Turkcell LTE İle Hız Sınırlarını Aştı

turkcell-lteTurkcell'in 3G Blogger Partisi’nde 3G'ye ne kadar hazır olduklarını görmüş, 30 Temmuzda karşımıza çıkacak yenilikleri canlı olarak denemiştik. 3G için erken başvuruları da almaya başladığını duyurduğumuz Turkcell şimdi de LTE testlerinde saniyede 170 Mbps hız sınırını aşarak Türkiye’deki en hızlı veri transferini yaptığını duyurdu.

LTE (Long Term Evolution) sabit hatlarda kullandığımız bir çok hizmeti kablosuz alanda mobil olarak kullanabilmemizi sağlayan teknoloji olarak biliniyor. LTE,  IP merkezli olduğu için operatörler başka sabit ve kablosuz erişim teknolojileri üzerinden de ortak uygulamalar ve servisler sunulabiliyor.

Türkiye’deki en yüksek veri hızına ulaşan Turkcell’in 3G için aldığı A tipi lisansının, bir sonraki mobil genişbant teknolojisi olan LTE için kendilerine önemli bir avantaj sağlayacağı kesin.  Turkcell tarafında yapılan çalışmaların amacı, LTE denemelerini gerçekleştirmek, endüstrileşmesini sağlamak, standartlarına yön vermek ve global bir ekosistem oluşturmak olarak açıklanıyor. Turkcell ayrıca Avrupa Birliği projeleri ve LSTI Forum’daki tecrübelerini kullanarak LTE sonrası için geliştirilmekte olan ve saniyede 1 Gbit’lerin iletiminin hedeflendiği “LTE Advanced” teknolojisinin çalışmalarına da devam ediyor.

Mobil kullanıcılar Turkcell kadar son teknolojilere hazır mı bilinmez ama ülkemiz adına dünya standartlarını yakalama çalışmalarını zevkle takip ediyoruz.

Turkcell, LTE ile 170 Mbps sınırını aştı
Yükleyen turkcelltrkcll - Güncel bilim ve teknoloji videoları.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.