Adobe 600 milyon dolarlık satın almayla dijital pazarlama gücünü artıracak

Adobe 600 milyon dolarlık satın almayla dijital pazarlama gücünü artıracak

Adobe'yi her ne kadar tasarım programlarıyla tanıyor olsak da dijital pazarlamaya dönük adımlar atmaya devam ediyor. Adobe, Neolane adlı pazarlama otomasyonu şirketini yarım milyar doların üzerinde bir bedelle satın alarak bu yöndeki ilgisini açıkça göstermiş oldu.

Dijital pazarlama alanında 5 farklı araçla hizmet veren Adobe, 600 milyon dolar karşılığında Neolane'i satın alarak şirketin 'conversational marketing' olarak anılan diyalog temelli pazarlama ürünlerinin sahibi oldu. Artık Adobe'nin hizmet yelpazesinde Neolane'in birebir konuşma tarzına uygun mesajlar veren 6 farklı pazarlama ürünü de yer alacak.

Yıllık kazancı yaklaşık 60 milyon dolar

2001 yılında kurulan Neolane'in şu anda yıllık kazancı 60 milyon doların biraz altında kalıyor. Çapraz kanallardan bilgi erişimi ve doğru bir pazarlama iletişimi uyguladığının altını çizen Neolane, 2012 başında 27 milyon dolar yatırım alarak bu konudaki iddasını güçlendirmişti.

Salesforce.com'un ExactTarget adlı bulut pazarlama şirketini 2.5 milyar dolar, Oracle'ın pazarlama uygulamaları şirketi Eloqua'ya 871 milyon dolar ödediğini hatırlarsak bu alandaki rekabetin çapını ölçebiliriz. Dahası uluslararası yönetim danışmanlığı, teknoloji ve dış kaynak hizmetleri sunan Accenture'ın Fjord‘u satın alasını da bu yöndeki önemli satın almalar arasına ekleyebilirz.

Özetlemek gerekirse Adobe, dijital pazarlamayı farklı açılardan elinde tutmakta pekala haklı ve bu yönde ürünler geliştirmeye veya satın almalar yapmaya devam edecek. Satın almaların hazır müşteri kazanmak gibi bir avantajı olduğunu da unutmamak gerekiyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.