Türkiye 100 Mbps hızında mobil internet vaadeden 4G'ye 2016'da kavuşacak
Mobil

Türkiye 100 Mbps hızında mobil internet vaadeden 4G'ye 2016'da kavuşacak

 • Turkcell bugün düzenlediği basın toplantısıyla 4G (LTE) teknolojisinin teorik hız denemesini yaptı

turkcell sureyya ciliv 4g lte teknolojisiTurkcell bugün düzenlediği basın toplantısıyla 4G (LTE) teknolojisinin teorik hız denemesini yaptı. 30 Temmuz 2009'da başlayan 3G mobil geniş bant maceramızın 4. yılında, bu yeni mobil geniş bant teknolojisine geçişimizin 2016 yılını bulacağını öğrendik.

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv'in yaptığı sunumda son 4 yılda mobil internet altyapısındaki gelişmeler dile getirildi ve iki ayrı testle 4G (LTE) hız deneyimini görme şansı elde ettik. Yapılan testlerde bilgisayar üstünde 217 Mbps, test cihazı üzerinde ise 891.6 Mbps hızla dosya indirilebildiğini gördük.

turkcell 4g lte mobil internet (3)

LTE, temelde 100 Mbps hızla kapıyı açsa da LTE Advanced altında sağlanan indirme hızı teorik olarak 1000 Mbps'ye kadar ulaşabiliyor. Turkcell 2009 yılında Ericsson iş birliği ile laboratuvar ortamında 170Mbps hıza ulaşmıştı. 2012 yılında ise İstanbul'da (Kartal-Maltepe arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda) LTE şebekesi üzerinden sunulabilecek hizmetleri test etmişti.

4G'ye geçiş 2016'da

Yukarıdaki hızlar teknolojik açıdan heyecan verici ama 4G deneyimini yaşamak için bir kaç yıl dahan beklememiz gerek. Süreyya Ciliv'in ve Turkcell'in öngörüsüne göre Türkiye 4G'yi 2015 sonrasında kullanmaya başlayacak.

turkcell 4g lte mobil internet (2)

Hatırlatmak gerekirse 3G'ye geçen dünyadaki 101. ülkeydik ve geç kalmışlık fikri hep akıllardaydı. Diğer yandan mobil cihazların büyük yüzdesinin 3G özellikli olmaması bu gecikmenin sebeplerinin başında geliyordu. 4G tarafında ise mobil cihaz yaygınlığının daha üst seviyede olacağını tahmin ediyorum.

Yerli telefon yıl sonunda piyasada olacak

4G altyapısının kurulması için bakanlık nezdinde yeni çalışmalar yapılması gerekirken, Süreyya Ciliv bu konuda bakanlığın bir ön şartı gibi görülen yerli cep telefonu konusunda da çalıştıklarını ve Gebze ismini verdikleri telefonun yıl sonunda piyasaya sunacaklarını aktardı. Üstelik yerli telefonun Türkiye'de de üretilmesi planlar arasında.

Son olarak biraz rakam vermek gerkirse bugün dünyadaki 5.4 milyar mobil kullanıcının yaklaşık yüzde 2'sini (90 milyon kişi) kapsayan 4G, Avrupa'da 3 milyon aboneye ulaşıyor. Türkiye'de 3G'nin erişim oranı yüzde 85.4 ve mobil şebekelerin ulaşamadığı 256 bin kişi yapılan ihale sonucunda Turkcell tarafından kapsam içine alınacak.

Kısacası Türkiye önümüzdeki 5 yıl içinde oldukça yüksek hıza ve yaygınlığa sahip mobil geniş banta kavuşmuş olacak. Herkesin temennisi de bu altyapılara uygun servislerin ve projelerin geliştirilmesi.

Aşağıda Süreyya Ciliv’in toplantıda paylaştığı sunumu bulabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Rokkito Rokkito

  Gelişsin bakalım inşallah daha iyileri de olur..

 2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Her şey iyi güzel de. Daha Türkiye'nin önemli bir bölümünde birçok operatör 3G ile internet hızını tam olarak sağlayamıyor.

  Diğer bir sorunda hala yüksek mobil interet fiyatları. Bunları çözmeden değil 4G, 5G olsa ne olur...

 3. halen çok gerideyiz çok. Adamlar 2 senedir kullanıyor. Laptoplar artık hddsi az geliyor cloud kullanmak normal bir şey tabi 4g 100mbps hızlarla. Bizse halen 1 tb hddyi 256 ssdlere tercih etmek zorunda* kalıyoruz

 4. Bu çok güzel bir haber ancak 3G'de 2000 yılında geliyordu güya ama tarih olarak baya geç geldi.4G ise diğer adı WİMAX teknolojisi ki Türkiye yine her zamanki gibi geç kaldı!Tüm dünya özellikle Afrika kıtası bu teknoloji ile adeta kar bile yaptı.Wimax istasyonları ( Baz istasyonu ) 100 Km alana kadar yayın yapabilen kapasitesi ile hem minimum alt yapı maliyeti hemde kaliteli ve hızlı bir internet sunmaktadır.

  Gerek su ,elektrik vb sayaçları okuma , online döküm alma , iptv , mobese sistemleri , yeni nesil oyun sistemleri gibi birçok alanda devrim niteliği taşımaktadır.

  Ancak komik bir durum var oda " Wimax teknolojisinde aslında TK Başkanımız bir toplantıda " aslında biz wimax'de geri kalmadık birçok ülke bu sistemle yeni tanışıyor. Avrupa'da birçok ülkede dahi yok biz 3G yerine Wimax'e geçmemiz gerekli" gibi bir çümle kurmuştu. Ançak bırakın avrupa birliğini savaş içerisinde Irak, Afkanistan dahi bu sistemle tanışarak wimax teknolojisi ile özdeştiler." şeklinde bir yazım aklıma geldi. 9 Haziran 2009 yılında TK Başkanı Wimax teknolojisini önerdiğinde Türkcell karşı çıkmış ve 3G demişti.

 5. TURKCELL bir reklamında dedi ki Turkcell 3G avrupadaki 4G den hızlı.

  Tabi reklama güldük. Ben Turkcell 3G ile henüz hiç 5 MB bile bağlanamadım. En hızlı veri şu anakadar 3 MB geldi.

  TURKCELL hiç 3G ye geçmeyecekti ama eski teknolojiyi almak daha ucuz olacaktı ve TR ye ne versen gidiyordu.

  Sonra ne oldu ? 3g görüntlülü görüşün dedi yok yemedi. Kimse kullanmadı. Beklenenin altında kulanıldı. 3G modem dedi ayrı hatlar satmaya kalktı halbukisi tüm telefonlar aynı zamanda 3g modem di. Önce modemleri parayla sattı şimdi bedava veriyor alan yok.

  Kısaca TURKCELL bizi 3G ile bir güzel sevdi şimdi 4G sevecek ama OLMAYACAK.

  Wimax te istenilen seviyeye TR de gelemeyecek. Şuan boşta kalan UHF bandından 1Gigabit lik hıza ulaşam Google tüm denemelerini tamamladı. Sistem gayet güzel çalışıyor. Kapsama alanı ve frakans kirliliğinden kurtuluyoruz.

  Delikanlının birisi çıkıp UHF vericilerinden internet hizmeti vermeye başlarsa o zaman tutacaklar GSM şebekelerini:))))

 6. azerbaycan'da bile var (internet yerlerde oysaki), bizde yıllar sonra

 7. Lumia 820 telefonumda download test yaptığımda h+ bağlantıda 17,03 mbps hızı gördü, 4g 2016da Türkiye'ye gelene kadar samsung 5g bandında 1gbps için 2020 yılını gösterdi, 3g alt yapımız tam oturmamışken adamlar 5g hazırlığına girdi.

 8. Gezi Rehberi Gezi Rehberi

  Türkiye'deki internet hızı genel olarak fena değil. Ancak Avrupa'nın dibinde olup, sahip olduğu potansiyel düşünülünce hep 1 adım geriden geliyor. ADSL ve 3G öyle oldu 4G'de de geç kaldı. Fiber internetin ve ücretlerinin yaygınaşması gerekiyor.

  Mobil internet opeatörlerinin fiyatları sundukların internet paket büyüklüğü ve hızlarına göre çok abartı.

 9. Murat Erkoca Murat Erkoca

  Evet Türkcell'in hızı GERÇEKTE BU MU Sorgulamak lazım! buyrun turkcell'in 43mbps olarak verdiği hızın asıl iç yüzü! https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/3201806/

 10. herkes tutturmuş turkcell suçluj gibi turkcelli günah geçişi yaptı.

  turk Telekom sanki işini iyi yapıyormuş gibi türkiyeyi bu hale getiren asıl iletişim bakanlığı

  ve turk Telekom un bunları bize çok bile görmüş olmasıdır