Buldumbuldum.com, Hediyedenizi.com'u satın aldı
E-Ticaret

Buldumbuldum.com, Hediyedenizi.com'u satın aldı

hediyedenizi-buldumbuldumBuldumbuldum.com'a Aslanoba Capital'den gelen 5 milyon TL'lik yatırımı geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmıştık. Bugün de Buldumbuldum.com'la ilgili önemli bir gelişmeyi sizlere aktaracağız.

Buldumbuldum.com aldığı yatırımın üzerinden çok fazla geçmeden ilk satın almasını yaparak Hediyedenizi.com'u bünyesine kattı. Satın almanın miktarıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken aldığımız duyumlara göre rakam milyon dolar seviyesinde.

Hediyedenizi.com, hediye pazarında en büyük 3 oyuncudan birisi konumundaydı. Şirketin 30 binin üzerinde ürüne sahip olduğunu, ortalama olarak bir günde 500 civarında sipariş aldığını ve aylık ziyaretçi rakamının ise 500 binin biraz üzerinde olduğunu belirtebiliriz.

hediye-denizi-ekran-goruntusu

Hediyedenizi.com'la ilgili bir diğer önemli nokta da şirketin SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda oldukça güçlü bir konumda olması. Bu satın alma sonrasında hediye, doğum günü hediyesi, sevgililer günü hediyeleri gibi anahtar kelimelerde Buldumbuldum.com çok ciddi bir arama trafiği avantajına sahip olacak. Söz konusu satın alma sonrasında bu işbirliğinin bir diğer avantajı ise iki şirketin de aynı operasyon merkezinde yönetilebilecek olması.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (36)
 1. Ali Gür Ali Gür

  buldumbuldum.com adına pazara hakim olma açısından çok önemli ve başarılı bir hamle. tebrik ederim.

 2. buldumbuldum açısından, mantıklı bir alışveriş.

 3. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  İki şirket sahibi ile de kişisel olarak tanışma ve sohbet etme fırsatım oldu . Güçlü Gökozan ve Fatih Pakdamar güzel insanlar umarım hayırlısı olur .

  Saygı sevgi selamlarım ile...

 4. Yorumcu Yorumcu

  Aslanoba hediye denizine yatırım yapabilir ve hediye denizi buldumbuldum u satın alabilirdi.

  1. Rokkito Rokkito

   Böyle mantıklı yatırımların el değiştirmesi oldukça cezbedici geliyor.

 5. Melih Sert Melih Sert

  Her iki siteden de beğenerek alış veriş yapıyordum, çok iyi bir müşteri hizmetlerine sahip olan buldumbuldum un bu satın almasına sevindim, hayırlı olmasını diliyorum

 6. Aslanoba yatırımı demek ki işe yaradı :)

 7. Dogukan Yavuz Dogukan Yavuz

  Çok mantıklı ve yerinde bir satın alma olmuş.

  Pazar payını büyük ölçüde ellerinde bulundurmayı garanti altına almış olması ile birlikte çok kaliteli 2 e-ticaret sitesinin birleşimi ile çok daha büyük kitlelere hitap edeceği büyük bir olasılık...

 8. Ismail Hakkı Türkmen Ismail Hakkı Türkmen

  Gayet yerinde ve mantıklı bi satın alma olmuş, hayırlı olsun

 9. Yüksel Yüksel

  Trafiğini incelediğim kadarıyla günde 500 sipariş almasının neredeyse imkanı yok.Kesinlikle şişme bir rakam.Günde 40-50 sipariş alan sitelerin aranma hacimlerinden yüksek değil bu sitenin aranma hacimi.Zaten günde 500 sipariş alsa ortalama bu siparişlerden 5 TL şirket kasasına kalsa.5x500x30x12=900.000 TL eder şirketin her yıl cebine koyduğu.Şirket hiç büyümediğini varsaysa 10 yılda 9 milyon TL kazanacak bir şirket olsa buldumbuldum un yatırımı da satın almaya yetmezdi.Rakamlardaki yanlışlıkların düzeltilmesi gerekiyor bu site ortalama günde 100-150 sipariş alan bir site olması gerekiyor.

  1. Mehmet Dalaman Mehmet Dalaman

   Aynen dediğiniz gibi Yüksel Bey.Rakamların şişirildiği gayet net ve açık.Günde 500 ürün satan bir firma öncelikle iyi bir tasarımcı çalıştırır,göze hitap ederdi.

  2. Ahmet Ç. Ahmet Ç.

   Günde 500 sipariş aldığına bende kesinlikle inanmıyorum..

   ya hiç atmayın yada biraz mantıklı sayılar atın !

   1. Günde 500 sipariş ayda 15000 sipariş. Aylık ziyaretçi 500 bin. Bu ortalama ile sitenin dönüşüm oranı %3.3. Bu kadar dönüşüm oranı olan bir site satılmaz. Bu kadar donusum oranı olan bir site de zaten yok Türkiye'de. Varsa bilmek isterim.

  3. Hediyedenizi'nin müşteri sadakati ve marka bilinirliğinin yüksek olduğunu tahmin ediyorum. Bu nedenle ziyaretin alışagelenden fazla bir oranda satışa dönüşmesi gayet olası. Diğer taraftan arama sonuçlarındaki başarı ortada ve trafik de hiç de azımsanacak boyutlarda değil.

   2+2'nin 4'ten fazla yapacağı bir satın alma olmuş; çok isabetli buldum şahsen. Tebrikler..

  4. Her siparişten 5 tl kalmıyormuş demek ki, kalsa da bunun operasyonel maliyetleri kirası, çalışan maaşı, elektriği, suyu var. siparişten 5 tl kazanıyor diye hesap yapıp tüm bu esas maliyetleri kendi kendine ödeniyormuş gibi düşünmek büyük hata. zaten eticaretteki en büyük yanlışlık da bu tür hesapsız kitapsız karsız hesaplar yapılması. bu tür hatalar yüzünden daha geçen günlerde günde binlerce sipariş alan siteler kapandı. eticarette kazanmak maliyetleri iyi yönetmekle oluyor, üstünkörü hesaplar malesef ağır bedeller ödetiyor. bu tür satın almalarla maliyetlerin azalıp karlı ve sağlıklı şirketlerin oluşması sevindirici

  5. Eticaret dünyasında 40-50 sipariş alan sitelerin arama hacimlerine bakarak benzer trafiği alan diğer siteler şu kadar sipariş alıyor mantığı tutmaz. Sipariş ortalamasının trafik*dönüşüm oranı (bknz conversion rate) ile bulunması tam olmasa bile daha doğrudur. Zira günde 10bin sipariş alan iki siteden biri %1 dönüşüm oranına diğeri %3 dönüşüm oranına sahipse biri 100 diğeri 300 sipariş alır. Yani gördüğünüz gibi dönüşüm oranı sipariş sayısına trafikten çok daha kritik derecede etki eder. Dönüşüm oranı da marka olmakla, sitenin eski ve bilinir olmasıyla, hizmet kalitesiyle artar. 2000 li yılların başından beri yayında olan ilk hediye sitelerinden hediyedenizinin elbette ki yüksek dönüşüm oranına sahip olması normaldir ama tabii ki % kaç olduğunu tahmin etmek çok zor. Dolayısıyla analizleri yaparken trafikten daha çok dönüşüm oranının ne olduğuna bakılması daha sağlıklıdır. Kaldı ki site trafiğini de alexa gibi yerlere bakarak tahmin etmeniz de ayrı bir konu ama o da başka bir yoruma kalsın artık :)

  6. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

   Böyle hesaplar yapmayın. Yine birisi yazacak "Çıktı bizim zeki Türkler" diye. Kabul edin. İtiraz etmeyin.

   Ben her zamanki gibi internette en çok konuşulan iş alanının mal alıp satmak olmasını eshefle kınıyorum.

   Esnaf 2.0 olmaktan başka birşey konuşulmayacak mı ?

  7. Yüksel Yüksel

   Hangi birinize cevap yazacağım bilmiyorum.Ama inanmak istiyorsanız inanın günde 500 siparişe..Günde 500 defa google dan aranan site günde nasıl oluyorda 500 sipariş alıyor ? Bir gün dahi almamıştır o 500 siparişi.Bunun dışında hediye sektöründe sepet ortalaması 80 TL nin üzerinde ve kar marjı %30 larda.Ben en kötüsünden 5 TL direk kasaya kalsa demiştim.Eğer sipariş başına 24 TL kar edip günde 500 sipariş gönderirlerse günde 12.000 TL kar ediyor o zaman bu site.Sen bu 12.000 TL karın ne kadarını ne masrafına koyuyorsun ? Ayda 360.000 TL masraf yaratabilmesi için markafoni gibi bir binada 100 çalışanı olması gerekiyor..Bu haber kim ne derse desin yanlış yayınlanmıştır.Kimseyi de ikna etmek zorunda değilim.Ha illa bu habere inanacaksanız size şu kadarını söyleyeyim idefix günde 500 sipariş alıyor.Şimdi günde 500 sipariş alan hediyedenizi ile idefixi google trends te kıyaslayın

   http://www.google.com.tr/trends/explore?q=idefix%2Chediyedenizi#q=idefix%2C%20hediyedenizi&cmpt=q

   Hediye denizi,idefix in 10 da biri ama idefixle aynı siparişi alıyor.O zaman hediyedenizi marka idefix marka değil bu mudur yani ? Ben hediyedenizi 1 milyon tl etmez demiyorum ama günde 500 siparişte almıyorlar.Ha alıyordur günde 70-80 sipariş iyi kar ediyordur değeride 1 milyon tl dir doğru ama bu trafikte bir sitenin 500 sipariş aldığını savunmayın arkadaşım.

   1. Son derece katılıyorum, 500 sipariş alması banada pek inandırıcı gelmedi.

   2. Neden böyle bakkal hesapları yaparak tartışma çıkartıyorsunuz ki, webrazzi'nin haberine mi inanıyım yoksa sizin bakkal hesabınıza mı ? Daha analiz yapmayı bilmeden saldırıyorsunuz kurumlara. Bırakın bunları gülünç duruma düşmeyin.

   3. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

    Ama dedim ama. Çıkıcak biri bakkal hesabı diyecek dedim.

    Biraz kıralım şu tartışmama kültürümüzü. Adam tez sürdüyse sen de anti-tez sür. Dövmeden yap. Sen bağırdın diye adam evet hatalıydım dedi mi hiç.

   4. Bakkal hesabı tabirini kullanmamım sebebi Google arama hacmine bakarak ve bir kaç rakamla çarpıp bölerek şirket değeri hesaplayan insanların bakkal hesabından öteye geçemiyor olmasıdır. Şirket değeri detaylı finansal analizler sonucunda bulunur öyle 2 dk lık bakkal hesabı ile değil. Kaldı ki Webrazzi bir haber yapmış işi araştırmacı gazeteci olanlar da eleştirmiş. Bunun neresi anti tez. Bırakın bu basit yaklaşımları lütfen.

    1. Hiç araştırmacı gazeteci olarak nitelendirilmemiştik. Biz blogger veya blog yazarıyız, gazeteci değiliz. Bunu tartışmanın arasında belirtmek istedim. :)

   5. Batuhan Batuhan

    Bende bir e-ticaret yöneticisi olarak bu tarz sitelerde 500 sipariş ve üzeri ancak özel günlerde olduğunu belirtmek isterim.

    Bir günde 500 ürün satışı olabilir fakat 500 sipariş dediğinizde olay değişir lütfen abartılı ve insanlarda farklı etkiler yaratacak içerikler yayınlamayalım.

  8. Günde 500 sipariş çok rahatlıkla alır... Bende özel bir e-ticaret firmasında çalıştım günde 80 tane kişisel müşterimiz alışveriş yapıyordu.

   Kurumsal firmalar toptan alıyordu. Biz ürünlerimizi yurtdışından getiriyordurk 1.500 telefon geliyordu 500 tanesini tek bir sefer alan firmalarda oluyor. iPhone 5, Galaxy S4 tek seferde 200-300 tane alan firmalar vardı.

   O yüzden günde 500 adet sipariş almaları gayet normal. Tek bir sorun kurumsal ve kişisel müşteri sayıları ayrılmamış...

  9. Osman Öktem Osman Öktem

   Yücel belli ki konuya hakim birisin. Hesabın kitabın gayet doğru. Yorumlara cevap vermeye uğraşma bence hiç. 500 sipariş değil, ortlamada günlük 50 sipariş aldığını bile sanmıyorum.

   Bırak çoluk çocuk eğlensin burada, inansın.

   Günde 500 sipariş. En kötümser hesapla 50 TL sepet ortalamasından günde 25 bin TL, ayda 750 bin TL, yılda 9 milyon ciro yapar. Türkiye'de yılda 9 milyon ciro yapan şirket sayısı o kadar az ki tahmin bile edemezsiniz. Yıllık cirosu 5 milyonun üzerinde olan e-ticaret firması sayısı toplasan 20'yi geçmez.

   Bırak essin gürlesin millet. Yine insaflı davranmış, 5000 de diyebilirdi. Ama bu kadar rahat sallama rakamların verilmesi akıl alır gibi değil hakikaten...

   1. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

    Osman ne güzel özetlemişssin .Yüksel yorumlar gayet doğru

    Bence de hediyedeinizi nin kaç para ettiği değil konu

    Günde 500 sipariş diye şişirilmesi çok hoş değil

    Ne zaman eticaret bir yere gelir?

    Webrazzide çıkan haberler ile analzler en azından birbirine yakın söylediği zaman

 10. Hediye pazari icin cok iyi bir gelisme, en buyuk rakibini almak en dogru hamle internette. Ozellikle rekabet yuzunden internetteki kar marjlari duserken internette bu tur konsodilasyonlar cok dogru. Hediye ve kisiye ozel 'customized' denilen urunlerin conversion oranlari klasik eticarete gore cok yukarida oyuzden siparis sayilari dogrudur muhtmelen ama bu tur hediye cicek vs isleri asil siparisi ozel zamanlarda alir, onemli olan o gunlerde cok yuksek siparis alip iyi operasyonla zamaninda teslim etmek. Her iki tarafa da hayirli olsun umarim internette bu tur satin alma ve birlesmeler hizlanir ve yatirimlarin asil amaci olan exit lar artar daha cok yatirimci turkiyeye gelir

 11. Kaca satilmis ? Zaten 2.5 milyon usd yatirim aldi, milyon dolarlar i nasil verdiler ?

 12. adamlar şu tasarımla nereye geldiler ya olaya bak..

 13. Webrazzi kendisine gelen açıklamaları ya biraz daha tartıp o şekilde yayınlamalı ya da 'bildiriliyor' 'iddia ediliyor' şeklinde kesinliği teyid edilmemiş olarak aktarsa sorun kalmayacak. Yoksa günde 500 sipariş ortalamasının yakınından bile geçmediğinin işin içindeki hemen herkes farkında. Tabi ilgili firmanın webmasterı değilse..

  Sorarım hediyedinizin ekibi kaç kişi? 500sipariş operasyonu için en optimize şartlarda gerekli personel adedi kaç kişi? (hediye sektörü: özel ambalaj, customize ürünlerde üretim vs)

 14. Ben hediyedenizinin ofisini ve ortamını birkaç kere gören biri olarak özel günler haricinde 500 sipariş aldığına kesinlikle inanmıyorum. Kar marjlarının çok yüksek olduğunu hesaba katarsak günde 500 sipariş alan site bu fiyata satılmaz.

 15. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  Onu bunu bilmem ama bu tasarım beni bozar arkadaş ben kaç satış yaptığını burdan anlarım demiyeceğim ama bu tasarımla oluyorsa ben tasarım okumayı bırakıyorum. :)

 16. Murat Aslan Murat Aslan

  2005 yılında Hediyedenizi'nin ilk tasarımını T-Soft'ta www.tsoft.com.tr yapan tasarım ekibindeydim, Türkiye'nin ilk hediye sitesi olarak, bu proje için özellikle ilk yıllarda ne kadar çok arge yapıldığını hatırlıyorum, bu proje büyük bir başarı hikayesidir. Öyle iki günde reklamlarla parlayan bir site değil, tam aksine binlerce sadakatli müşteriyi tek tek biriktirmiş bir sitedir.

  Eski sahiplerini de yeni sahiplerini de tebrik ediyorum.

  Gerçi böyle bir gelişme değil de, hediyedenizinin başka projeleri satın aldığı bir gelişmeyi beklerdim ama demekki böyle olması gerekiyormuş.

  Yurtiçi hediye pazarında buldumbuldum.com artık tartışmasız bir lider oldu.

 17. Türker Türker

  Yüksel'in rakamlar bence de doğru bakkal hesabı diyenler eticaret işinde değil belli. Fiyatın yüksek olması tahminimce stok artı site fiyatı sayesinde.

 18. Enteresan Enteresan

  konuyla ilgili bir gelişme olmadı anlaşılan. hediye sitesi için günde 500 sipariş de pek inandırı gelmemiş gibi yorumlara bakılırsa. yine de hayırlı olsun.