Earlybird Venture Capital, 200 milyon dolarlık 4. tur fonunu açıkladı
Yatırım

Earlybird Venture Capital, 200 milyon dolarlık 4. tur fonunu açıkladı

Almanya merkezli Earlybird Venture Capital için Avrupa'nın en önemli girişim sermayesi şirketlerinden biri diyebiliriz.

Cem Sertoğlu ve Evren Üçok gibi Türkiye internet ekosisteminin tanınan isimlerinin şirketin Doğu Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu yatırımlarından sorumlu olduğunu sizlerle daha önce paylaşmıştık. Ayrıca şirket geçtiğimiz yıllarda Peak Games'e yaptığı 5 milyon dolarlık yatırım ile tanınıyor.

Earlybird Venture Capital bugün yaptığı açıklamada 200 milyon dolar değerindeki dördüncü tur fonunu da topladığını duyurdu. Bu fonla beraber şirketin toplamda yönettiği paranın miktarı ise 800 milyon dolara yükseldi.

Earlybird Venture Capital'in 1997 yılından bugüne kadar yatırım yaptığı şirket sayısı ise 100 civarında. Bu 100 şirketin 27'si aktif olarak yoluna devam ederken, söz konusu 27 şirketin yıllık toplam geliri 1 milyar doların üzerinde. Son 1 yıla bakacak olursak şirketin gerçekleştirdiği ortalama yatırım 2.3 milyon dolar.

Earlybird Venture Capital'ın 1997 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımlarla ilgili detaylı bilgiye yazının sonunda sizlerle paylaşacağımı infografikten ulaşabilirsiniz. İnfografiğin haricinde earlybirdupdate.com üzerinden de bu rakamları bulmanız mümkün.

earlybird-turkiye

Avrupa'nın dünya çapında etki gösteren girişimlerinden birçoğunda (Wunderlist, Socialbakers) yatırımı bulunan Earlybird, bu yeni fonla birlikte portfolyosunu genişletmeye devam edecek. Earlybird'ün Türkiye pazarındaki hamlelerini de merakla bekliyoruz.

earlybirdupdate-portrait

Yorumlar (3)
 1. Ali Köroğlu Ali Köroğlu

  Türkiye'haritasında Edirne, Çanakkale ve Kırklareli yok.

  Üj, bej milyon da Trakya'ya yatırım yapar insan.

 2. Bu kadar ince eleyip sık dokuyan bir şirketin 100 yatırım yapıp 73'ünün boş çıkması nasıl bir stratejidir acaba?

  Yanlış mı anladım, 100 şirkete yatırım yapıldı 27'si ile devam ediyor?

  Bence bu başarı sayılmaz, ya tutarsa,ya da kalan sağlar bizimdir mantığıdır bu, ticaretin basiretine uymaz.

  1. Evren Ucok Evren Ucok

   Merhaba Umut Bey,

   Yatirim yaptigimiz sirketlerin icinde basarili gidenleri genellikle yatirim yaptiktan bir kac yil sonra exit ediyoruz. Bu sure tipik olarak bir sirkete yatirim yaptiktan sonra 3 ile 7 yil arasinda oluyor, ama bazen daha uzun veya daha kisa da olabiliyor.

   Bir fon yonetim sirketi olarak 16 senedir aktif oldugumuz icin bu sure zarfinda yatirim yaptigimiz sirketlerin onemli bir kismi strategic buyer'lara veya financial buyer'lara (IPO vs.) exit etti. Tabii basarisiz olanlar da oluyor - veya merge edenler, pivot edenler vs.

   Bu yuzden portfoyumuzdeki aktif sirket sayisi(yaklasik 30) toplam yatirim yaptigimiz sirket sayisina gore (103) dusuk gorunuyor. Kesinlikle "ya tutarsa" teziyle yatirim yapmiyoruz.

   Saygilar

   Evren Ucok

   Partner - Earlybird Venture Capital