DoktorBurada.com: Doktordan randevu almanın kolay yolu
Genel

DoktorBurada.com: Doktordan randevu almanın kolay yolu

Doktorburada.com size uygun zamanda bir doktordan randevu alabileceğiniz bir platform olarak bir kaç ay önce yayına girdi. Özel sektör doktorlarına hitap eden platform, doktorların hasta randevu işlemlerini kolayca yönetmesini sağlıyor.

Doğukan Dudaroğlu, Pelin Anlı Bedirhanoğlu, Alper Özdemir ve Altuğ Başaran tarafından kurulan DoktorBurada.com, şimdiye kadar gördüğümüz gibi doktorların hastalıklar hakkında bilgi verdiği bir hizmet değil. Mart 2013'te açılan site bu alanda bildiğimiz ilk çevrimiçi randevu sistemlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

doktorburada.com

Yönetim, internet ve sağlık alanındaki tecrübeli kurucular tarafından hayata geçirilen girişim, ihtiyacınız olan bir alanda size uygun bir doktordan randevu almanızı son derece kolay bir hale getiriyor. Doktorun uzmanlık alanına, konumunuza ve sağlık sigortanıza göre arama yaparak randevunuzu oluşturabiliyorsunuz.

Hem doktorlar hem de hasta ve hasta yakınlarının işin kolaylaştırmak isteyen girişimde randevu almak tamamen ücretsiz. Bir hasta randevu aldığında, hem hastaya hem de doktora sms ve e-posta bildirimleri gidiyor. Aynı zamanda çağrı merkezi tarafından randevunun takibi yapılıyor. Doktor tarafında ise bireysel ve kurumsal üyelik paketleriyle ücretlendirme yapılıyor.

doktorburada.com doktor randevu

Doktorburada.com'un amaçlarından biri de Türkiye'de yüzde 30'lara varan habersiz randevu iptallerinin önüne geçmek. Doktorlar ve asistanları randevu takibi sağlayabiliyor, çağrı merkezi hizmetlerinden yararlanabiliyor ve hastalarına periyodik hatırlatmalar yapabiliyor.

40-50 bin doktora ulaşabilir

Şu ana kadar 2.000’e yakın doktorla anlaşan DoktorBurada.com, yüzlerce özel muayenehane ve farklı klinikler dışında,Türkiye'nin önde gelen özel sağlık kuruluşlarıyla işbirlikleri kuruyor. Doğukan Dudaroğlu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 125 bin doktor bulunduğunu ve bu doktorların 25 bine yakınının özel sektörde çalıştığını belirtiyor.

doktor burada

Yaklaşık 20 bin kadar da diş hekimi varmış ve diş hekimlerinin çoğu özel sektördeymiş. Kısacası pazar büyüklüğü olarak Doktorburada.com'un yaklaşık 40-50 bin doktora ulaşması mümkün.

Diğer yandan devlet hastanelerinin kullandığı randevu sistemi olan MHRS’den günde ortalama 200.000’e yakın randevu kaydedilirken ve bu randevuların yaklaşık yüzde 45’i internetten yapılıyormuş. Yani internetten doktor randevusu almaya da uzak değiliz ve bu Doktorburada.com'da bu potansiyelin açığa çıkacağını söyleyebiliriz. İşin nasıl gelişeceğini ise zamanla göreceğiz.

Yorumlar (23)
 1. Site çok yavaş, webrazzi okuyucuları yüklenince çatladı sanırım.

  1. Recep Yüksel Recep Yüksel

   Webrazzi okuyucularının yüklenince çatlatacak ziyaretçisi yok en azından bugün için :)) Siteye gelince..Emek çok fazla tabi sektörde çok büyük..Böyle birşeye ihtiyaç var ve bu site bu ihtiyacı karşılayabilir.Site içi navigasyonda çok iyi..Bu iş tutar diyorum.Hatta kesinlikle tutar.Ama ben gelir modelini tam anlamadım.Kullanıcıdan istemiyorlar doktorlardan mı alıyorlar ? Doktorlardan alıyorlarsa nasıl takip ediyorlar ?

 2. Barış Ünver Barış Ünver

  HEKİMLİK MESLEK ETİĞİ KURALLARI

  Aracılık Etme ve Aracıdan Yararlanma Yasağı

  Madde 14-Hekim öteki hekimlere veya tetkik-tedavi kuruluşlarına maddi çıkar karşılığı hasta gönderemez. Hekim, hasta sağlamak amacıyla aracı kişilerden yararlanamaz.

  Kaynak:

  http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=31

  ayrıca reklam yasağına da dikkat edilmei gerekmekte

  Kaynak:

  http://ato.org.tr/komisyonlar/duyurular/detay/17

  mevzuat çerçevesinde site faaliyetleri yeniden değerlendirilmelidir.

  Aynı sorun hukuk siteleri için de geçerli

  Adalet Ofisi sitesiyle ilgili haberinizle ilgili olarak da benzer bir yorum yapmıştım. Site o günden beri kapalı.

  https://webrazzi.com/2012/12/11/adaletofisi-com-online-odeme-ile-hukuksal-danismanlik-10-davetiye/

  ZocDoc (www.zocdoc.com) klonu olan siteye bu sorunu aşmasını tavsiye eder başarılar dilerim.

  1. Eminim siteyi yapanlar ve bu girişime yatırım yapanlar bu hukuki ayrıntıları düşünmüşlerdir. Bu kadar yatırım ve doktoru bünyesine katmış bir site işin yasal boyutlarını mutlaka araştırmış ve sözleşmelerine kendilerini koruyacak maddeler koymuştur.

   Ayrıca paylaştığınız linkerde doktorlar reklam yapamaz ve komisyon karşılığı doktora yönlendirme yapılamaz gibi maddeler var. Bu site doktorlara bir bilişim hizmeti sağlıyor yani hiç bir doktor veya hastane adını ilk sayfasında kullanarak reklam yapmıyor. Hasta kendi istediği kriterlere göre arama yapıyor. Karşısına gelen liste de tamamen seçilen kriterlere içinden rastgele, hiç bir zaman aynı sıra ile karşılaşmıyor. Reklam ile site kendi reklamanı yapacak sonuçta daha fazla doktora ve hastaya ulaşmaya çalışacak ancak hiç bir zaman bir doktoru ön plana çıkarmayacak, ve hiç bir hastadan randevu başına komisyon almayacak.

   Hukuki olarak bir engel ile karşılaşılacağını sanmıyorum. Kaldı ki devlet hastaneleri ve aile hekimleri de benzer sistemleri yakın zamanda devreye aldılar.

   Bence başarılı bir girişim, benzer girişimlerin başarılı olamamasını doğru yönetilmemelerine bağlıyorum, iyi bir yönetim ve stratejik büyüme ile başarılı olacağını düşünüyorum.

   1. Barış Ünver Barış Ünver

    Sitenin gelir modeli nedir? Kullanıcılardan para almayacak, doktorlardan komisyon almayacak. Peki doktorlardan listeleme ücreti alacak mı? Yoksa tek gelir kaynağı reklamlar mı olacak? Sanırım doktorlardan listeleme ücreti alacak. Hiçbir ücret almayıp sadece reklamlardan gelir elde etse bile "maddi çıkar karşılığı" devreye girmiş olacak. Hukuki bir engel olduğu kesindir ancak bunu nasıl aşacak? doktorsitesi.com'un sözleşmesinin incelenmesini tavsiye ederim. Devlet hastaneleri sağlık bakanlığı aracılığıyla MHRS ile kamu hizmeti sunmakta olduğu için tamamen farklı bir durum söz konusudur bu kapsamda değerlendirilemez. Fikre ve siteye kesinlikle karşı değilim aksine destekliyorum.

 3. Çok yerinde bir probleme çözüm olmuş. Sağlam altyapısıyla güven veren bir girişim olmuş. Başarılar dilerim.

  1. Kusura bakmayın bu orijinal bir fikir olmadığı gibi yasal da değil. Bu ve benzeri sitelerle ilgili defalarca yorum yapılmasına karşı girişimci arkadaşlar ya şanslarını zorluyorlar ya da planlama yaparken çevresel faktor analizini yapmayı bilmiyorlar veya unutuyorlar.

 4. Cem Koşar Cem Koşar

  Üzgünüm ama benim fikrim ölü bir yatırım olması yönünde.

  Bir süre sonra MHRS dediğiniz sistem zaten kendi başına çok dolgun bir seviyeye gelecektir.

  Devlet şuan sağlık sektöründe bilişim kapsamında hızlı yol katetmekte. Tüm hastaneleri sistemsel olarak bir noktaya bağlamak yada kendi otomasyon sistemini kullanmak gibi.

 5. Ya bu yemek isi degil ki!! Doktordan randevu alicaz online ama ne ucreti belli ne baska birsey. Fiyatini bilmedigi mali alir mi adam! Ucreti yazma sansi da yok, tabipler birligi aninda kapatir siteyi..

  Ustelik hangi doktoru arasan google'da dogrudan ulasabiliyorsun telefonuna. Ararim aslanlar gibi fiyatini ogrenirim pazarligimi yaparim oyle giderim.

  Burasi amerika degil ki, zocdoc benzeri bir is yapmaya kalkasin. Ne o kadar buyuk bir sektor var ne de bu tarz girisimlere para kaptiracak doktorlar var.

  Uye olan doktorlarin da efektif kullanmadigi belli. Her doktorun persembe cuma ayni saatleri bos kalanlar kapali. Tamamen goz boyamaca yani. Randevu alsan iki dakika sonra arayacaklar, doktor bey o gun o saat musait degilmis, siz su gun su saat gelin diyecekler. Su an 2000 doktor uye cunku bedava :)

  Doktorburada sektorde ilk falan da degil. randevual, hospitalium, eniyihekim gibi birsuru site bu isi denedi olmadi. Yapamadiklarindan degil, burasi Turkiye oldugu icin...

  Saglik internetin en zor vertical'i. Sustainable is kurmak cok zor. O yuzden senelerdir sektorde basarili sadece 1-2 oyuncu var ve kim girse arkasina bakmadan kaciyor piyasadan.

  Neyse, hayirlisi olsun:)

 6. Websaati Websaati

  tebrikler..güzel paketle programla desteklenirse güzel kazançlar sağlanabilir..

 7. Birincisi pazarda ortalama 40-50 bin doktor bulunuyor demişsiniz.Sistem şuanda sadece İstanbul' u kapsıyor ve 5 aylık gibi kısa bir süre içinde 2000 e yakın doktor ile anlaşılmış.Eğer bu doğruysa süper bir sayı. Gerçi bana pek inandırıcı gelmedi...

  İkincisi bu tarz uygulamalar yanılmıyorsam daha önce vardı ve baya da eskiler. Bir doktorunda farklı 2 sistemi kullanacağını hiç zannetmiyorum. 2000 doktorunda diğer uygulamaları duymayıp Doktorburada.com’u tercih etmesi ayrı bir enteresan nokta. başarılar...

 8. Nurettin Nurettin

  fikir olarak güzel düşünülmüş rakip yok açığı kapatabilecek bir girişim

 9. Güzel iş, zekice. Sağlığa uzak duran VC'lerin görmesi gerekir.

  Olaya nufüs,yaş ve olası hastalıklar açısından bakmak da fayda var. Önümüzdeki 20 yılda nüfusumu orta-yaşlı olacak, haliyle hekime gitme sıklığı da artacak.

  Tebrik ediyorum arkadaşları. Yıllık en az 4-6 milyon TL arası ciro yapar bu haliyle. Benim gördüğüm budur.

  Selamlar

  1. Niye VC'ler Turkiye'de sağlık sektörüne uzak? Cevabı yukarıda yazılmasına rağmen fırsatlardan bahsetmek biraz tuhaf olmuyor mu? Birçok aklı başında VC ve girişimci fırsatları ve gelir modelini bilmiyor mu? Sağlık sektörü bu kadar regule olmasaydı bu ve benzer tonlarca iş fikri şimdiye kadar hayata geçmiş olacaktı.

  2. Sağlığa uzak duran VC ler ?

   Herhangi birşeye yakın olan VC varmı ortalıkta, Aslanoba hariç.

   1. Haklısınız,memleketimizde VC yok.

    Söze gelince,hepsi iş fikrine,işi yüretecek insanlara yatırım yaptığını söyler.Demek ki koca memlekette fikir de yok insan da.

    Gördüğüm kadarıyla,piyasada kendine güvenip de iş kuran herkes bir dönem bu VC-Startup hülyalarına inanıp görüşüyor,en değerli zamanlarını böyle beklentiler içinde geçiriyor.Süreci atlatıp- tabii ki yatırım almadan- ayakta kalanlar,sonrasında kendi işinin patronu oluyor,1-3-5 derken işveren,sigorta stopaj ödeyen,banka kredisi çeviren esnaf oluyor.

    Sağlık regulasyonu olayına gelince, sistem şöyle para kazanır.

    Özel sektörde çalışan tüm hekimlere gidilir,onlarla yıllık anlaşmalar yapılır- burası hekime asistans hizmeti verir.

    Ha hekim ayda 100 TL/yıllık 1000TL gibi bir rakamı verir mi? (fiyat tahminim bu yönde)

    Verir.

    Neticede google'a veriyor, web sitesine veriyor, ona buna veriyor, buraya da verir.Burada algılanması gereken asıl konu,sağlık sektöründeki herkesin serbest çalışan olmasıdır.Yani,fatura keser. Yani baktığı kadar kazanır.Yani maaş almaz.

    Anladığım kadarıyla arkadaşlar bunu iyi biliyor. Ha, birşey daha yaparsın(çok şey var da birini yazayım) bir hastane grubuyla anlaşırsın. Outsource call center gibi de destek verirsin.Reklamlar vs.

    Barış Bey'in kaygılarına gelince, hasta yönlendirmek ve bundan gelir elde etmek yasaktır doğru,(burada sağlık turizmini nasıl ele alacağız bilmiyorum), ama doktor tavsiye etmek yasak değildir, hele bana şu doktordan randevu ayarlasana demek hiç değildir. Yani kitabına uydurulur.

    Benim çok beğendiğim işlerden biri www.doktorsitesi.com ile www.doktorsensin.com'dur. Nedense uzmantv'ye çok ısınamadım,oysa o da nefis bir iş.

    Sağlığa yönelik çok girişimin ortaya çıkacağına eminim,sevgili VC'ler o giyim işi,şu mobilya işi,bu bilmem ne işine yatırım yaparken arada bir, arkadaş, burada da iyi ekmek var ve bak oluyor diye bakarlarsa iyi olur.

    Sadece basit bir hatırlatma yapmak isterim, sizce Iphone'u olup da adet takvimi-yumurtlama hesaplayıcı aplikasyonu telefonuna indirmeyen kaç kadın vardır?

 10. MHRS ve benzeri internet sistemlerinin yaygınlaşması ile insanlar bu tür sitelere aşina hale gelmeye başladı ve bu her yıl artacak gibi. Sadece randevu olayı değil sağlıkla ilgili farklı amaçlar için de insanlar interneti yaygın kullanır hale geldi. Bu nedenle reklamla da yeterince desteklenirse zamanla faydalı ve tutan bir site haline gelebilir. Başarılar...

 11. İşleri zor ama imkansız değil ben bu proje için 2 yıl çalıştım.Siteyi hazırlıyorduk,herşey tamamdı sonra yurtdışında eğitim imkanı ortaya çıktı.Erteledik.Doktorburada.com'u gördükten sonra iptal ettik. Bu konuda randevual.com,uzmankisi.com ve daha niceleri geldi geçti.İnşallah yasalara ve diğer önyargılara(öyle demeyin doktorların parası çok değerli) göğüs gerebilirlerse önce türkiye ardından ortadoğuda bu açığı güzelce kapatabilecklerine inanıyorum

 12. Doktor Ugulamasi Doktor Ugulamasi

  Mobile First felsefesi içinde webin randevu almak, hasta takibi ve iletişimi için çok hantal olduğunu düşünüyorum. Bu proje ile çok alakalı değil ama bizim de doktoruygulamasi.com isimli bir girişmimiz var. Amaç doktor hasta iletişimini mobil mecraya taşıyarak hasta sadakati arttırmak ve yeni hasta kazanımında prestij faktörünü arttırmak.

 13. Burak Aydın Burak Aydın

  Tüm doktorların oyları beş üzerinden dört. sanırım yazılım bitmemiş. eğitim & dersleri seviyesi mi belirleyecek yoksa insanlar mı oylayacak doktoru.

 14. Sadık Sözcü Sadık Sözcü

  Eğer hukuksal altyapısı planlanmışsa, ve uzun vadeli kurum anlaşmaları yapılabilirse hemen üzerine Hasan Aslanobanın yatırım haberini okuyabiliriz buradan :)

 15. Watcherq Watcherq

  tamam fikir konusunda etkilenirsin bu çok doğal. getirip onu ülkende denersin eyv. ama arkadaş tasarım içerik anlamında da bukadar da kopya alınmaz ki!!!

  http://www.zocdoc.com/search/?dr_specialty=137&address=&insurance_plan=&insurance_carrier=222&refine_search=Doktorlar+bul

 16. Acelya Kartal Acelya Kartal

  Bu sektor ile yakindan ilgilenen birisi olarak projeye ilk ciktiginda cok umutlu yaklasmistim. Bugun ogrendim ki site kapanmis. Yurtdisinda bir cok muaidi olmasina ragmen Turkiye'de tutmadi. Gercekten Turkiye'de internet projesi tutturmak sans isi.