İnternet sitelerinin yüzde 1’i Twitter Bootstrap kullanıyor
Arama
Yazılım

İnternet sitelerinin yüzde 1’i Twitter Bootstrap kullanıyor

Twitter_Boostrap_logo

Twitter_Boostrap_logoSiz Webrazzi okuyucuları için daha önce Twitter Bootstrap konularına değinmiştik. Bu yazının konusu ise internet yazılımcılarına yön veren Twitter Bootstrap ile ilgili yapılan bir araştırma ve framework’ün yeni versiyonu.

meanpath isimli kaynak kod arama motoru rastgele olarak 100 milyon internet sitesini incelediğinde bunların 981 bin 608 tanesinde Twitter Bootstrap kullanıldığını gözlemlemiş. Ki bu da yaklaşık yüzde 1‘lik bir orana denk geliyor. Bu arada meanpath günde 150 milyonun üzerinde sitenin kaynak kodlarını denetleyen bir servis, hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

2011’in Ağustos ayında, yeni bundan yaklaşık 2 sene önce Twitter içinde ortaya çıkan bir proje olan Bootstrap; şu an GitHub üzerinde en popüler proje konumunda. Tüm dünyada binlerce profesyonelin işini kolaylaştıran Bootstrap ile normalde daha kolay ve hızlı bir şekilde arayüzler yaratabiliyorsunuz.

Twitter Bootstrap şu an Apache License 2.0 ile dağıtılıyor, yani kullanımı tamamen ücretsiz. Platform bağımsız olarak çalışan Bootstrap’i öğrenmek veya kullanmaya başlamak da oldukça kısa sürüyor. Siz de Twitter Bootstrap ile hazırlanmış projeleri merak ediyorsanız Built with Bootstrap adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap 3 yolda

Diğer yandan Twitter Bootstrap’in yeni versiyonu olan Bootstrap 3’de de önemli gelişmeler var. Kısa bir süre önce Bootstrap 3’ün RC1 (Release Candidate 1) versiyonu yayınlandı. Dikkat çeken noktaların başında mobil geliyor. Özetle yeni versiyonla birlikte Bootstrap mobile daha çok önem veren ve her zaman duyarlı olarak çalışan bir hale geliyor.

twitter-bootstrap-mobil

Twitter Bootstrap’in internetin yüzde 1’inde kullanılıyor olması oldukça önemli bir istatistik. Yalnızca 2 senede bu noktaya gelen Bootstrap’in sosyal medyanın daha da yaygınlaşması ile ilerleyen dönemlerde de popülerliğini arttırmaya devam edeceğini tahmin etmek güç değil.

Siz de Türk internet girişimlerinden  Twitter Bootstrap kullananlar arasından bildiklerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Osman H. dedi ki:

  http://www.sehrikeyif.com twitter bootstrap’le yapılmış. Bildiğim başka yerli site yok.

  1. Burak dedi ki:

   bilip bilmeden konuşma, bootstrap kullanan yüzlerce yerli site var

  2. Ahmet Öncel dedi ki:

   Niye, sen bootstrap tarafindan tutulmus analiz aracimisin, tüm Türk sitelerini tek tek geziyor musun? Anladik reklam yapicaksin ama biraz mantikli esyler yazin bari.

 2. Şenol Özbek dedi ki:

  Örneğin, Webrazzi Startup’13’de tanıtılan girişimlerin yüzde 90’ı Bootstrap kullanmıştı. Büyük kolaylık. Son dönemlerde Webrazzi’de okuduğumuz Bellaropa ve Lezzetli.com’da Bootstrap kullanılmış projeler.

 3. Erman Taylan dedi ki:

  Bu arada biz de Webrazzi PRO’da kullanıyoruz. 🙂

 4. Mehmet AKTAŞ dedi ki:

  Kullanımı sadece kurcalayarak, görerek öğrenilecek kadar kolay bir framework olmasına rağmen bilinmemesi ve kaynak azlığından dolayı rağbet görmüyor demek ki.

  1. Ahmet Öncel dedi ki:

   Pek iyi kullanamamis bence cünkü responsive design diye bir olgu göremedim. Her ekranda ayni tasarimi ve siteyi görüyorum ben. Bootstrap’in ne oldugunu anladiginiza emin misin?

   1. Aziz Arslan dedi ki:

    Sayın Ahmet Öncel, peki siz bootstrap’in ne olduğunu anladığınıza emin misiniz?

    Responsive, yani duyarlı web tasarım apayrı bir konudur ve Bootstrap’in kolaylık sağladığı imkanlardan sadece bir tanesidir. Bootstrap başlı başına bir front-end framework’dür ve “Bu site responsive değil, Bootstrap demek responsive demek.” denecek kadar basite indirgenemez.

   2. Mert! dedi ki:

    Bak bak Aziz’e bak duyarlı web diyor sorsan hayatında sadece form tasarlamıştır ondada bootstrap kullanmıştır. 🙂

 5. Mehmet dedi ki:

  hangisi ucuzsa onu kullanın. hiçbirinin sağlığa zararı yok. ama sonuç almaya bakın derim. sonuç yoksa istersen siteni nasaya yaptır.

Bir Yorum Yazın