x

E-ticaret sitelerinin mobil ile imtihanı

Geçtiğimiz sene sonunda sektörün duayenleri ve yatırımcılarla yaptığımız yazı dizisinde mobilin önemini vurgulamışlardı. Biz de Türkiye’deki mevcut e-ticaret sitelerinin mobil karnelerini verelim istedik.

Aklımıza gelen tüm e-ticaret sitelerini önce iPhone 4S ile ziyaret ettik, sonra da iPhone Türkiye App Store’da aradık. Karne aşağıda da görüldüğü gibi oldukça kötü. Birçok e-ticaret sitesi sınıfta kaldı diye özetleyebiliriz. Her ne kadar bazılarının iPhone uygulamalarının geliştirme aşamasında olduğumuzu bilmemize rağmen durum yine de pek iç açıcı gözükmüyor.

Öncelikle şunu da belirtmek gerekiyor. Her sitenin yapısı mobilde yer alıp yer almaması kendi içinde değerlendirilmesi gereken bir konu. 7 yıllık telekom tecrübesi olan biri olarak bir sitenin mobil versiyonu kesinlikle web sitesi ile aynı olmamalı diyenlerdenim. Mobildeyken kullanıcı davranışları, o an neye ihtiyaç duyabileceği, nasıl kullanacağı tamamen farklı bir konu. Mobil kullanıcı deneyimini ayrıştırmak ve mobilde kullanıcıların en temel ihtiyaçlarını belirlemek ilk adım gibi gözüküyor.

Aşağıdaki listede beni şaşırtan markalar oldu, özellikle çiçekcilerin “mobil siteleri, iphone uygulamaları kesin vardır” diyordum fakat yanılmışım. Özel alışveriş sitelerinin de belki satış amaçlı değil ama pinterest tarzında giyim ve aksesuarları pinleyebileceği bir yapı güzel olabilir. Tabi mobilde en doğru yolu bulmak için sürekli testler yapmalı ve kullanıcı eğilimlerini incelemeliler.

Özetlersek, Türkiye’deki e-ticaret firmaları henüz mobile hazır değil veya hazırlık aşamasındalar veya pek umursamıyorlar. Instagram satınalımı sonrası hepimiz biraz gaza gelmiştik fakat anlaşılan yeterli değilmiş. Yakın bir dönemde sadece mobilden hizmet veren bir e-ticaret sitesi görür müyüz bilinmez ama en azından birilerinin denemeler yapması şart!

Not 1 : Android’de durum nasıl inceleme şansımız olmadı fakat yorumlara yazarsanız çok seviniriz.

Not 2: Listeyi alfabetik sıraya göre dizdik, unuttuğumuz, atladığımız firmaları da yorumları ekleyebilirseniz seviniriz.

Yorumlar (28)

 1. Markafoni nin iphone uygulaması var fakat çalışmıyor. (login olma hatası var) sorunu aylar önce bildirdim, hala üzerinde çalışıyoruz, düzeltilecek dediler.

  Bunun dışında listede bonnyfood u göremiyorum. mobil uyumluluğu yok ama e-ticaret sitesi olarak değerlendirilmeliydi.

  Cevapla
  • markafoni diye aratınca App Store’da çıkmıyor, link göndermeniz mümkün mü ? bonnyfood gözümden kaçanlardan, haklısınız.

   Cevapla
   • Markafoni’nin iPhone uygulaması 2-3 ay önce login hatası vermeye başladı ve AppStore’dan kaldırıldı. Bununla ilgili Twitter’da yorumumu yazdığımda ise, yenilediklerini ve yakında AppStore’da olacağını bildirdiler. Kullanıcılarına bu konuda bilgi vermeye gerek görmemeleri epey enteresan geldi doğrusu.

   • Yukarıda yazdığınız sitelerin hemen hemen hepsinde 2 aya kadar mobil site olmuş olur 😉

 2. Pek yakında “www.hediye.al” mobil uygulaması gün yüzüne çıkarak “solomo” tabirine “co” tabirini de ekleyerek “social local mobile commerce” tabirini zihinlere kazımaya geliyor. Ayrıca “www.hediye.al” ipad ve iphone üzerinden deneyimlendiğinde api kıvamındaki görüntüsüyle de kullananlara farklı bir deneyim yaşatmaya hazır.

  Cevapla
 3. Özellikle Amerika’da 2011 yılında kullanıcıların %73’ü Mobil İnternet üzerinden alışverişte bulunmuşlar. http://pinterest.com/pin/45106433738777103/

  Cevapla
 4. Artık günümüz e-ticaret sitelerinin çağı takip edip mobile kaymaları gerekiyor.Yoksa geri kalıcaklar.Hayat mobile kayıyor…

  Cevapla
 5. sitelerin mobil uygulaması olacak diye bir kural kaide yok, bir fark ortaya koyacaklarsa mobil uygulamaları olsun. sitelerden asıl beklenen mobil ile entegrasyon ben tabletimden girdiğimde yada akıllı telefonumdan küçük yazılar ve eciş bücüş butonlar, dağılmış bir arayüz ile karşılaşırsam olmaz, sitenin amacına, hedef kitlesinin ihtiyaçlarına göre ziyaretçisinin istediğine rahatça ulaşmasını sağlıyor mu bu önemli.
  zatem HTML5 süreci ile web üzerinden yürümeye başlayacak uygulama kavramı indirilen app olmaktan çıkacak. aksi halde ortalık uygulama çöplüğüne döner.

  Cevapla
 6. Güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.
  “Mobil karne”yi belli aralıklarla çıkartmanız gerek. Böylece, e-ticaret siteleri doğru hedeflerde ilerleyebilirler.

  Cevapla
 7. pelin oktem |

  yil sonunda % 20 oraninda siparislerin mobiltaraftan alinmasi hedeflenen ve su siralar siparislerinin yaklasik % 13 unu mobil cihazlardan alan yemeksepeti.com bu listede yer almiyor, atlanmis, cok ilginc…

  Cevapla
 8. pelin oktem |

  siparislerinin yaklasik % 13 unu mobil cihazlardan alan ve yil sonunda % 20yi hedefleyen http://www.yemeksepeti.com listede atlanmis, cok ilginc..

  Cevapla
  • Merhabalar, kasıtlı atlamış değilim ama kötü atlamışım dediğiniz gibi. Bilgiler için teşekkürler.

   Cevapla
   • Ben de uygulaması çıktıktan sonra YemekSepeti’ni kullanmaya başlayanlardanım 🙂 Ondan önce Pizza Hut’ı direkt arardım. Şimdi sadece YemekSepeti üzerinden veriyorum kolaylığı nedeniyle. Az önce de verdim bir sipariş ve bekliyorum 🙂

    Güzel bir mobil uygulama her zaman yeni müşteri kazandırır.

 9. Yeni yeni geçiş yapıyor e-ticaret siteleri mobile…İlerleyen zamanlarda görürüz bu listede hepsini.

  Cevapla
 10. Mobil uygulamalar konusunda tüketicinin de nitelikleri çok önemli bence.Hamburg Merkezli firmamızda Apps ürettik ve 3 milyonluk Hamburgda Taksi Apps kullanımına müthiş rağbet var. Ancak 15 milyonluk istanbul da bile şu an hali hazırda 2 taksi Apps uygulaması olduğu halde smartphone kullanıcıları henüz teveccüh göstermediler. Hamburgda faaliyet gösteriyoruz fakat Türkiye yi yakından takip ediyoruz.

  Cevapla
 11. Ben Ankara ve İstanbul gibi Merkezlerde Taksi Apps sistemlerinin gelecekte çok iş yapacağını düşünüyorum.

  Cevapla
 12. Yukarıda ki listede olan firmaların mobil eticaret sitelerini görürmüyüz bilmiyorum ama 18 aya yakın bir zamandır geliştirdiğimiz e-ticaret paketine default olarak mobil mağazayı eklemiş bulunmaktayız. Normal bir e-ticaret mağazasında ne bulunuyorsa aynı şekilde mobil mağazada da mevcut. Üstelik yazımı 6-10 ay arasında zaman alan özel olarak geliştirdiğimiz script dili ile html kodlarını karışık kullanarak sitenin önyüzünde ki tüm sayfalar (ödeme sayfalarıda dahil olmak üzere) html kod bazında tasarlanabiliyor. Paketimizi kullananlar mobil mağazaya otomatik olarak sahip olacaklar. Türkiye’de içinde özel script diline sahip olan tek e-ticaret paketi TüccarNet tarafından geliştirilmektedir ve yakın zamanda 1.0 versiyonu ile satışa çıkacaktır.

  Cevapla
 13. Mobil uygulaması olan her zaman bir adım önde olacaktır.

  Cevapla
 14. ahmet türkcan |

  ÇİÇEK SEPETİNİN var bence siz kontrol etmeyi bilmiyosunuz

  Cevapla
 15. Makale tarihine bakarsanız üzerinden 3,5 yıl geçmiş. listedeki sitelerin şu anda bir çoğunun mobil desteği veya mobil uygulaması mecvut. Sadece E-ticaret sitesi için değil tüm web siteleri için artık mobil uyumluluk şart. Günümüzde artık ziyaretçilerin yarısı mobil cihazlardan geliyor sitelerimize.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın