İşletmelere dijital menü çözümü sunan Smart Order, ilk 12 ay sonunda 300 müşteri hedefliyor
Teknoloji

İşletmelere dijital menü çözümü sunan Smart Order, ilk 12 ay sonunda 300 müşteri hedefliyor

Bugün Türkiye girişimcilik ekosisteminde benzerine çok sık rastlamadığımız bir girişimle karşınızdayız: Smart Order. Smart Order adından da tahmin edebileceğiniz gibi işletmeler için dijital menü çözümleri sunuyor.

2012 yılının bu zamanlarında üzerinde çalışılmaya başlanan Smart Order, Ağustos ayının sonunda şimdiden anlaşmış olduğu işletmelerde kullanılmaya başlanacak. Projenin başında 4 tane kurucu ortak (Coşkun Mert Dalkıran, Can Michael Ergün, Emre Özsaygılı ve Hilmi Özsaygılı) ve bir de yazılım ekibi bulunuyor. Smart Order'ın tabletler, bilgi ekranları, dokunmatik ve gömülü ekranlar gibi teknolojik altyapı konusunda anlaşmalı olduğu bir de başka bir çözüm ortağı var.

Smart Menü işletmelere temel olarak menü maaliyetlerinden kurtulmak, menülerde çoklu dil kullanabilmek, sürekli misafirler için kişiselleştirme, sponsorluk alanları, müşteri ve restoran ile ilişkili verilerden uzun vadede yararlanmayı vaadediyor. Bunu yaparken de bulut bilişim tabanlı yazılım mimarisiyle güvenli bir altyapı sunuyor.

Smart Order'ın çalışma mantığı ise çok net. İşletmeye gelen misafirler tablet ya da gömülü ekran yardımıyla dijitalde bulunan menüden siparişlerini veriyor. Siparişler anında görevli garsonlara, mutfağa ve kasayı iletiliyor. Ayrıca Smart Menü'ye işletmelerin istemesi dahilinde çeşitli farklı çalışma çalışma koşulları da eklemek/çıkartmak mümkün.

smart-order-ekran-1

Projenin kurucu ortakları ile konuştuğumuzda sektörün henüz teknolojiye çok uzak olduğunu söylediler. Bu doğrultuda Smart Order ekibinin amacı ilk 6 aylık dönemde bilinirliğini artırmak. İlk 12 ay için ise hedef 300 işletme.

Smart Order'ın gelecek hedefleri arasında müşteri davranışları ve beğenileri üzerine restoran veya hizmet sahibi firmaları veriye dayalı olarak yönlendirebilmek de var. Diğer yandan ekip uzun vadede yurtdışına açılmayı düşünüyor.

smart-order-ekran-2

Smart Order uzun vadede bir reklam platformu da olmak istiyor

Smart Order ekibi, dijital reklam sektöründe sahip olduğu tecrübeyi bu projede de kullanmak istiyor. Misafirler ile işletmeler arasında ortada çok ciddi bir veri olduğundan dolayı dönüşüm oranı fazlasıyla yüksek olan bir reklam mecrası yaratılabilir. Ancak ekibin amacı reklam gibi gelir modellerine yönelmeden önce ilk olarak ürünün bilinirliğini arttırmak. Bu arada yukarıda bahsettiğimiz hedefleri daha hızlı ve emin adımlarla ulaşmak için şirketin finansman aradığını da belirtelim.

Yine ekibin paylaştığı bir veriye (TÜRES) göre yalnızca İstanbul'da 20 binden fazla restoran ve lokanta bulunuyor. Smart Order'ı yayılması zor ve teknolojiye kapalı bir pazar bekliyor. Şirketin bu pazardaki hamlelerini sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (27)
 1. Aslında başarılı olacağı hissi uyandıran proje, kısa vadede işletmelere erişmiş olsa bile gelir modeli reklam değil, abonelik ve farklı hizmet sunumları ile gelişmeli.

  Bence digital signage kategorisine giren bu proje, daha büyük çaplı restoranlar gibi 100 lerce farklı grubu içine alan ücretsiz çözümler karşısında biter.

  Ki bu tür çözümler yakın zamanda farklı şekillerde ücretsiz olarak elde edilebilir olacak.

  İşin diğer tarafı ise, işletme neden reklam çözümünü kabul etsin?

 2. Selim Tamer Selim Tamer

  Güzel proje, aklıma gelmişti denilen türden :)

 3. Sistem hakkinda nacizane goruslerim:

  Basılı Menü Maliyetlerinden Kurtulun – Yerine tablet bigisayarlara yatirim yapin? Uzun vadede guzel ama ilk yatirim maliyeti sirketlerin gozunu korkutabilir.

  Sipariş Başına Ortalama 7 Dakika Sure Kazanın – Sure biraz iyimser geldi.

  Sürekli Misafirleriniz İçin Kişiselleştirme – Misafirlerin sisteme uye olmasi gerekmektedir. Bunu kac kisi yapar, yuzdesi kac olur bilemiyorum.

  Oturma Düzeninde Stratejiler Belirleyin – Tum isletmeler icin ayni duzeyde oneme sahip olacagini sanmiyorum.

  Misafirlerinize İlişkin Veritabanı – Yine uyelik gereksinimi var.

  Sosyal Medya Entegrasyonları – Dedigim gibi bunlar kisisel gorusum. Dogrusunu soylemek gerekirse bir restaurant’in tabletinden sosyal medya hesabimla giris yapacagimi sanmiyorum.

  Pozitif taraflari ise vakit kazandirmasi, daha fazla detay, coklu dil secenegi, sponsorluk alanlari ve yedekleme gibi duruyor.

  Basarilar dilerim.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Aslında tablet yatırımı yapmıyorlar. Herkesin elinde bir tablet, bir akıllı telefon var. Yemeksepeti tadında, herkesin telefonuna yükleyeceği bir mobil uygulama ile sorun çözülebilir. İyi reklam lazım. Ve evet kullanırım. Garsonun ne zaman siparişimi alacağını beklemekten çok daha iyi.

   Ama zor bir sistem olduğunu sanmıyorum. 2 üniversite öğrencisi de aynı sistemi kurabilir.

   1. Bu durum farklı gereksinimler getirir, sipariş verenin gerçek mi olduğunun kontrol edildiği bir ara mekanizma gerekebilir, aksi takdirde suistimal fazlasıyla olacaktır. O yüzden kişisel tabletten sipariş vermek ilk etapta oturmayan insanın bile sipariş vermesiyle sonuçlanabilir. Nihayetinde range vereceksinizdir, ama gps lerin de sapma payı olabiliyor, ve kusura bakmayın 10m2 dükkanlarda sapmanın 5 metre olduğu bir ortamda, herkes birbirinin cafesine sipariş verince iş olmayacak mecralara kayabilir. O nedenle bu sistemin restoran bünyesinde yatırımla çözülmesi gerekir ilk etapta.

 4. Faruk Üstün Faruk Üstün

  Güzel fikir ve proje.... A class restoranlardan işe başlayacaklardır

  Umarım başarılı olur.

  1. Görkem Sayan Görkem Sayan

   A class restaurantlardaki servis kalitesi ve gösterilen birebir ilgi düşünüldüğünde sipariş alma olayını bu şekilde halletmek onların isteyeceği bir şey olmayabilir. A class ların müşterisi özel olmayı, ilgi görmeyi beklerler genelde. Tam tersini düşünüyorum ben; self servis ve otomatize olmuş restaurantlar daha sıcak bakabilir.

   1. Evet hedef kitle aslında a class'tan ziyade ortalama ve ortalama üstü restoran, cafe, bistro

   2. Ziya Senirli Ziya Senirli

    Tamamen haklısınız böyle bir proje yeni iş yeni fikirlerde ilk ona girdi fakat zor bir pazar çünkü Türk insanı ilgi ve alakanın yüksek olmasını bekliyor. Garsonun sürekli masayla ilgilenmesini istiyor. Çünkü bize göre biz orada sadece yemeği değil servisi, ilgiyi satın alıyoruz.

 5. Halil İbrahim Yildiz Halil İbrahim Yildiz

  Merhabalar,

  Proje keşke daha mantıklı bi biçimde işleseydi. Şimdi umalım herhangi bi restoranta sahipsiniz ultra lüks bi restorant diyelim yağlı ellerle bu tabletlere dokunacaklar. Daha sonra bi sonraki müşteri gelip oturacak hiç mantıklı değil. Güler yüz hoş sohbet lazım. İlerleyen zamanda adam tekrar gelsin diye. Bence proje tutacağını zannetmiyorum.

 6. Baran Akyuz Baran Akyuz

  Yorum yazasim yoktu fakat a class restoranlarda yagli elleriyle yemek yiyen insanlar sebebiyle bu guzel projeye olumsuz bakan internet ekosistemimizin uyelerini gorunce benim de yazasim geldi. Guzel is, fikir tasarimlar calisma sekli gayet basarili ve basari getirir insallah

 7. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Çok geçmeden yatırım haberini okuyacağımıza emin olduğum yenilikçi bir proje.

 8. 2011 Yılında iPad için menü sistemini Minimum Viable Product olarak yaptık. Piyasadan talep görmesine rağmen kimseye satmayarak projeden çekildik. Bunun nedeni, sistemi benimseyip kullanmak isteyen restoranların zaten mevcut bir Sipariş Sisteminin olmasıydı. Bu sistemler hem mutfak hem kasa hem pos hatta muhasebe sistemine entegre çalışıyor ve başka avantajları da var. Restoranlar bir kaç yıl önce yüklü yatırım yaptıkları sistemi ıskartaya çıkartıp ipad sistemine geçmek yerine, bizim tablet sistemini kendi sistemlerine entegre etmemizi istiyorlar. Bunu yapabilmemize rağmen, her müşteriyle tek tek uğraşmamız mümkün görünmedi çünkü bu mevcut sistemlerde standardizasyon yok, bütçelerine göre kurulmuş hantal sistemler. İkinici bir challenge da, ucuz android tabletler için yapılmış çok ucuz uygulamalar var ve bunlarda iş görüyor. Müşterilerin %70'i iPad prestijine önem vermeden bize bu sistemleri örnek gösterip fiyat indirim tablebinde bulundu ve bu da maliyetimizi kurtarmadı, destekte ayrı bir sorun olacağı için kimseye satmadan işten çıktık.

 9. Birçok kişi yazmış, iş modeli ve müşteri kullanımı açısından hem fazla masraflı, hem de o kadar artısı olmayak birşeyden sözediyoruz. Bu tür sistemleri sadece hızlı hizmet vermek isteyen hamburgeci türevi işletmeler alır. Zaten benzer uygulamalar hızlı hizmet vermek ve az kasiyer çalıştırma amaçlı olarak Avrupa'da kimi yerlerde var ve sayıları artıyor. Böyle bir hizmeti üst gelir restoranları için düşünmek ise projenizin hedef kitlesini ve müşteri beklentilerini bilmemekle açıklanabilir. Değil 300, 30 tane restoranda bile performans alınabileceğini sanmıyorum.

 10. Augmented Reality de kullanılsa, menüden seçmek isteyebileceğim yemeği, tableti masaya doğru tutarak birebir boyutunda masamda görsem, bazı yemeklerin kısa hazırlanış videolarını da izleyebilsem.

 11. Aslanoba nın konuya kısa sürede el atacağına eminim.Yani olumlu olumsuz ne derseniz deyin bence bundan 5 yıl sonra hala garson gönderip sipariş alan bir şirket kalmayacaktır.10 garsonun çalıştığı bir işletme 7 garson işten çıkarılabilir.Bunun yerine tablet alınsa ve şirkette 42 masa olsa her ay zaten bu çıkan 7 garson 6 ayda tabletlerin parasını çıkarır.Bir ara microsoft buna benzer bir ürün üzerinde çalışıyordu.TAmamen dokunmatik bir masa yapmışlardı diye hatırlıyorum.Her tabak ve bardağın altına barkod yapıştırarark ürün masaya konduğunda otomatik adisyona falan işliyordu.Neyse konuyu dağıtmayalım demek istediğim aslında bir dokunmatik masa dizayn edilse tabletlerde oyun oynama çalınma gibi işler ortadan kaldırılarak direk masa üzerinden sipariş verilebilir.Hatta masadaki ekran 4 e bölünür mesela kare bir masada masaya ilk otururken alman usulü yada ben ödiycem gibi bir ekran çıkabilir.Herkes kendi oturduğu yerden kendi siparişini verebilir.Masanın yanında bir pos girişi olabilir.Bu şekilde sadece yemeği götüren garsonun maliyeti olur.Onu da aşcı götürürse işte hiç garson çalıştırmadan bu işler yapılabilir.Şimdi benim işim çıktı siz bu dediklerimi yapın hemen geliyorum. :)

   1. Adamlarin yaptigi seyle senin gosterdigin seyin ne alakasi var? Biri projeksiyondan yansitmali bir sistem digeri ozellikle tablet ve gomulu ekranlardan bahsediyor. Aylarca ugrasilmis projeye bakis acina da bayildim valla. Kendi capimda bir arastirma yaptim; gorsellerini inceledim, kullanisliligina baktim ve en azindan turkiyede rakibi olmadigini fark ettim. Insallah gencler basarili olur ve bahsettikleri gibi turkiye sinirlari ile kalmayip bizi gururlandirirlar.

 12. kısa vadede ( 5 yıl ) insan iliskileri gastronomi sektöründe önemini hala koruyacaktır. Zaten kurucular da durumun farkındalar ve kısa vade de disruptive bir beklentileri yok sanırım ve olmamalı bu projeyle.Basarılar dilerim yine de .Aynı olmamakla birlikte Almanya da benzer bir ürün cıkarma niyetindeyiz. OrderEasy.de alan adı ismime kayıtlı

 13. "Bugün Türkiye girişimcilik ekosisteminde benzerine çok sık rastlamadığımız bir girişimle karşınızdayız."

  Bu habere girebilmek için daha kötü bir cümle düşünülemezdi herhalde. Geçtiğimiz yıllarda Webrazzi'de haberini okuduğum Etohum girişimi http://www.finedinemenu.com/ aynen bu işi yapıyor. (eski adı Padmenu)

  Üstelik Finedine şu an oldukça iyi restoranlarla çalışıyor ve pazar lideri...

  Bu haberi hazırlayanlar kendi eski haberlerine de mi bakmamış????

  1. Padmenu'yu de Finedinemnu'yu de hatırlıyoruz bu yüzden alıntıladığınız cümlede çok sık rastlamıyoruz yazıyor hiç rastlamıyoruz yazmıyor.

   Bahsettiğiniz girişim geçen yılın Etohum girişimi aynı zamanda bu yılda arkadaşlar başka bir projeyle etohuma katıldılar. 1 yılda projeyi oluruna bıraktıklarına göre benim anlayışım projeye çok fazla inanmadıklarını gösteriyor.

   Bunun dışında çalıştıkları o iyi restoranları bizlerle de paylaşırsanız seviniriz, kendi sitelerinde herhangi bir bilgi yok. Olmayan pazarda lider olma gibi bir durumun olduğunu düşünmüyorum.

   1. Geçen hafta attıkları tweete bakılırsa, pek de 1 yıl öncede kalmış bir girişime benzemiyor. The Marmara otellerinde kullanılıyormuş. https://twitter.com/FineDineMenu/status/352538775722786816

   2. Sn. Uğur, kıyasladığınız ürünler birbirinin muadili değil, Smart Order tabletin yanı sıra gömülü ekran seçenekleri (bu yalnızca ipad gibi tabletlerde değil tüm işletim sistemlerinde çalışacak şekilde yapıldığını anlatmak için bir örnek) ve tam bir sipariş otomasyonu sunuyor.

    Fine Dine otomatik sipariş verme işlemlerini içermiyor, işletme sahibine dijital menülerini güncelleyebilmeleri için bir yönetim paneli bile vermiyor.

    Gerek teknolojileri gerek çalışma sistemleri gerekse sundukları özellikler arasında dağlar kadar fark var. Tek benzerlikleri tablet üzerinde çalışabilmeleri bu sebeple Fine Dine sisteminin henüz neredeyse bir pazar ortamı bile bulunmayan bu alanda rağbet görmeyişi bir gerçek olsa da kıyaslamak doğru gözükmüyor.

    Smart Order'ın çözümleri yalnızca işletmelere sunduğu tablet menü prestiji ve bahsedilen tüm avantajlarıyla sınırlı kalmıyor aynı zamanda henüz bir otomasyon sistemi kullanmayan daha küçük hacimli restoran ve cafelerin otomasyon ihtiyaçlarını da alt yapısıyla karşılamış oluyor.

   3. Adil Burak Kılıç Adil Burak Kılıç

    Merhabalar;

    Ben Bambulabs İstanbul' un kurucu ortağıyım. Bambulabs bünyesi altında Finedine gibi birkaç proje bulunduğundan, projeyi oluruna bıraktığımız, projeye inanmadığımız gibi yanlış bir algı yaratmış olabiliriz.

    Fakat ürünümüze yönelik, panel bulunmaması, sipariş verilememesi gibi, araştırmaksızın yapılan yanlış yorumlar var ve bunlar bizi üzmekte.

    Sektöre katılan arkadaşlarımıza başarılar diliyor ve sizlerden ismimizi bu şekilde kullanmamanızı rica ediyoruz.

    İyi günler dilerim.

 14. Ben işletmemde buna benzer birşey kullanıyorum. Bu daha çok yurt dışından kopyalanmış hissiyatı verdi gerek ekran resimleri gerek sitesi olsun. Benim tercihim Masamagelsin sistemi olmuştu bunun baya seviye üstü bence.

 15. Merhaba,

  Kusura bakmayın arkadaşlar ama başarılı olabilecek bir proje değil. Neden ?

  1. İşletme mutfağını açmayacaktır. Çünkü her reçete işletmeye özeldir. Kimse bunun bilinmesini istemeyecektir. Aynı zaman mutfak operasyonu askeri disiplinle yürür. Bu da dışarıya açılmaz.

  2. Misafirlere ürünleri anlatan bir servis personeli her zaman için işletmeye daha çok artı puan kazandıracaktır. Aynı zamanda tip kazanacaktır. Servis personeli tiple hayatını devam ettiriyor.

  3. İstanbulda 20.000 lokasyon kriter olamaz. Zaten köşebaşları tutulmuş, işleyen harika sistemler var.

  4. iTunes'da iPad üzerinde çalışan yaklaşık 120 - 150 arası pos uygulaması var. Local dil destekli(çince, uyanaca vs.. ) uygulamalar dahil. Bu uygulamaları kullanmış bir kişi olarak görüşlerimi paylaşıyorum. iris, micros, touchbistro , pos lavu varken. Bu alana girmeye çalışmak sadece macera.

  4. Eğer hizmet kaliteniz iyi lezzetiniz orjinal ise zaten reklama gerek kalmaz. Kimse reklam için gidip ipad almaz. Düşünün 11 masa var. 11.000 ipad parası. Daha ucuz ve çok daha profesyonel çözümler var. Bu çözümlere hizmet de dahil.

  5. Ekranlardan sipariş yönetme olayı add-on fonksiyondur. Wi-fi sipariş yazıcı desteğiniz yoksa bittiniz.

  6. Yurt dışındaki müşteri sadaket olayları tutmadı. Türkiye de unutun.

  7. Gelelim bulut olayına son derece iyi yönetilen bir destek ve saha destek organizasyonu ( micros, pos lavu vs.. ) varken. Bulut'u ön plana çıkarmak çok mantıklı değil. Çünkü bugün bulut bir ayrıcalık değil, olmazsa olmaz bir çözüm.

  8. İşin birde backoffice tarafı var. Raporlama, ürün güncelleme vs..

  9. Herhangi bir lokasyona kurduğunuz onda gelecek talepleri inanamyacaksınız. Uygulamanız yetersiz kaldığında prestij'de kaybedeceksiniz.

  Daha yazarım fakat dediğim gibi size de yazık, yatırımcıya da yazık bu ürünü alana da yazık. 1 sene sonra kapatırsınız. Daha yaratıcı ve yapılmamış işlere yönelin.

  kolay gelsin.

  1. Sn. Durul,

   Bir Türk iştiraki olan Smart Order sisteminin en yakın muadili yurt dışında bulunuyor, kendi sitelerinde bulunan bilgilere göre son 1 yıl içinde 1433 işletmeye kurulum yapılmış.

   Yazdığınız 9 maddeyi özellikle olumsuz bir izlenim oluşturmak için uğraştığınızı her okuyan kişi anlar sanıyorum çünkü ben elle tutulur bir detay göremedim.

   Bunu yapmanıza sebep olan şeyi merak ettim doğusu.

   Birkaç tanesine bakacak olursam siz de tekrar okursanız aslında bu yazdıklarınızın bir anlam ifaede etmediğinizi muhtemelen görebilirsiniz,

   4. Eğer hizmet kaliteniz iyi lezzetiniz orjinal ise zaten reklama gerek kalmaz. Kimse reklam için gidip ipad almaz. Düşünün 11 masa var. 11.000 ipad parası. Daha ucuz ve çok daha profesyonel çözümler var. Bu çözümlere hizmet de dahil.

   - Reklam için iPad almak ne demek bilmiyorum ama zaten biz işletmelere reklam satmıyoruz. Bahsettiğiniz donanımın pahalı olacağı ise 11 masa için android tabletleri 2500dolar gibi bir fiyata da mal edebiliyorsunuz zaten iPad ya da Android fiyatlarını biz belirlemiyoruz.

   5. Ekranlardan sipariş yönetme olayı add-on fonksiyondur. Wi-fi sipariş yazıcı desteğiniz yoksa bittiniz.

   - Anladığım kadarıyla, size göre işletme wi-fi destekli bir yazıcı kullanırsa bitmedik. Kablo yerine wi-fi destekli bir yazıcı kullanmak 2013 yılında imkansıza yakın bir işlem olsa da galiba yapılabilir.

   6. Yurt dışındaki müşteri sadaket olayları tutmadı. Türkiye de unutun.

   - ??

   7. Gelelim bulut olayına son derece iyi yönetilen bir destek ve saha destek organizasyonu ( micros, pos lavu vs.. ) varken. Bulut’u ön plana çıkarmak çok mantıklı değil. Çünkü bugün bulut bir ayrıcalık değil, olmazsa olmaz bir çözüm.

   - Evet bu olmazsa olmaz çözümü Smart Order'da sunuyor bu sizce neden olumsuz?

   8. İşin birde backoffice tarafı var. Raporlama, ürün güncelleme vs..

   - Evet var, belki de her sektörde her üründe bunlar vardır..

   9. Herhangi bir lokasyona kurduğunuz onda gelecek talepleri inanamyacaksınız. Uygulamanız yetersiz kaldığında prestij’de kaybedeceksiniz.

   - Her sektörde müşterinin inanılmaz talepleri olabilir fakat siz girdiğiniz herhangi bir işten, müşterinin inanılmaz talepleri olur diyerek uzak duruyorsanız bunu başkalarından beklemenizi normal karşılayamam.

   Daha yazarım demişsiniz, gerçekten bunlar gibi elle tutulamaz daha neler yazabilirsiniz pazartesi sabahıma bunu merak ederek başladım.

   Konuya bir diğer yaklaşımla, gelecekte bu gibi sistemlerin yaygınlaşacağı ve hayatımızın bir parçası olacağı yadsınamaz bir gerçek değil mi?

   Lütfen kötüleme kampanyası yerine yapıcı olalım. Buna gerek var mı?