Surface’in Microsoft’a faturası yaklaşık 1 milyar dolar
Teknoloji

Surface’in Microsoft’a faturası yaklaşık 1 milyar dolar

Microsoft son çeyrek gelirlerini açıkladı: Firmanın net geliri 4,97 milyar dolar. Aslında Microsoft’un çok daha yüksek gelir rakamlarına ulaşması mümkündü ama işleri Surface RT bozdu. Hatırlayacağınız gibi bundan yaklaşık 1 yıl önce Microsoft benzer bir sorun yaşamış ve o dönemde de aQuantine’den dolayı gider hanesine 6,2 milyar dolar zarar yazmıştı.

Surface RT’nin neden olduğu zarar daha düşük ama yine de düşündürücü. Microsoft’un “envanter düzenlemesi” adı altında kayıt aldığına aldığı zarar toplam 900 milyon dolar civarında. Yani son çeyrekteki Microsoft gelirlerinin 5’te biri oranında.

“Envanter düzenlemesi”nin açıklaması ise Surface RT’in beklendiği oranın altında (epey altında) satılmış olması…

Elimizde çok kesin rakamlar olmamasına rağmen Microsoft’un toplamda 3 ile 5 milyon adet arası Surface imal ettiği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yılın başlarında ise toplam satışın 1 milyona ulaştığına dair bilgiler gelmişti. Görünen o ki aradan geçen bir yıldan uzun sürede satışlar bir türlü beklendiği kadar hızlanamamış.

Surface Microsoft’a değil ama Dell ve HP’ye yaradı

Bundan kısa bir süre önce Microsoft’un fiyatlarında indirime gitmiş olmasının da Surface cihazlarının satış rakamlarında çok ciddi bir değişikliğe neden olması zor görünüyor. Çünkü buradaki asıl sorun fiyatlandırmadan çok var olan rekabet gibi görünüyor.

Hızlı bir şekilde iPad ve Android tabletler ile rekabete girmek isteyen Microsoft, Surface ile bunu başaramamış olsa da olumlu bir yan etkisi olduğunu da söylemek mümkün. Her ne kadar Surface son kullanıcılar tarafından benimsenmemiş olsa da, piyasada iPad ve Android dışında ciddi alternatifler olduğunu fark edilmesini sağladı. Bu da Windows 8 işletim sistemi yüklü tabletlerini satışa sunan Dell ve HP gibi firmaların işine yaradı.

Surface RT ve Pro’nun bu durumuna rağmen  Microsoft’un bu işten vazgeçmesi pek muhtemelen değil. Firmanın bu tecrübeden ders çıkartarak yeni ve bu sefer çok daha iddialı bir cihaz ile geri dönmesi daha büyük bir ihtimal…

Yorumlar (6)
 1. Microsoft 'un kendi ürünleri arasındaki rekabeti yeni değil.

  Basit bir işi nasıl karmaşıklaştırabilirsiniz ? MS' e sorun cevaplasınlar.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  yeni bir microsoft başarısızlığı daha. adamların her projesi mi patlar. bing, windowsPhone ,maps, translate, surface, hotmail,internet explorer, skype da gidici. Web'de projeleri yok neredeyse. MS gelirlerini korusa da gerçekten cazibesini yitiyor. Bir teknoloji firmasının teknolojiyi ıskalaması oldukça acı bir durum. Bir firmanın tercih edilme nedeni zaruret olmamalı kanımca.

  Yıllardır kullanıcılara uyguladıkları baskıcı politikalar. 500 küsür tl olan win8 lisansı. Bu admalar kafa yapısını gerçekten değiştiremiyorlar. Gerçekten yeniliğe açık bir şirket olduklarına artık inancım kalmadı.

  Batan yahoo bile vizyon olarak daha modern bir konumda.

 3. Erken konuşuyorsunuz, kurumsal tarafta bütün firmalar surface tablete geçtiğinde oyun tekrar şekillenecek, şimdiden 300 pc ve notebook client a sahip uluslararası bir müşterim bütçesine bu geçişi dahil etti bile, global bir geçiş sözkonusu, az sabrediniz.

  Özetle MS için asıl oyun kurumsal tarafta, apple ve android le karşılaştırmak gereksiz diye düşünüyorum.

 4. Ashemez Ashemez

  Microsoft'un Surface'teki hatası bana göre piyasaya RT ile girmesi oldu. Halbuki Surface Pro ile piyasaya girseydi mevcut Windows 7 ve önceki sürüm kullanıcılarına upgrade şansı vermiş olacaktı. Ayrıca modern arayüzü ve kısıtlanmamış donanım ve yazılım özellikleri ile Android, Apple kullanıcılarının deneme isteklerini daha güvenilir kılacaktı.. İşte bu süreçten sonra RT ve Pro aynı anda daha başarılı olurdu.. ama tren kaçmış değil tabiki..

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   evet rt bir facia .net framework'ün de bittiği de nokta. MS kendi en güvendiği yazılım diliyle windows8 uygulaması yazdırmayı başaramadı. bunlar çok ciddi sorunlar. önemli konular. Şuanda Ms windowsphone uygulaması yazdırmak için takla atıyor. oysaki .net framework aynı yapıda kullandırıp sadece bir layout getirse mevcut .net yazılımcıları wp8 uygulamalarını kolayca geliştirebileceklerdi.

   ayrıca windows 7'de geliştirme desteği olmaması da hayal kırıklığı. android geliştirebildiğin sistemde windows8 uygulaması yapamıyorsun.

   SQL lite yerine ado ve mdb kullanılıan. .net framwork'ün bir çok özelliğinin kullanıldığı bir geliştirme ortamı başarılı olabilirdi.

   Demek istediğim yazılımcılarının bildiğine en yakın ortamı sağlasa belki şuanda uygulama sayısını 2'ye çıkartmıştı.

 5. Microsoft birden fazla alanda at koşturacağına kendi kulvarında kalmalı. Böyle pazarlama olmaz. Pazarlamanın doğasına aykırı.