendimiz olup bir seyler uretecegiz bilmiyorun

 5. türk internet kullanıcısının %75 ine hitap edebilmek ciddi bir network gücü

  1. muuhhaa :) gidip google adwordsten üyelik al %100 üne hitap edebilirsin hem de 1 saatte

 6. Sertaç Sertaç

  Konuyu iyi bilip bilinmeyenleri araştırdıktan sonra yorum yazmak gerkli değilmi?

 7. Erdal Mercan Erdal Mercan

  Ben konuya, deneyimlerim ile başka bir açıdan bakmak istiyorum.

  Öncelikle Google çözüm ortağı olmak bir ayrıcalık kim ne derse desin.

  Ancak, "Google çözüm ortağıyız" başlığı ile promosyon yaparak yayıncı topladıktan sonra, ödemeleri 4-5 ay sürede yapmak şiştiğinin kanıtıdır.

  Google ne olursa olsun, kendi adını kullanıp iş yapan firmaların finansal durumlarını kontrol etmeli. Şikayetleri de dikkate almalıdır.

  Reklamport'da pek muhattap bulamamak ve muhattap olarak bulunan kişilerin de laubali olması firmanın büyüklüğünü değil, küçük ve kendini beğenmiş bir firma oldukları zaten gösteriyor.

  Kiminle çalışırsan çalış, yurt dışındaki firmalar gibi prensipli olmak gerekli. Biz insanların seslerini duymadan, gözüne bakmadan, aynı dili konuşmadan bir çok ülke ile reklam ticari yapmamıza rağmen, böyle laubaliliği ve kendini beğenmişliği hiç bir yerde görmedik.

  Neticede herşeyini kendin kodlayamazsın. Çözüm ortakların elbetteki olacak. Bunu, işini büyütmek için kullanmalı ve en sonunda kendi platformunu üretmelisin pekiala. Ama, karakterli/prensipli olacaksın.

  Google'ın ReklamPort'un kurumsal yapısını baz alırsak, bu lisansı kendilerinde bırakacağını sanmıyorum. Öyle kolay değil Google ile işbirliği yapmak. Basit bi adsense yayıncısı yada adwords reklam vereni bile ne kadar katı politikalara uymak zorunda. Aynı şekilde web sitesi sahipleri de.

  Peki ya çözüm ortağı? Çözüm ortağı, google ile müşterisi arasındaki ilişkileri düğümlerse, Google'ın adı kirlenmez mi? Google'ın böyle prensipsiz ve savruk bir kurumsal yönetimsizlik içinde olan bir çözüm ortağı istediğini zannetmiyorum.

 8. Ilker Yıldız Ilker Yıldız

  Merhaba,

  Biz yayın yaparken sürekli iletişim halindeydik, fakat ödeme için kimseye ulaşamıyoruz,ne telefon ne mail, bunu da dikkate almanızı rica ederim.

  Yangından mal kaçırır gibi rekalm yayınına başladık,aslında biz peşin ücret alıp sonra yayın yapıyoruz, ama ortağımızın ısrarı üzerine yayına başladık,çok öenmli değil sadece insanları aptal yerine koymaları kötü ve fena bir durum, üzücü.

  Vaktim oldukça her paltformda anlatacağım, google a da ileteceğim, dikkate alınır alınmaz ama başkaları da mağdur olmasınç

  Bilginize