Mağaza yönetimini de mobile taşıyan Sopsy, mobil dönüşümünü tamamladı
Mobil

Mağaza yönetimini de mobile taşıyan Sopsy, mobil dönüşümünü tamamladı

Hızlı ve kolay bir şekilde alışveriş sitesi açabileceğiz Sopsy.com, açılışının üzerinden 6 ay geçmeden tamamen mobile ayak uydurdu. Yaptığı anlaşmayla da Turkcell kullanıcılarına 1 yıllık ücretsiz mağaza açma hakkı sunmaya başladı.

Sopsy'nin basit ve sade arayüzünde dükkan/ürün sayfalarına ek olarak, mağaza sahiplerinin yönetim sayfaları da mobil uyumlu hale getirildi. Böylece mağaza sahipleri alışveriş sitesine ürün eklemek için bilgisayar başına geçmek zorunda kalmayacak. Cepten (iOS/Android temelli akıllı telefonlarla) kolayca ürün ekleyip düzenleyebilecek.

sopsy mobil sopsy mobil alisveris sopsy mobil eticaret

Mağaza ürünlerini yönetmenin yanında siparişlerin de cepten kolayca takip edilebileceği yeni tasarım, Sopsy'nin mobil tarayıcılardan kullanımını artırmış. Bir hafta içinde dükkanların açılma oranı yüzde 3'ten yüzde 12'ye çıkmış. Eskiden dükkan sahiplerinin yüzde 6'sı cepten/talbetten giriş yaparken, şimdi bu rakam yüzde 13'e çıkmış.

Mobil tarayıcı uyumluluğu büyük e-ticaret sitelerinin ve platformlarının dahi geriden takip ettiği bir konu. Sopsy'nin bu alanda hızlı ilerlemesi sevindirici ama en azından mağaza yönetimi için basit bir mobil uygulama hazırlanmasının mağaza sahiplerini daha da sevindireceğini düşünüyorum.

Sopsy Select: Sopsy mağazalarının vitrini

Sopsy-TurkcellKullanıcılara bu yeniliği tanıttıklarında daha yüksek mobil dönüşüm bekleyen Sopsy ekibi, bir yandan da mevcut mağazaların ürünlerini Sopsy Select adlı bir vitrinde sergiliyor. Demorazzi'de sunum yapan girişimlerden biri olan Sopsy, 50 bin kişilik kitleye bu vitrinde sergilenen ürünlerin izinli e-posta pazarlamasını da yapıyor.

Öğrendiğim kadarıyla Sospy Select üzerinden yapılan satışlardan Sopsy de küçük bir komisyon oluyor. Normal mağazalarda ise böyle herhangi bir komisyon ücreti bulunmuyor.

Turkcell ile önemli anlaşma

Yeni başlayan Turkcell kampanyası bireysel Turkcell abonelerinin Sopsy altyapısıyla bir yıllık ücretsiz mağaza açmasına imkan tanıyor. Turkcell'in toplamda 35 milyon civarında abonesi olduğu düşünülürse Sopsy'nin önümüzdeki dönemde mağaza sayısı katlayacağını düşünebiliriz.

Yorumlar (24)
 1. Mehmet Adem Aydın Mehmet Adem Aydın

  Tebrikler ama burada dikkatimi çeken bir şey var? Adamlar açılalı daha 6 ay oldu, Turkcell ile ortak çalışma yapıyorlar, iş ortaklığına gidiyorlar. Binlerce e-ticaret altyapısı sunan şirket var ama onlar nedense bu tarz pazarlama çalışmalarını bu kadar erken yapamadılar. Bence Türkiye'de işlerin nasıl döndüğün göstergesidir. Adamın varsa, tanıdığın varsa, referansın varsa, iş yaparsın yoksa beyhude uğraşır durursun!

  1. Bağlantılar elbette önemli. Ve ek olarak sitenin yönetiminin, tüm ürünlerin/sayfaların tamamen mobil olması, cep telefonundan dahi kolayca site açılmasının da etkisi var diye düşünüyorum Turkcell'in bu iş ortaklığını yapmasında.

   Şirketin operasyon süresine bakınca da, henüz 4 ay oldu ama şirket kurucuları, çalışanları, 5 yıldır bir şekilde eticaret, web'le ilgili, 8 yıldır da mobil ile alakalı diye bakabiliriz.

   Yani farklı bakarak, başlayalı 8 yıl + 4 ay oldu da diyebiliriz.

  2. Mert Meriç Mert Meriç

   girişim sahipleri başka girişimlere de sahipler... yoyo mesela... pepsi avea vs bir çok kurumla buna benzer kampanyalar yapıyorlar, buralardan bu işlerin nasıl yapıldığını biliyorlar bence...

  3. Yıllardır yazılım dünyasında yöneticilik yapan birisi olarak yorumunuza sonuna kadar katılıyorum. Adamın olması çok büyük bir etkendir. Piyasadaki en iyi ürün olmasına gerek yok, bi yerlerde "dayın" varsa ilk 500 e girersin.

   1. Evet, hatta dayısı da milletvekiliymiş. O özel telefonla arayarak turkcell'den rica etmiş.

   2. Bence cok kotu yerden bakiyorsunuz. Ticari isletmeler devlet dairesi degildir. Iyi urun cikarirsan ya da iyi bir calisansan degerlisin yoksa dayi sokmez.

    Emek

  4. "Networking"in önemini sadece Türkiye'de geçerliymiş gibi anlatıp da, bir yerlerde "dayı"nın olmasına kadar indirgeyip küçümseyen zihniyeti çok seviyorum. Bu her yerde geçerlidir arkadaşım, akraban olmasına da gerek yok, daha önce iş yaptığın, sana güvenen, sana inanan insanlarla iki tarafın da çıkarı için iş birliği yaparsın. Sen iş dünyasında "adam", "tanıdık", "dayı" yapamamışsan zaten başarısız olmuşsundur, bu iş böyle ilerler çünkü.

   İnsanların başarılarını küçümsemek, normalize etmek için gösterilen çabaya şaşırıyorum. "Dayısı varmış ondan, yoksa ben de yapardım..."

  5. Kiminle nasıl konuşacaklarını bildiklerinden olabilir.

   Projelerini iyi tanıtmışlar, kaliteli iş yapmışlar ve güvenilir adımlar atmış olabilirler.

  6. Aslında Sopsy ile ilgili yazmamıstım, bir önceki yazıya ilişkin bir yorumdu, ancak çok iyi yazılımlar yapıp, sistemler tasarlayıp, satış aşamasına kadar gelip, sonunda müşterinin genel müdürünün oğlunun kayınçosuna pass edilen kac tane iş gördüm desem yine networking in önemi ile ilgili yazılar yazacakmısınız merak ediyorum.

   Hemen de saldırıyosunuz :)

 2. Kullanımı son derece kolay, her detayı düşünülmüş ve bu işten bariz iyi anlayan insanlar tarafından yapılmış bi iş. Ayrıca kurucuların bir çok girişimi olmuş bu zamana kadar 4 ay önce piyasaya girmiş insanlar değiller dolayısıyla network devreye doğal olarak giriyor. Ellerinize sağlık, tebrik ederim.

 3. Burada aldığımız dükkan subdomain olarak görünmekte, bunu kendi alan adımıza mask edebiliyor muyuz?

  Bilgisi olan bir cevap yazabilir mi.

  Teşekkürler

  1. Evet kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz. Örnek: www.bobolittle.com Mask nedir bilmiyorum ama [email protected]'a mesaj atarsanız, en iyi yanıtı oradan alabilirsiniz.

 4. Cihan kardeş bu mümkün diyorlar ama ben yapamamıştım ayrıca kendi sitende maks yapsan bile google yine subdomaine index atıyor birkaç kişide gördüm. sospy destek kısmında açıklaması mevcut. Sanıyorum kendi siteni sospy subdomaine baskın hale getirmek için ekstra bir seo lazım gelecek aksi halde qwerty.com ise google da qwerty diye arasında qwerty.sospy.com çıkacak birkaç kişide gördüm de aklımdan öyle geçti ne kadar doğru bilen arkadaşlar açıklasın tabi

  Bir de sevgili sospy yöneticileri

  Kapıda ödeme ne zaman ekleneceksiniz :)

  1. Kapıda ödeme seçeneği maalesef planlarımız arasında bulunmamaktadır. Ancak birçok mağaza sahipleri sayfa oluşturarak bilgilerini paylaşabiliyorlar. Ve mesaj yolu ile iletişime geçebiliyorlar. Bu şekilde hem havale hem de kapıda ödeme ile satış yapılıyor.

 5. En köklü e-ticaret sitelerinin bile doğru düzgün mobil uygulamaları ve sayfaları yokken 4 aylık bir girişimin mobile tam entegre olmasını alkışlamak gerek.

  Turkcell'le anlaşma işi de tabi ki pazarlama ve networking işi. Bu işi bu kadar küçümseyeceğimize bence bilgilerini her fırsatta paylaşan Can Bey'in bloguna bir göz atın. www.farketing.com

 6. Aslanoba yatırım yapmış olabilir mi?

  1. gerek yok ki: "Markapon ve Drive Yoyo'nun kurucularından Can Turanlı, Markapon'un eski CTO'su Murat Yıldırım, yine Markapon ve iPara da kreatif direktör olarak görev almış Cem Gedikoğlu Sopsy'de bir araya gelmiş."

 7. Siteyi incelediğimde birkaç nokta kafama takıldı.

  1)Yurtdışından sipariş geldiğinde, kargo ücreti nasıl hesaplanıyor. Çünkü genelde ürünün altında sabit kargo ücreti yazıyor ve bunun Yurtiçi fiyatı olduğunu varsayıyorum.

  2)Bazı ürünlerde kargo ücreti,teslimat süresi yazmıyor.

  3)Sopsy ile kurulan siteye giriyorum. Menü Türkçe, açıklamalar İngilizce.

  1. Yurtdışı için bir ayar var. Eğer site sahibi yurtdışına kargo yapıyorsa,

   yurtdışı için ayrı kargo ücreti belirleyebiliyor.

   Teslimat süresini site sahipleri belirliyor.

   Açıklamaları ve menüleri site sahipleri kendileri istediği gibi düzenliyor, ekliyor.

   3 günlük deneme süresi var ve Turkcelliyseniz 1 yıl da ücretsiz kullanabiliyorsunuz. İsterseniz üye olup deneyebilirsiniz, üyelik 5 saniye sürüyor.

 8. Sopsy açıldığından beri kullanicisiyim, mobili hemen deneyeceğim. Tebrikler basarılarınızın devamını dilerim.

 9. Tebrikler Can.

  girişimlere odaklanmaları tavsiye edilir, sopsy mobile odaklanmış meyvesini(?) yemesi normal.

  bu arada şans mı bilmiyorum ama bobolittle organik bebe konusunda ilk sıralarda google da, sopsy katkısı varsa ideal alternatif.

  mobil client tan fotoğraf çekimi varsa bunun kalitesinin arttırılmasına yönelik kullanıcıyı eğitebilir, kaliteye katkı yaparsa süper olur.

 10. Vergilendirme konusunda; anladığım kadarıyla satış yapan kişilerin-firmaların alıcıya fatura kesmesi gerekiyor. Kesilen faturanın ücretini alıcı paypal hesabına yatırıyor. Paypal bir kesinti yaparak, parayı bizim hesabımıza yatırıyor. Benim bu noktada bir sorum olacak,

  şahıs firması açılsa ve sopsy üzerinden sadece yurtiçi satış yapılsa; firmamın paypal ile herhangi bir vergi-fatura işlemine girmesi gerekiyor mu? Sonuçta parayı paypal hesaba aktaracak ve ve banka ve ya vergi dairesi bu paranın takibini yapabilir?

 11. Şu an Türkcell hat alsak bu uygulamayı ücretsiz kullanabilir miyiz?

 12. Merhaba, bende sahis olarak evden çalışan birisiyim..Sopsyde dükkan actigim takdirde,fatura kesmek zorunda miyim? Ev kadinlarina yönelik, bir calisma gibi gozuk muyor? Cogu zaten blog acip, ordan faturasiz satis yapıyor..Bu fatura durumunu aciklarsaniz sevinirim...iyi calismalar....