iPhone'unuzu 3 boyutlu kameraya çeviren Poppy, Kickstarter'da destek arıyor

iPhone'unuzu 3 boyutlu kameraya çeviren Poppy, Kickstarter'da destek arıyor

Üç boyutlu görüntüyle ilk tanışmam bir özel televizyonun yılbaşı programını, kırmızı mavi camlı gözlüklerle 3 boyutlu hale getirmesiyle başlamıştı, tahmin ediyorum benim yaşıtım olan pekçoğunuz o yılbaşını hatırlayacaktır :) Bugün yeni nesil televizyonların neredeyse tamamıyla birlikte gelen 3 boyutlu gözlüklerle, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 3D teknolojisi evlerimizin olmazsa olmaz bir parçası haline geleceğini söyleyebiliriz..

Üç boyutlu görüntü izlemeye alışmak birşey ama 3 boyutlu görüntü kaydı yapmaya başlamak bambaşka bir konu. Üç boyutlu kameraların son kullanıcı arasında yaygın hale gelmesinin çok yakın bir tarihte gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu sorunun üzerine çalışan Ethan Lowry ve Joe Heitzeberg ise kendi ürettikleri Poppy isimli cihazla iPhone'ununuzun kamerasını 3 boyutlu görüntü kaydedebilir hale getiriyor. Aynalar yardımıyla iki stereographic görüntüyü iPhone'un kamerasına gönderen cihazın üretilmesi için kurucular KickStarter'da destek arıyor.

Üretime başlamak için 40 bin dolara ihtiyaçları olan kurucular şu anda 124 bin dolara ulaşmış. Eğer destekler 150 bin dolara ulaşırsa beyaz Poppy üretilmeye başlanacak.  Poppy'nin çalışma mantığını anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

iPhone 4, 4S ve 5'ler ile iPod Touch'ı destekleyen Poppy, aynı zamanda hali hazırda bulunan 3 boyutlu görüntüleri de izlemekte kullanılabiliyor. Kickstarter sayfasında halihazırda varolan kamera uygulamalarıyla kullanılabileceği yazılan Poppy'ye özel bir uygulama da ayrıca geliştirildiği paylaşılıyor.

Geliştirilecek olan iPhone uygulaması, 3 boyutlu videol olduğu kadar fotoğrafta da geçebilecek. Çekilen görüntüleri YouTube'a yükleyebilecek olan uygulama telefonunuz Poppy'e takılıyken kolay kullanım da sağlayacağı bilgisi paylaşılmış. Benim ilk aklıma gelen konu iPhone Poppy'ye takılıyken kameranın nasıl başlatılıp sonlandırılacağıydı. Ancak iPhone'larda video düzenlemenin oldukça kolay olduğunu düşünürseniz en fazla videonun başlangıç ve sonundaki birkaç saniyeyi kesmeniz yeterli olacaktır.

3d-goruntu

Şu ana kadar 1905 kişi tarafından desteklenen Poppy'nin üretimine Ekim'de dağıtımına ise Kasım ve Aralık ayında başlanacağı paylaşılıyor.

Oldukça eğlenceli bir oyuncak olan Poppy'nin gelecekte belki biraz daha küçültülerek daha taşınabilir hale getirilmesi sağlanabilir. 3 boyutlu görüntülerin popüler hale gelmesiyle Instagram ve Vine uygulamalarının da kısa sürede bu trend'e ayak uyduracağını varsayabiliriz :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.