Nokia, 41 MP kamerasıyla Lumia 1020'yi tanıttı
Mobil

Nokia, 41 MP kamerasıyla Lumia 1020'yi tanıttı

Nokia dün AT&T'nin erken yayınladığı bir YouTube videosuyla ortaya çıkan yeni telefonu Lumia 1020'yi New York'ta düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. 41 MP kamerasıyla dikkat çeken Lumia 1020, 4.5 inç AMOLED ekranı, Xenon flaşı, 32 GB hafızası ve 2 GB RAM'iyle dikkat çekiyor.

Tam HD çekim yapabilen Lumia 1080, her zaman olduğu gibi Windows 8 kullanıyor. Dün gerçekleşen ve Nokia CEO'Su Stephen Elop'un sunumuyla gerçekleşen basın toplantısında ayrıca Path, Vine, Flipboard ve Hipstamatic'in de Windows 8'li Nokia'lar için geliştirildiği duyurulmuş.

Nokia, Lumia serisiyle bildiğiniz gibi akıllı telefonlarını kullanıcılarına sunuyor. Akıllı telefon olarak Lumia 1020, serinin diğer telefonlarından tahmin edebileceğiniz gibi 41 MP'lik kamerasıyla ayrılıyor. Nokia daha önce aynı kamerayı Pureview 808'de kullanmıştı biz de incelemiştik.

nokia-lumia-1020-fotograf Fotoğrafa tıklayarak Lumia 1020 ile çekilmiş 10 mblık orjinal fotoğrafı inceleyebilirsiniz

Geçen yıl Temmuz ayında çıkan Pureview 808, geniş bir basın katılımıyla tanıtılmıştı. Eski yazıdan alıntılayacak olursak, Lumia'nın da sahip olduğu Pureview görüntüleme teknolojisi, yaklaşık 6 yıl süren bir ar-ge çalışmasının eseri. 41 MP sensörle çekilen görüntüler 8-5-3 megepiksel olarak kaydedebiliyor. Böylece ortaya çok zengin detaylara sahip, net görüntüler çıkıyor, bir hayli loş ortamlarda bile harika sonuçlar alınabiliyor. Buradan Noyan Ayan'ın yaptığı Pureview 808 incelemesine göz atabilirsiniz.

Lumia 1020'nin sahip olduğu üst düzey  kamera son dönemde iyice popüler olan fotoğraf paylaşım uygulamalarında ne kadar öne çıkar bilemiyorum. Ancak şirketlerin Nokia'yla yapacağı anlaşmaya da bağlı alarak belki kalitenin öne çıkarılması için bir ortak çalışmalar yapılabilir.

Amerika'da 26 Temmuz'da 299 dolar etiketiyle piyasaya çıkacak olan Lumia 1020'nin çok geçmeden Türkiye'de de piyasaya çıkacağını düşünüyorum. Türkiye fiyatının 1000 TL seviyesinde olacağını varsayabiliriz. Resmi tanıtımda da "Akıllı telefon fotoğrafçılığında yeni bir bölüm" olarak tanıtılan Lumia 1020'nin nasıl bir başarı yakalayacağını hep bereber göreceğiz.

Yorumlar (10)
 1. 300 $ fiyatı hat anlaşmalı fiyat. tek telefon 600 $ gibi bir fiyata çıkıyor ki. türkiyede 1000 TL civarı değil (zaten komik olurdu, ) 2000 TL'ye yakın bir fiyattan çıkacak. lumia 920 'yi 1650 TL çıkış fiyatı düşünürsek kamerasıyla ve ekstra 1 gb ram ile öne geçen 1020 'nin 1900-2200 arası bir fiyat olacağı görülebilir.

 2. Objektifi değişebiliyor mu? 41 MP ile çektiği bir fotoğrafı kaç saatte instagrama yüklüyor? Bunlar önemli onun dışında fotoğraf makinesine telefon konmuş denilebilir. Aşırı gereksiz demiyorum, her topalın bi kör alıcısı kesin oluyor. Zaten gerçek fotoğraf meraklıları o paraya (ki bencede 1600-2000 TL arası bi paraya satılır Türkiye'de) yarı profesyonel DSLR makine alıp kullanıyor. Kolay kolayda kimse aman 41MP fotoğraf çekeyim cebimden diye de o parayı vermez. Cihazı ilk gördüğümde Samsung'un Android 'li akıllı fotoğraf makinesi aklıma gelmişti, keşke öyle bişey yapsalardı ve o kadar kalsaydı. Cihazın tasarımı telefon olarak kullanmaya da müsait durmuyo. Ne telefon ne fotoğraf makinesi olmuş bence.

  1. "Cihazın tasarımı telefon olarak kullanmaya da müsait durmuyo." Demiştim, sözümü geri alıyorum, o "grip" takılı resim yanılttı beni.

  2. Campertr Campertr

   Kardeşim sen incelemeyi okumadın herhalde hem 41mp hem 8mp hem 5mp hem de 3mp olarak kaydediyor telefona.İstediğini instagrama yüklersin saatler falan da sürmez :) Ayrıca fotoğraf makinesi falan da değil 1020.S4 Zoom'a bi bak derim fotoğraf makinesi neymiş görürsün.Ayrıca S4 zoom daha kötü fotoğraf çekiyor.Videolarını izlersin (S4 zoom vs 1020) S4 Zoom'un tek avantajı 10x zoom yapabilmesi.

 3. Genç Blogger Genç Blogger

  Nokia akıllı telefon pazarında rakiplerinden çok geride kaldığı bir gerçek, ürün farklılaştırmasıyla kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyor. Yalnız 41 mp kamera gerçekten dikkat çekici.

 4. akıllı telefon değil, fotograf makinesi olmuş

 5. Nokia oyunun kurallarını anlamamış :) Kendi eliyle kaybediyor.

 6. Nokia Samsung'un kameranın içine telefon koyma fiyaskosundan ders almış gibi görünüyor. Kameranın içine telefon koyma yolundansa, telefonun içine kamera koyma yoluna gitmiş. Türkiye satış fiyatının 1750 lira civarında olacağını duşunuyorum. Yeni WP8 güncellemesi ile de kalan işletim sistemi sorunları cözülürse iyi bir satış grafiği yakalayabilir.

 7. Serkan Kurt Serkan Kurt

  41 sadece rakamsaldır. 16 mp ilk 200 liralık fotoğraf makinesi kesinlikle daha net foto çeker. Bende Samsung galaxy s4 zoom var. Optik zoom falan hikaye. Daha telefonların ortalama 5 senesi var fotoğraf makinelerin yerine göz koymak için.......???????

 8. Serkan Kurt Serkan Kurt

  Okuduğum yabancı kaynaklı habere göre lensi 41 mp lakin çekim çözünürlüğü sadece 13.2 mp. Miş. .... Zaten biraz mantıklı olalım okadar ince bir kasaya 41 mp olurmu. Mümkün değil....41 mp. E. Kim inanır. Kadir inanır....?