Elon Musk'ın yeni projesi Hyperloop gün yüzüne çıktı
Teknoloji

Elon Musk'ın yeni projesi Hyperloop gün yüzüne çıktı

  • Paypal kurucularından Elon Musk, sıradışı projelere imza atmaya devam ediyor.

elon musk hyperloop

Paypal kurucularından Elon Musk, sıradışı projelere imza atmaya devam ediyor. Tesla ile elektrikli otomobil üretimine el atan ve SpaceX ile ilk özel uzay taşımacılığı şirketini kuran Musk, yolcu taşımacılığına yeni bir soluk getirmesi beklenen Hyperloop projesin tanıttı.

Hyperloop, temel olarak hızlı trenlerden ve uçaklardan daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuz bir ulaşım projesi. Çelik tüpler içinde özel olarak konumlandırılmış yolcuların, 1200 km/s hızla seyahat edebilmelerini amaçlıyor.

Henüz başlangıç aşamasındaki taslak çizimleri paylaşılan Hyperloop eğer gerçeğe dönüşürse güneş enerjisiyle ve vakum sisteminin dışında, sürtünmenin en aza indirildiği özel şartlar altında çalışacak. Hyperloop'un ideal olarak 1500 km altındaki mesafelerde çalışması düşünülüyor.

elon musk hyperloop (1)İlk aşamada Los Angeles - San Francisco arasında kurulması planlanan Hyperloop, 600 km civarındaki mesafeyi 30 dakika gibi bir sürede katetmesi bekleniyor. Bu mesafe arabayla 6 saat kadar ve uçakla 2 saatten az sürüyor.

Projenin 6-10 milyar dolar gibi bir bütçeyle hayata geçirilmesi planlanıyor ki Kaliforniya yüksek hızlı tren projesi için söz konusu rakam 70-100 milyar dolar arasında. Yani Elon Musk, imalattan yolcu biletine ve hatta çevre duyarlılığına kadar en ideal şartlarda çalışan büyük bir projenin ilk adımlarını atıyor.

Diğer yandan Hyperloop ilk kez düşünülmüş bir model değil. Birebir aynı olmasa da son dönemde dikkat çeken ET3 adlı bir projenin varlığı biliniyor ve aşağıdaki video ile tanıtılıyor.

Hyperloop'un gerçeten hayata geçip geçmeyeceği veya bahsedilen performası gösterip göstermeyeceğini merakla bekliyoruz. İlerde gezegenler arası taşımacılıkta bu tür sistemlerin kullanılmasını düşünecek kadar ileri gitmek de mümkün olabilir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki 57 sayfalık dökümanı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Elon Musk , aylar önce "öyle bir projem var ki taşımacılığı kökten değiştirecek" diyerek Ağustos'ta detayları açıklayacağını ifade etmişti. Bugün açıklananlara bakıyorum, ortada bir kaç tane çizimden başka bir şey yok, zaten mevcutta yapılan çalışmalar 1970'lerde bir profesörün çalışmalarından ibaret. Teknoloji gökyüzündeki havadan daha düşük basınçlı hava doldurulan tünellerden araç yollama üstüne kurulu. Uçağın uçtuğu ortamı tünelin içinde oluşturmaya çalışıyorlar. Bu düşünce 150 yıl önce ilk metrolar çıktığı zaman da varmış..

    Musk, bu açıklamadan sonra "kendi ayağıma sıktım" diye bir laf etti çünkü zamanı ve parası yokmuş, kendisini böyle bir beklentinin altına sokmamalıymış vs. vs. Elon Musk, bir otomobil üreticisi ve bence şu an tasarlanan hızlı tren projesini engellemeye dönük bir hamleyle ortada bir şey yokken alelacele ortaya bir şey attı. Zamanım yok diyerek de benden bir şey beklemeyin dedi. Açıklamadaki detaylara bakarsanız zaten alakasızca tren projesine yüklenmiş, hızlı tren çok pahalı yerine böyle bir şey yapılabilir diyor. Elon Musk , acımasız bir sermaye sahibi olan Steve Jobs'un yerine batı dünyası tarafından yeni kahraman olarak pazarlanıyor.

  2. Abdullah Abdullah

    Yeni bir Erke Dönergeci vakası :D

  3. uçaktan korkanlar için alternatif :)