Instagram'ın video hamlesinden sonra Vine mı Instagram mı?

Instagram'ın video hamlesinden sonra Vine mı Instagram mı?

Facebook dün gece düzenlediği etkinlikte bildiğiniz gibi Instagram'ın yeni video özelliğini tanıttı. Sizlere canlı olarak aktardığımız etkinlikte, Instagram CEO'su Kevin Systrom Instagram'ın yeni video özelliği tanıtıp Cinema adındaki görüntü sabitleyici teknolojilerinden bahsetti.

Dün gece itibarıyla hem iOS hem de Android cihazlara gelen güncelleme ile aktif olan video özelliğinin genel olarak insanlar tarafından çok beğenildiğini söyleyebiliriz. Hatta Facebook'un etkinliği sonrasında Twitter'da konuyla ilgili büyük kısmı Vine'la ilgili olan çok sayıda esprili tweet (örneğin) atıldı.

Kuşkusuz söz konusu etkinlikten sonra internet dünyasına dair konuşulan konuların başında Vine ile Instagram karşılaştırması geliyor. Instagram'ın dün tanıttığı video özelliğinden sonra Vine ile aralarındaki farklara bakacak olursak akıllara ilk olarak video'ların süresi geliyor. Instagram'da minimum 3 maksimum 15 saniye süreli video'lar hazırlayabiliyorsunuz, aynı rakam Vine'da ise 6 saniye.

Instagram'ın bir diğer öne çıkan özelliği ise video'nuzun kapak fotoğrafını çok sayıda seçenek arasından kendiniz belirleyebiliryorsunuz. Ayrıca video içerisinde beğenmediğiniz kısımları çıkartmanız da mümkün.

Ve gelelim Vine'ın Instagram'ın bu hamlesine nasıl cevap verebileceğine… Kuşkusuz Instagram'ın yukarıda bahsettiğimiz hamleleri, Vine için ilk olarak akla gelen özellikler. Ayrıca Vine örneğin mobil cihazlarda hali hazırda kayıtlı olan video'ları kullanmaya imkan tanıyabilir. Diğer yandan Vine şu an Instagram'da da bulunmayan 'taslak' mekanizmasını da hayata geçirebilir. Ancak Instagram'ı güçlü kılan Facebook satın almasından sonra bile kaybolmayan topluluk gücü ve insanlarn kullanım alışkanlığı. İşte bu açıdan bakarsak Vine'ın işi hiç de kolay görünmüyor.

Peki sizin sosyal ağlarda fotoğraf ve video kullanım alışkanlıklarınız nasıl? Çok kısa anketimize katılırsanız siz değerli Webrazzi okuyucularının tercihlerini öğrenmiş oluruz.

Güncelleme: Anketimiz tamamlanmıştır. Sonuçları kısa süre içinde sizlerle paylaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.