Instagram'ın video hamlesinden sonra Vine mı Instagram mı?
Mobil

Instagram'ın video hamlesinden sonra Vine mı Instagram mı?

Facebook dün gece düzenlediği etkinlikte bildiğiniz gibi Instagram'ın yeni video özelliğini tanıttı. Sizlere canlı olarak aktardığımız etkinlikte, Instagram CEO'su Kevin Systrom Instagram'ın yeni video özelliği tanıtıp Cinema adındaki görüntü sabitleyici teknolojilerinden bahsetti.

Dün gece itibarıyla hem iOS hem de Android cihazlara gelen güncelleme ile aktif olan video özelliğinin genel olarak insanlar tarafından çok beğenildiğini söyleyebiliriz. Hatta Facebook'un etkinliği sonrasında Twitter'da konuyla ilgili büyük kısmı Vine'la ilgili olan çok sayıda esprili tweet (örneğin) atıldı.

Kuşkusuz söz konusu etkinlikten sonra internet dünyasına dair konuşulan konuların başında Vine ile Instagram karşılaştırması geliyor. Instagram'ın dün tanıttığı video özelliğinden sonra Vine ile aralarındaki farklara bakacak olursak akıllara ilk olarak video'ların süresi geliyor. Instagram'da minimum 3 maksimum 15 saniye süreli video'lar hazırlayabiliyorsunuz, aynı rakam Vine'da ise 6 saniye.

Instagram'ın bir diğer öne çıkan özelliği ise video'nuzun kapak fotoğrafını çok sayıda seçenek arasından kendiniz belirleyebiliryorsunuz. Ayrıca video içerisinde beğenmediğiniz kısımları çıkartmanız da mümkün.

Ve gelelim Vine'ın Instagram'ın bu hamlesine nasıl cevap verebileceğine… Kuşkusuz Instagram'ın yukarıda bahsettiğimiz hamleleri, Vine için ilk olarak akla gelen özellikler. Ayrıca Vine örneğin mobil cihazlarda hali hazırda kayıtlı olan video'ları kullanmaya imkan tanıyabilir. Diğer yandan Vine şu an Instagram'da da bulunmayan 'taslak' mekanizmasını da hayata geçirebilir. Ancak Instagram'ı güçlü kılan Facebook satın almasından sonra bile kaybolmayan topluluk gücü ve insanlarn kullanım alışkanlığı. İşte bu açıdan bakarsak Vine'ın işi hiç de kolay görünmüyor.

Peki sizin sosyal ağlarda fotoğraf ve video kullanım alışkanlıklarınız nasıl? Çok kısa anketimize katılırsanız siz değerli Webrazzi okuyucularının tercihlerini öğrenmiş oluruz.

Güncelleme: Anketimiz tamamlanmıştır. Sonuçları kısa süre içinde sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (10)
 1. bence vine ile twitter gereksiz bir hamle yaptı. yada yetersiz diyebiliriz. instagram ise bu özellik ile vine'ın önüne geçer. hatta açık ara geçer. instagram diyorum.

 2. Oguzhan Oguzhan

  Açıkcası Instagramın bu hamlesi çok saçma geldi bana amaç kaybettiği insanları geri çekmekti.

  Bence Vine fotoğraf çekme özelliği getirsin efektler falan olsun Vine daha iyi twitterda görsellerde de görebiliyoruz en iyisi vine olur benim için.

 3. Hem vine hemde instagramı kullanmaktayım. Bu haberden sonra deneme yaptım. İnstagram oynatma ve yayınlama hızı vineye göre dahada güzel. Fakat telekom alt yapısının zayıf olduğu bölgelerde yani bizim bölgemizde bırakın video yüklemelerini 1280*90 resimler bile zor yükleniyor :) onun için internet hızlanmadıkça bu tür programlar çile resmen.

 4. Hakan Oral Hakan Oral

  Instagram'ın kısa vadede olmasa da uzun vadede öne geçiceğini düşünüyorum

 5. Sabri Kacabilir Sabri Kacabilir

  bu mu yenilik allasen!

 6. İnstagram'ın önüne geçmesi mümkün olan vine'nın artık böyle bir imkanı kalmadı gerek kullanıcı sayısı gerek programdaki kullanıcıların geçirdiği süre, bi facebook uygulamasından farksız olan instagram her zaman tercihim..

 7. Resul Korkmaz Resul Korkmaz

  Instagram'ın mobil uygulamasında video çekerken bazı telefonlarda donma sorunu ortaya çıkıyor ve işlemiyor. Ama Vine'da böyle bir şey görmedim, eğer Instagram da bu sorunları giderirse tabi ki Vine'ın önüne geçecektir, zaten hali hazırda yoğun kullanıcısı var.

 8. instagram hernekadar başarılı bir calısma olsa da; vine bu konuda uzman. İnstagramda fotoğraf konusunda. Herkes ikisinide kullanır ancak vine açık ara önde gidecektir. İnstagram da üye var, belki o açıdan kazanabilir ancak sosyal medyayı sosyal medya gibi kullanan herkes vineyi ayrı tutacaktır yorumum.. Vine büyük ihtimal daha önde bir atak yapacaktır.

 9. Zamane Genci Zamane Genci

  Instagarm kullananlar 6tag diye Bi program var daha kaliteli ve hızlı ben kullanıyorum çok memnunum