Mobil yayıncılık deneyimi konusunda yeni bir oyuncu doğuyor: Prss
Mobil

Mobil yayıncılık deneyimi konusunda yeni bir oyuncu doğuyor: Prss

Sizi bilmem ama ben gerçek bir ihtiyaçtan doğan ürün ve projeleri her zaman bir adım önde görüyorum. Bugün sizlere iPad için en başarılı seyahat uygulamalarından biri olan TRVL ile arkasındaki platformu, yani Prss'i tanıtacağız. TRVL'ın yaratıcıları bizzat yaşadıkları sorunları çözmek adına WordPress veya Tumblr benzeri platformlardaki yayıncılar için Prss'i geliştirmişler.

TRVL'ın yaratımcıları Jochem Wijnands ve Michel Elings gece partide tanıştıktan tam 1 gün sonra TRVL'ın ilk versiyonunu yayına hazırlamışlar. (2010) Bu arada ikilinin LinkedIn profillerini incelediğinizde Jochem'in sanat, fotoğraf ve seyahat gibi konularda öne çıktığını, Michel'in de projenin teknoloji tarafı ile ilgilendiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

O dönemde WoodWings isimli bir Adobe InDesign eklentisi kullanan Michel, o şekilde kendini hiç rahat hissetmediğini ve TRVL için sıfırdan bir platform geliştirmeye karar verdiğini söylüyor. Bu arada Michel'in Prss'i anlatırken, "Apple'ın geliştirmeyi unutttuğu" söylemini de eklemeden geçemeyeceğim. :)

Şirketin Utrecht/Hollanda'da bulunan merkezinde şu an çoğunluğu yazılımcı ve tasarımcılardan oluşan 17 kişilik bir ekip bulunuyor. Şirketin yaklaşık 3 yıllık geçmişinde yatırım aldığı, ancak aradaki sözleşmeden dolayı bunu açıklayamadığını ekleyelim.

TRVL bugüne kadar 1 milyonun üzerinde indirilmiş, çok sayıda iPad için en iyi seyahat uygulamaları listesinde kendine yer bulmuş bir uygulama. iOS'un Newsstand'inin içinde çalışan TRVL, içerisinde bulunan çok sayıda şehri etkileyici fotoğraf ve metinlerle size tanıtıyor. Oldukça başarılı ve bağımlılık yapıcı bir tasarımı olan TRVL'ı buradan deneyebilir, hemen aşağıdan uygulamanın ekran görüntülerine göz atabilirsiniz.

Prss şu an kapalı beta süresinde. Platform hakkında kurucu ortaklardan Michel ile konuştuğumuzda her geçen gün platformu daha kullanılabilir ve stabil hale getirdiklerini ve herkese açık olarak yayına girmesi için birkaç aya daha ihtiyacı olduklarını söylüyor.

Gelir modeli sadece indirilme başına ücret alma olacak, yani giriş ücreti yok

Prss'in gelir modeli indirilme başına cüzi bir ücret almak olacak. Böylelikle Prss kullanmak isteyen yayıncılar giriş için bir ücret ödemek durumda kalmayacaklar. TRVL, dolayısıyla Prss, şu an yalnızca iPad üzerinde çalışabiliyor. Yalnız ekipten aldığımız bilgiye göre TRVL ve Prss'in bu yılın sonuna kadar iPhone'a da destek vereceğini söyleyebiliriz.

prss-ipad-yayincilik

Prss hakkında son sözlere geçmeden önce iPad'i olan ve seyahat meraklısı herkese TRVL'ı son bir kez tavsiye ediyorum. Prss'e dönecek olursak, mobil yayıncılık pazarında kesinlikle Prss gibi alternatiflere ihtiyaç ve yer var. Şirketin 3 sene içinde geldikleri nokta da gayet tatmin edici duruyor. Prss halka açık olarak yayına başladığında pazarlama faaliyetleri de çok kritik olacak yalnız pazarın önemli bir alternatifle başbaşa kalması olası gözüküyor.

Son olarak, siz de Prss kullanan bir yayıncı olmak istiyorsanız kurucu ortaklardan Michel ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Anlayan var mı arkadaşlar neymiş prss? Ben ne olduğunu anlamadım.

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Yok birader, yazıyı sonuna kadar okudum ama bulamadım. Web sitesine gidince kafada bir şeyler canlandı.

  2. Mert Ak Mert Ak

   Yazının başında "Prss‘i tanıtacağız" dese de yazıyı okuyan birisinin prss'i tanıması veya ne olduğunu anlaması imkansız. Prss'nin kendi sitesindaki başlığa bakarak anladım ancak ipad üzerinde kendi dergini yapma ve yayınlama uygulamasıymış.

 2. Hosting Ve Alan Adı Hosting Ve Alan Adı

  Prss’in gelir modeli indirilme başına cüzi bir ücret almak olacak. Böylelikle Prss kullanmak isteyen yayıncılar giriş için bir ücret ödemek durumda kalmayacaklar. TRVL, dolayısıyla Prss, şu an yalnızca iPad üzerinde çalışabiliyor. Yalnız ekipten aldığımız bilgiye göre TRVL ve Prss’in bu yılın sonuna kadar iPhone’a da destek vereceğini söyleyebiliriz.

 3. cakmış cekmiş mış miş..çeviri haber sanırım okudum ama ne yazdığını çözemedim dün hiç haber eklenmedi hepsini bugune bırakmış gibiler

 4. Hüseyin Hüseyin

  webrazzi de hiç bu kadar kötü bir makale okumamıştım.

 5. Mehmet Aş Mehmet Aş

  "Sizi bilmem ama ben gerçek bir ihtiyaçtan " çok profesyonel bir açılış cümlesi..

  1. Daha kaç kere burasının bir blog olduğunu bizlerin gazeteciler olmadığımızı ve geleneksel medyanın yazım ağzını benimsemediğini yorumlarda yazmak zorunda kalacağım acaba?

   1. Mehmet Aş Mehmet Aş

    Blogunuzu içtenlikle, cana yakın yazmak istiyor olabilirsiniz, fakat böyle devrik cümlelerle, öznel fikirler barındıran, ve de en önemlisi anlaşılamayan bir yazı webrazziye yakışmıyor. İnsan kendini sorguluyo ben neden burdan haber okuyorum diye.

   2. Yazım ağzınızla, tarzınızla ilgili bir sorun yok. Sadece bir türlü düzelmeyen yazım hatalarıyla, anlatım bozukluklarıyla ilgili uyarılarda bulunuluyor. "bizlerin gazeteciler olmadığımızı" bile anlaşılması mümkün olmayan garip bir kalıp olmuş. Ne yazık ki Webrazzi dil bilgisi kuralları açısından zayıf, yazım hatalarının bol ve anlatım bozukluklarının çokça yapıldığı bir blog. Bu şekilde hemen savunma kalkanlarınızı açmak yerine yazılarınızı inceleyip yaptığınız hataları görseniz daha iyi olacak. Bu yorumu iyi niyetli öneriler olarak görmenizi umuyorum.

  2. Tarik Sucu Tarik Sucu

   Devrik cümleyi neden olumsuz bir cümle türüymüş gibi kullandığınızı anlamadım. Devrik cümle derken düşük cümleyi mi kastettiniz?

   Zira "Türkçede devrik cümle, yüklemi cümle sonunda olmayan cümledir. Devrik cümleler edebî sanat yapmak için, yüklemi vurgulamak için veya pratik amaçlarla kullanılırlar. Hatalı veya bozuk cümle değillerdir. "

   Ayrıca burasının bir blog olduğunu hepimiz biliyoruz, yukarıda bir kez daha "biz gazeteci değil blogcuyuz" denmesine karşılık "Öznel fikirler barındıran" diye cevap vermeniz bayağı garip bir durum oluşturmuş. ayrıca istenilen davranış konunun rahat anlaşılabilmesi ise; öznel fikirler barındıran yerine "kişisel görüş içeren" kelime gurubu daha yerinde olur.