MoraLabs'ın interaktif çocuk kitabı Keloğlan, App Store ve Google Play'de yerini aldı
Uygulamalar

MoraLabs'ın interaktif çocuk kitabı Keloğlan, App Store ve Google Play'de yerini aldı

Sizlere geçen ay tanıttığımız Ankara Bilkent Cybark’ta geliştirdiği mobil uygulamalarla dünyaya açılma hedefindeki MoraLabs, bir süredir üzerinde çalıştığı çocuklara yönelik interaktif uygulamalarını yayına aldı.

2013 yılı başında kurulan MoraLabs'ın geliştirdiği ilk interaktif çocuk kitabının adı; Keloğlan ve Kuyudaki Dev. Uygulamada çeşitli animasyonlarla desteklenen sesli bir hikaye ve 4 farklı oyun bir arada sunuluyor.

Geçtiğimiz günlerde Google Play, AppStore ve Turkcell TMarket'te yayına giren uygulamanın ücretli sürümleri* iOS için iki (normal, HD), Android için ise tek bir sürüm şeklinde yayında. Ücretsiz iOS ve Android uygulamaları ise deneme uygulaması özelliği taşıyor.

MoraLabs'ın yazılım tarafında özel karakterler geliştirmesinin yanında özel seslendirmeler de yaptığını daha önce paylaşmıştık. İnteraktif uygulama yayına girdikten sonra kendi kategorisinde hızlı bir yükselişe geçmiş ama Keloğlan ve Kuyudaki Dev'in akıllı telefonlardan ziyade tabletlerde daha tatmin edici olacağını söyleyebilirim.

Keloğlan hikayeleri yerel bir içerik olsa da MoraLabs'ın kurucularından Kamer Kemerkaya, İngilizce seslendirmelerinde hazırlandığını bizimle paylaştı. Yani yine küresel bir hedefle yola çıkılmış. Ancak pek de fazla ilgi göreceğini düşünmediğimi söyleyebilirim.

Son olarak MoraLabs'ın Run Monster Run adıyla 3. oyununu piyasa sunacağını da paylaşalım. Bu oyundan sonra MoraLabs'ın büyüme stratejisini doğru şekilde yönlendirmesi gerekecek. Oyunlarla ilgili geri dönüşlerinizi paylaşmanız MoraLabs için faydalı olacaktır.

*iOS için şu bedava indirme kodlarını kullanabilirsiniz;

PTEKTT66ATJW 6XMRK66YEPR9 XTXWEEWRLWJN 7PMXMJ6MHWXM NF9RH3M4TEAX

Yorumlar (5)
 1. Çocuklar için gerçekten çok eğitici bir calışma. çeşitli hikayelerle popülerlik kazanılacaktır bence.

  1. Cagdas B Cagdas B

   urunu bende parali olarak indirdim ama ipad imdan calismadi. 1 saat e kadar zaman harcadim. 4. sayfadan sonra kendi kendine kapaniyor. HD denedim olmadi, arkasindan otekisini denedim o da olmadi. Itunes i ilk ciktigindan beri kullanan birisi olarak ilk Turk app inin calismamasi cok uzucu. Herseyde oldugu gibi kalite on planda degil.

 2. Hasan Karahasan Hasan Karahasan

  Herhangi bir ekstrasi yok iken neden webrazzi'de yayinlama ihtiyaci duyulmus anlamsiz...

  1. Sizce neden yayınlanmamalı? Ekstrası yok demek yerine açıklama yazsanız mesela

   1. Nazar Aydoğan Nazar Aydoğan

    Bugüne kadar Webrazzi'de yayınlanan dijital çocuk kitabı uygulama haberleri maalesef çok derinlemesine hazırlanmıyor. Tamamen basın bülteni yaklaşımı gözetilerek yayınlanıyor. Bu tarz girişimler dijital sektör için çok güzel haberler ancak uygulama derinlemesine incelendiğinde sorunlar çıkıyor. Örnek olarak Webrazzi'de bugüne kadar Peak Games Minik Tırtıl ve Be Maddy gibi masal platformalarının haberleri çıktı. Hepsinin de hem teknik stabilete problemleri hemde içerik problemleri vardı. Uygulamaların haber yapılması mantıklı ve olması gerekiyor ama uygulamanın da genel sağlıklı bir değerlendirilmesi yapılmalı.

    Moralabs'ın haberinin yayınlanması sektör için önemli ancak uygulamanın açılıp incelenmesi gerekiyor. Örnek olarak hikayelerde şu öğelere dikkat edilseydi daha iyi olurdu;

    - Kullanılan karakterler dijital için çok uygun değil.

    - Kullanılan animasyon kalitesinde problem var. İç ekranlarda hareket eden bir adam figüründe kolu bacağı ayrı takılıyor. Bariz kodlama hatası var.

    - Kullanılan metin fontları daha keyifli olabilirdi.

    Açıkcası yurtdışından Türkiye'de yayına açılan çok başarılı ve katmadeğerli uygulamalar var. Bu alanda rekabet yüksek bir perdeden açıldı. The Moon - Ayı Kim Çaldı uygulaması yurtdışı merkezli Türkçe bir çocuk kitabı. Her ikisini yan yana açıp baktığınızda arada dağlar kadar fark var. Bunların analizini Webrazzi'de görmek isteriz. En azından reklam yapmadıklarına ikna oluruz.

    Son olarak bu girişimi sektör adına önemli buluyorum ama gidilmesi gereken daha çok yol görünüyor.