Girişim Ofisleri'nde bu hafta kliksa.com'un ofisini ziyaret ettik
E-Ticaret

Girişim Ofisleri'nde bu hafta kliksa.com'un ofisini ziyaret ettik

girisim-ofisleri-logoHepinizin merakla beklediği Webrazzi Girişim Ofisleri, bu hafta kliksa.com'a konuk oldu. Sabancı Holding'in bir iştiraki olan kliksa.com, yaklaşık olarak 1 sene önce açılmış. Biz de Sabancı'nın yeni sayılabilecek e-ticaret şirketinin ofisini sizin için gezdik.

Kliksa.com'un direktörü Hakan Orhun ile şirketin ofisini gezen Ümit, kliksa.com'un pazara giriş stratejisinden departmanların iş süreçlerine kadar çok sayıda konuya değindi. Çeşitli ajans ve firmalara "outsource" edilen işler dışında tüm operasyon videoda da görebileceğiniz 4 katlı binadan yürüyor. Ayrıca kliksa.com'un Gebze'de 3 bin metrekarelik bir de deposu bulunuyor.

Orhun'un paylaştığı rakamlara göre şirket, ilk 1 yıl için koyduğu 100 milyon TL'lik ciro hedefine ulaşmış durumda. Bakalım kliksa.com'u 1-2 sene sonra tekrar ziyaret ettiğinizde şirketi nasıl bir ofiste ve sektörün neresinde bulacağız? :)

Diğer Girişim Ofisleri videolarına buradan, tüm Webrazzi TV yayınlarına ise bu adresten göz atabilirsiniz.

Yorumlar (34)
 1. Ramazan Ramazan

  Önce şirkete adam akıllı tasarımcı alıp sitelerini bi elden geçirmeleri lazım. Hiç kullanışlı değil..

  1. Saim Daim Saim Daim

   Aksine ben epey kullanışlı buldum, şu açıdan, adres hash yapısı, değişmesi felen güzel ve kullanışlıydı. tüm sayfa baştan yüklenmeden değişiyor ve adres yapısına da yansıyor, böylece seçim yapılabiliyor.

 2. Kliksa ilk defa duydum desem yeridir. Malum arkada Sabancı gücü olunca pazara sağlam girilmiş.

 3. Keyifsiz bir bölüm olmuş. Şirket ofisi resmi daire gibi :)

 4. Ertuğrul Ertuğrul

  Kliksa 100 milyonluk ciro yapsın ben işi bırakırım.

  1. Ciroyu iyi sermayesi olan herkes rahatlıkla yapabilir ve yapıyor. E-ticarette en önemli kriter karlılık. Ciddi kar eden e-ticaret firmaları bir elin parmakları kadar az :)

   Doğuş, Doğan, Sabancı şu kadar ciro bu kadar ciro övüne dursun. Bu işin ekmeğini GittiGidiyor, Yemeksepeti vb. gibi işin ehilleri yiyor.

 5. kliksa.com u geliştiren firma Smartiks A.Ş. diye biliyorum, bahsedilen partnerlerden birisi o, başarılı bir ekiptir kendileri, yalnız ERP tarafında ne kullanıyorlar merak ettim açıkçası.

 6. Hakan Bey' katılmıyorum. Kliksa, sosyal medya da rakiplerinin çok gerisinde... Twitter'da 2.9k takipçi ve Facebook'ta 58k hayran sayısı oldukça düşük!

 7. Böyle iddialı ve yatırım almış ofisler yer alınca çok seviniyorum. Yorumlarda yerden yere vurulmaları çok zevkli.

 8. Alessandro Alessandro

  Konuyla alakasız mı dersiniz ama abi şu karga olayını kim buldu bilmiyorum ama gerçekten bana itici geliyor. Hatta ben karganın sevimli gösterilmeye çalışılıp bi maskot olarak kullanıldığını ilk defa gördüm. mutlaka örnekleri vardır ama ne olursa olsun itici...

 9. Karga kostümüne yatıracakları parayı keşke sitenin tasarımına yatırsalarmış.

 10. Paranın gücü büyük, Sabancı grubu nereye el atsa illa ki başarılı olacaktır. Ama mobil tarafları çok zayıf, kliksa üzerinden mobilden alış-veriş yapmak mümkün değil...

 11. Gökhan Öğütcü Gökhan Öğütcü

  Vergi dairesi gibi ofis yahu beğenmedim...

  Web geliştirmenin neden içerden yapılmadığı da belli zaten şu ortamda programcı mı çalışır, grafiker mi çalışır :)

  İyidir ama kliksa siparişler sorunsuz oluyor hiç değilse

 12. Bülent Bülent

  100 milyonluk cironun

  birazını keşke tasarım için ayırsalarmış...

 13. E-ticaret sitesinde aradığımız en önemli özellik tasarım mı acaba? Fiyat, güvenilirlik vb şeyler hiç mi umrumuz değil? Ben alacağım ürünün fiyatına, aldıktan sonra neler olabileceğine yani güvenilirliğine bakarım. Girip de e-ticaret sitesinde twitter, facebook gibi uzun süre gezecek değilim... Fiziksel mağaza gibi bakmıyorum olaya, fiziksel mağazalarda bu söyledikleriniz gerçekten bazen etkileyici olabiliyor ama sonuçta bu sanal bir alışveriş. Alacağını alır ve çıkarsın. Kimse "ay burası çok çirkin" burdan hiç bişey almam diye bakmıyordur?

  Ofis ise standart pek ilgi çekici bir yanı yok.

  1. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

   Sanki birileri fiyat, kargo vs. gibi konular önemsiz demiş gibi yazmışsınız. :)

   Fiyat, kargo, teslimat vs. gibi konuların dışında sitenin tasarımının da güven vermesi gerekir, bu kadar basit.

 14. Osman Öktem Osman Öktem

  Rakamlar öyle tutarsız ki anlatamam. Ciro/Conversion Rate/Ziyaretçi sayılarını filan keşke önceden bi bölüp çarpsaymış da tutarlı olmasını sağlasaymış. Ya da kliksa mucizeler yaratıyor.

  Bir de 5:20'deki "Merhaba" diyip tanışmaya nail olamadığımız bir arkadaş var ki, baya sesli güldüm :) Bir tanıtsaydınız arkadaşı. Resmen öylece kalıyor kenarda.

  Baştaki canlı karga olayına ise söylenecek söz bulamıyorum. Ya da dur şöyle söyliyim: "Bıngır, bıngır"

 15. Pazarlama bölümünde arkada duvarda Mark Zuckerbergin fotoğrafı mı var ? ben mi öyle görüyorum.

  02:05'ten itibaren

 16. Mustafa Ilikli Mustafa Ilikli

  sabancı dediğini yaptırmış :))))

  kliksa görürgörmez ali sabancı'nın başarısızlık zirvesinde yaptığı konuşma aklıma geldi holdingte çalıştığı yıllarda turk.net almak için toplantı yapıyorlar yönetimden bir kişi bunun sonuna sa koyabilirmiyiz diye soruyor çok gülmüştüm o zaman ama sonunda başarmışlar. o zirvenin tamamını izlemenizi tavsiye ederim ancak sa mevzusu 63. dk da en azından onu izleyin http://www.dailymotion.com/video/xu5j7j_basarisizlik-zirvesi_news#.UdZtqDvvhOc

  kliksa yorumum ise OLMAMMIŞ BE ABİ NE OLUR BU İŞLERİ DE BAŞKALARI YAPSIN...

  1. Video icin tesekkurler

 17. Adem Aydın Adem Aydın

  Arkasında Sabancı olduktan sonra yemişim tasarımını! Ben fiyatına bakarım, ürün burada daha uygunsa basar alırım. Bence olmuş, gayet de iyi olmuş. Bu adamlar Sabancı Holding'in kültürünü alırlarsa çok başarılı olur.

  1. Uğur Keser Uğur Keser

   aynen webraziye yakışmıyor. Paintte kırpma yöntemiyle yapmışlar

 18. Uğur Keser Uğur Keser

  1 yıldır kurulu ve adını yeni duyuruyor sabancıda artık İnternet de bize artık yer yok mu acaba?

 19. videolara yutubede yükleseniz iyi olur, müşteri anketine de cevaplamış oldum.

 20. Tasarım çok itici. Nedir bu anasayfayı panayır yeri haline getirme telaşı? Muhtemelen tasarım şu şekilde geliştirildi. Türkiye pazar lideri kim? hıım o şöyle yapmış o zaman bizde yapalım dedi bir yetkili ki bu tip şirketlerde yönetici küçük bir zeus olduğu için hayır bu olmamış diyen çıkamadı. Neyse yolları açık olsun, 1 adım gerideler, umarım başarılı olurlar...

 21. Sencer Kaya Sencer Kaya

  Sayın genel müdür diyorki "bizim görevimiz müşterilerin aldıkları ürünleri bir gün sonrasında onlara ulaştırmak ve bunu yaptığımız için kimse bizi aramıyor dolayısıyla çağrı merkezine ihtiyaç yok"

  Bu nasıl bir bakış açısı?

 22. Sertaç Sertaç

  Global rank: 29,122

  Turkey rank: 385

  Bu değerler ile yılda 100 milyon ciro yapıyorlarsa muhtemelen yeraltı piyasasına faturasız iş yapıyorlardır :) Başka türlü bu ciroya yaklaşabileceğini bile sanmıyorum. Hiç bir yerde ne reklamı var, ne de adam akıllı bir sosyal medya yönetimi. Kar paylaşımlı gelir ortaklığı konusunda da pek başarılı olduklarını sanmıyorum. En kısa zamanda kendilerinden resmi bir infografik bekliyoruz.

  1. sadece sabancı grubuna satış yapsa, hediyeydi zart zırt bu parayı toplar

 23. Akın Dağyaran Akın Dağyaran

  Kliksa'nın 1 yılda bu kadar ciddi ciro elde etmesi evet kesinlikle başarı fakat holding desteği ne derece etkili oldu bu da soru işareti.

 24. İhsan Acar İhsan Acar

  Web sayfası var.İletişim telefonları yok,

 25. Arkadaşım anlattı, yazılım liderinin tasarımcı görüşmesine girmesi ve mac mi kullanıyorsun, photoshop mu diye sorması. Kliksa bu zihniyetle işin zor, oraların vıngır vıngır tasarımcı kaynaması lazım.

 26. ''Türkiye'nin Amazon'u'' olacak şirkete bakar mısınız?

  1 sene de bukadar ciro yaparak bize Amazon'un 2014 versiyonunu kopyala yapıştır yapmışlar.

  İndirimli ürün yoktur iyi reklam yapan e-ticaret siteleri vardır.

 27. Ersan Çelik Ersan Çelik

  Program güzel olmuş. Emek verenlerin eline sağlık. Gelelim Kliksa.com a Rahmetli Sakıp bey hayattda olsaydı bu site hakkında şikayetvar.com daki 2300 den fazla şikayeti görünce; herhalde sorardı bu site yöneticilerine ''siz 1 yılda vatandaşımıza ne yaptınız böyle'' diye. Bence Kliksa.com un acil Sabancı kültürüne ayak uydurması lazım. Ben bile şikayetciyim.