HemenOda: Son dakika otel fırsatları sunan mobil uygulama [İndirim kodu]
Mobil

HemenOda: Son dakika otel fırsatları sunan mobil uygulama [İndirim kodu]

Konaklama sektörü hızlı büyüyen ve Türkiye gibi ekonomisi için turizmin önem taşıdığı ülkelerde özel yere sahip sektörlerden biri. Bu nedenle hem ülkemizde, hem de yurtdışında bu sektöre yönelik girişimlerin sayıları hızla artıyor. HemenOda da bu alanda faaliyet gösteren yeni girişimlerden biri.

Son dakika otel fırsatlarını sunmayı hedefleyen bir mobil girişim olan HemenOda’nın Şubat ayında şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra Haziran sonunda iPhone sürümü yayınlanmış. Geçtiğimiz hafta içerisinde de yeni geliştirmelerin eklendiği güncellemesi App Store’da yerini alan HemenOda ile ilgili bilgi almak için girişimcisi Can İpekçi ile konuştuk...

HemenOda, konaklama ihtiyacı olanların son dakika planlarını yaparak avantajlı fiyatlarla rezervasyon gerçekleştirmelerini sağlamayı hedefliyor. Kullanıcılar bugünkü tarihten itibaren 5 günlük pencere içerisinde seçtikleri bölgelerdeki otellerde en fazla 5 gün için rezervasyon yapabiliyorlar.

Şu anda İstanbul, Bordum, Kuşadası, Çeşme – Alaçatı ve Antalya bölgelerinde hizmet veren HemenOda, otellerden satış başı komisyon usulü ile çalışıyor. Bu sayede uygulama bir yandan kullanıcıların son dakikada uygun fiyatlar yakalamasını sağlarken, tesislerin de son dakikada doluluk oranını  artırmasına katkıda bulunuyor.

hemenoda

Öncesinde yine bilişim sektöründe yer alan Can İpekçi’nin e-ticarete girişi 2010 yılında ŞehirFırsatı’nda görev almasıyla başlamış. Ardından Trendyol’da da görev alan İpekçi 2012 sonunda kendi projesini gerçekleştirmek için ayrılmış ve HemenOda’yı kurmuş.

Ardından da ekibe CTO olarak Cevdet Nurhat, COO olarak Arda İpekçi, ürün yönetimi konusunda Ahmet Yılmazbayır da eklenmiş ve mobil geliştirme için Alman Namatto firması ile anlaşılmış. HemenOda’nın melek yatırımcısı ise Anıl Süren. Fakat ekibin şu aşamada yatırımın miktarını paylaşmadıklarını da belirtelim.

Girişim henüz yeni olmasına rağmen Can İpekçi, dönüşüm oranlarının beklentilerinin üzerinde olmasından ve uygulamanın indirilme oranlarından oldukça memnun olduklarını belirtiyor. Bundan sonraki dönemde öncelikli olarak uygulamanın Android ve iPad sürümleri hazırlanacak, ardından da yeni pazarlara açılarak sunulan bölge ve buralardaki otel sayılarını artırmayı hedefliyor. Ayrıca yeni iş birlikleri ve pazarlama gücünü artırmak için yeni yatırım görüşmeleri de takvimde görünen diğer maddeler.

hemenoda

HemenOda, sizlere daha önce tanıttığımız LastOda ve OtelSonDakika gibi uygulamalarla yakın kulvarlarda yer alıyor ve bu alandaki rekabet de giderek artıyor. Görünen o ki bu alanda öne çıkanlar inovasyon ve kullanıcı tecrübesi konularında fark yaratabilenler olacak…

Webrazzi’ye özel indirim kodu

Şu anda HemenOda’nın bir hoş geldin indimi ve bir de Ramazan indirimi bulunuyor. Fakat Webrazzi okuyucuları için bunların dışında 30 TL’lik bir indirim daha var. Yıl sonuna kadar geçerli olan bu indirim için kullanabileceğiniz kod ise: webrazzi30

İyi tatiller :)

Yorumlar (11)
 1. Uygulamanın dönüşüm oranı tatminkarsa söyleyecek pek fazla birşey yok ama uygulama çok basit bir Phonegap yani native olmayan HTML uygulaması olmuş, Alman şirket yerine bu konuda daha fazla deneyimli Türk firmalarla çalışılsa daha başarılı olunurmuş.

  1. Can İpekçi Can İpekçi

   Geribildiriminiz için teşekkürler Can Bey. Native yerine Phonegap kullanma tercihimiz bizim ihtiyaçlarımızı şu anda karşılayabildiği içindi. Nativein avantajları tartışılmaz, ancak şu seviyede native bir app çıkarmak bizim için çok gerekli bir hamle olmazdı diye düşünüyoruz.

  2. Ben internette oyle bir sirket de bulamadim. Namatto sanirim, e-lance uzerinden bulunmus almanya'da yasayan japon bir gocmenin soyadi :D

   1. Can İpekçi Can İpekçi

    Müessesemizin Namatto San'la ilişkisi yoktur :)

    Şirket ismini yanlış aktarmışım, Namotto olacak doğrusu, özür dilerim tüm Webrazzi okurlarından ve Namotto çalışanlarından.

 2. Biriniz de önce Android için geliştirin yahu :)

  1. İlker Güldalı İlker Güldalı

   Android'i adam yerine koyan yok. Her zaman önce iOS'a ardından Android'e çıkıyor. :)

   1. Can İpekçi Can İpekçi

    Biraz piyasa koşullarıyla ilgili bu durum. Benim de birincil cihazım Android olmasına rağmen, Android için geliştirme hem biraz daha meşakkatli, hem de ROI açısından iOS kadar iyi değil. Yeni nesil telefonlarla bu biraz kırılmaya başlanmış olsa da bir süre daha bu trend devam eder diye düşünüyorum.

 3. Özgün Haber Özgün Haber

  Bu kadar iyi bir çalışmanın sonucunda Android uygulamamasının olmaması açıkcası projenin kaliteli fakat proje sahiplerinin amatör insanlar olduğunu açıkça belli ediyor.

 4. Arkadaslar

  Haber vereyim dedim,

  quickerbook.com adinda yeni bir site cikiyor. otel booking sitesi,simdiden basarilar diliyorum,duydugum kadariyla

  Cok iddiali geliyorlar,Yeni bir konsept.

 5. Biz de bu işi yapmak için bir hayli araştırma ve görüşme yapmıştık, iphone uygulamasını dahi yazdık ancak sonradan vazgeçtik.

  Bizim vazgeçmemizdeki en büyük neden istanbuldaki otel doluluk oranlarının çok yüksek olması ve dolayısıyla müşteriyi hızla çekebilecek bir arzın olmayacağı kanaatine varmamız oldu.

  Zira aynı modeli uygulayan birkaç site de var, benim hatırladığım kadarıyla ikisi aktif ancak tahmin ettiğimiz gibi çok etkili fırsatlar sunamıyorlar kanaatindeyim.

  Umarım bu model başarılı olur çünkü hem tüketicinin hem de (doğru uygulanırsa) otellerin işine yarayacak, dolayısıyla pazarı genişletecek bir hizmet.

  Eğer işin uygulama tarafında bir talep olursa, bizimle iletişime geçebilirsiniz ([email protected])

 6. Nurettin Nurettin

  gelinen noktadan çok memnun olunduğu söylenmiş ancak hiçbir rakam verilmemmiş. biraz olsun rakam verilirse daha bilgilendirici olur.