TÜBİTAK Türkiye'nin en girişimci üniversitelerini açıkladı

TÜBİTAK Türkiye'nin en girişimci üniversitelerini açıkladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu veya kısa adıyla TÜBİTAK, "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" ile Türkiye'nin en girişimci üniversitelerini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan listede en girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversite paylaşılıyor. İlki geçen yıl yayınlanan endeks, YÖK, TÜİK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV ve KOSGEB işbirliği çerçevesinde hazırlanıyor.

Üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artması amacıyla hazırlanan endeks 5 boyut altındaki 23 göstergeye göre hazırlanmış. Aşağıda tamamını bulabileceğiniz listenin ilk 3 sırasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi yer alıyor.

Kendini girişimcilik konusunda özelleştirmek isteyen Özyeğin Üniversitesi ise ilk 10'daki en genç üniversite olarak göze çarpıyor. Listenin tamamını aşağıda bulabilir, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Türkiye'de internet girişimcilerinin üniversitelere göre dağılımını incelediğimiz şu araştırmamıza da göz atabilirsiniz. Hemen söyleyeyim internet girişimciliği konusunda ilk sıradaki üniversite Boğaziçi Üniversitesi olmuştu.

tubitak-universite-girisimcilik

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.