6 Temmuz'da 'PHP'ciler' bir araya geliyor: İstanbul PHP Konferansı
Etkinlikler

6 Temmuz'da 'PHP'ciler' bir araya geliyor: İstanbul PHP Konferansı

Webrazzi olarak sizlere elimizden geldiğince aktarmaya çalıştığımız gibi, Türkiye'de son zamanlarda kalitesi yüksek ve uluslararası açıdan bir hayli dolu yazılım konferansları düzenleniyor. Söz konusu konferans dizisinin en güncel oyuncusu ise PHP temasıyla dikkat çeken, Php-ist Istanbul PHP Topluluğu'nun düzenlediği İstanbul PHP Konferansı.

6 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek olan etkinliğe, Yıldız Teknik Üniversitesi (Beşiktaş Kampüsü) ev sahipliği yapıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan etkinlikte; PHP dünyasındaki son gelişmeler ve en yeni teknolojiler konuşulacak. Etkinlik programını yakından inceleyecek olursanız; test ve kalite araçlarından framework'lere kadar geniş bir yelpazede PHP'nin ele alınacağını görebilirsiniz.

Webrazzi olarak biz de etkinliğin medya sponsorlarından biri durumundayız. Etkinliğin Github, Zend ve Opera gibi oldukça güçlü yabancı sponsorları da bulunuyor. Bu isimler haricinde Türkiye'den Tasit.com, Sonsuzdöngü, lab2023 ve Netinternet de sponsorlar arasında.

Etkinlik programında şu an için belli olmayan bazı oturumlar bulunuyor. Bu durum tamamen yabancı konuşmacıların henüz netlik kazanmayan programlarıyla ilgili. Ayrıca sponsorlar arasına yurtdışından önemli bazı şirketlerin daha eklenebileceğini de paylaşalım. Etkinlik programının en güncel halini aşağıda bulabilirsiniz. Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendireceğiz.

Organizasyon ekibinin yaklaşık 400 katılımcı beklediği ve ücretsiz olarak düzenlenen bu etkinliğe şu adresten kayıt olabilirsiniz. Etkinliğin tanıtım sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Etkinlikle ilgili gelişmeleri takip etmek isteyenler için aktif olarak kullanılan Twitter adresi ise şurada.

php-ist-resim

Etkinlik Programı:

09.00 - 09.20: Açılış Konuşması, Türker İnce

09.30 - 10.15: Tasarım Desenleri ve PHP İmplementasyonları, İbrahim Gündüz

10.30 - 11.15: Symfony Framework, Osman Üngür

11.30 - 12.15: Kodlama Standartları ve Kod Kalite Araçları, Adil İlhan

12.30 - 14.00: Yemek Arası

14.00 - 14.45: PHPUnit, Mustafa İleri

15.00 - 15.45: Büyük Kamu Projelerinde PHP Kullanımı, Hüseyin Mert

16.00 - 16.45: Daha sonra açıklanacak

17.00 - 18.00: Teknik Sohbet

Yorumlar (27)
 1. Kaydımızı yaptırdık, umarım güzel, verimli bir gün olur. Düzenleyenlere, katkı sağlayanlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

 2. konuşturacak başka insan mı bulamamışlar -1

  1. Kimi beğenmedin.

   1. ilk başta çok düzensiz hazırlanmış ve php biliyor diye şüphe ettiğim insanlar var aralarında :)

  2. Mustafa Ileri Mustafa Ileri

   Su an yaptigin cok ayip birsey. Gercek kimligini yazacak kadar cesaretin yokken, tutup genelleme yaparak insanlari karalaman cok manidar olmus.

   Konusmacilar sektorde en az 5 yil tecrubeli. Sununm ypamak istersen seni de dinlemeye haziriz.

 3. Yüksek kaliteli ve sesin de iyi kaydedildiği videoları bekliyoruz. Malesef katılamayacağım.

 4. php'ci ne demek sayın webrazzi. php geliştirici vs. başka bir kelime kullansanız daha hoş olmazmıydı.

  1. Genel olarak kabul görmüş terim bu, daha önce de kimsenin rahatsız olduğuna şahit olmamıştık.

   1. phpci bir proje adıdır. lütfen kullanmayalım http://www.phptesting.org/

    1. Proje adı olmadan önce bu terim zaten kullanılıyordu. Yerli girişimse kurucular oldukça yanlış bir marka seçimi yapmışlar.

   2. Türker Türker

    Maalesef bu yazılımcı, phpci, ekmekçi terimlerinden kurtulmamız zor. Düzgün terim bulamıyoruz. Ama bende 'PHP'ci terimini kullanmıyorum.

   3. Ekmekçiye ekmekçi denmezmiş. Ne diyem? Mahmut mu diyem? Bu kadar saçma şey görmedim.

   4. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Ben phpciyim, arkadaşım ioscu, grafiklerimizi photoshopcu kardeş hazırlıyor. Yani dilimize yerlemiş bi kere. Tanıdığınız bir phytoncu varsa onu da aramıza alabiliriz :)

  2. O nasıl bir mantık öyle, yerl girişim ise yanlış marka secimi oluyor, global olunca problem yok yani, vay çok Ali bilmiş seni :) facebook o zaman b*k gibi bir marka adı senin mantığınla

   1. Global olursa adam farkında değildir yaptığı hatanın bu yüzden problem değildir. Bunu anlamak o kadar zor değil aslında niye takıldınız?

   2. Adam Haklı Adam Haklı

    Ali, haklı. PHP'ci demek türkçe heralde, o zaman yabancı adma bilmeyebilir.

  3. Ya arkadaşlar bırankın bu isim kargaşasını.

   CI - continuous integration

   bundan daha güzel isim mi olur...

 5. iyi güzel de hani yabancı konuşmacı (LAR) nerede, ben mi göremiyorum :)

  1. Osman Yüksel Osman Yüksel

   "Yabancı konuşmacılar *kesin* gelecek!" diye bir şey mi okudunuz bir yerde?

   http://devpod.tumblr.com/post/53625216593/devpod-bolum-016 şuradaki podcast'de yabancı konukların durumu hakkında biraz daha fazla bilgi var

 6. arkadaşlar şimdi başlığa yorum yapanlar var, konuşmacılara yorum yapanlar var, başlığı boş verin o kadar önemli değil de konuşmacılar bu konuda kendilerini ispatlamış insanlar değiller mi? gerçekten tanımadığım için soruyorum...

  1. Fatih G. Fatih G.

   Konuşmacılara laf eden arkadaşlar gerçek profillerinden yazmaya cesaret edebilselerdi keşke... Konuşan tüm konuşmacıların blog ve github'ları ortada :)

 7. Hidayet Doğan Hidayet Doğan

  1) Konusmacilari begenmeyenler, begendikleri konusmacilarla bir PHP konferansi duzenleyebilirler. Cok seviniriz, destek veririz.

  2) Terminolojide hata var. Nasil simitci simit satan kisiye deniyorsa, PHPci de PHP satan kisiye denir. Konferans sirasinda tezgah acilip PHPler PHPciler tarafindan satilacak.

  1. Ayhan Baris Ayhan Baris

   "php yazılımcısı, php geliştiricisi, php programcısı" kullanılabilir.

  2. Osman Yüksel Osman Yüksel

   Bence terminolojide çok da hata yok; zira futbolcu futbol satmıyor, Java'cı java satmıyor, karateci de aynı şekilde. Örnekler çoğaltılabilir.

   "PHP Geliştiricileri" daha güzel durabilirmiş ama bence bu kadar büyütecek bir şey yok. Tırnak içersinde yazılması da bu ince nüans için olsa gerek.

  3. Güzel bir proje olmuş, php hakkında teknik yeni gelişmeleri görebileceğiz. Başvurumu yaptım hayırlı ugurlu olur umarım.

 8. Sektörü hareketlendirmekte fayda var, bir yerden başlak gerekiyordu öncülük eden arkadaşların eline sağlık. Bilginin paylaşılması geliştirici networkünün kurulması için güzel bir adım. Büyüyerek devam etmesini diliyorum.

 9. Etkinlikleri kaçırmayan biri olarak diyebilirm ki, şimdiye kadar katıldığım etkinlikler içinde en çok şey öğrendiğim bir etkinlikti. Umarım, kalite her geçen yıl artmaya devam eder. Emeği geçenlere teşekkürler...