iOS 7’nin öne çıkmayan yeni özellikleri
Mobil

iOS 7’nin öne çıkmayan yeni özellikleri

WWDC etkinliğinde en çok merak edilen konu Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümüydü. Resmi tanıtımın ardından görsel olarak da ciddi değişimlerin geldiği iOS 7’nin yeni özellikleri çok konuşuldu. Fakat üzerinde konuşulmayan bazı ilginç özellikler de var.

Apple’ın resmi tanıtımı esnasında değindiği özelliklerin dışında, yeni işletim sistemine dair henüz üzerinde hiç konuşulmamış pek çok yenilik de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Beta kullanıcılarının testleri esnasında keşfettikleri ve paylaştıkları bu ilginç özelliklerin bir kısmını bir araya getirdik.

 • Uygulama mağazasına istek listesi özelliği geliyor. Böylece beğendiğiniz ama o anda satın almak veya indirmek istemediğiniz uygulamaları bu listeye ekleyerek, daha uygun bir zamanda hatırlamanız mümkün olacak.
 • Görüntüsüz FaceTime görüşmeleri de iOS 7 ile birlikte mümkün olacak. Böylece iOS 7 cihazınız sahipleri kendi aralarında GSM operatörlerinin planlarından bağımsız olarak sesli görüşme yapabilecekler. Fakat bu özellik sadece WiFi üzerinden mümkün olacak.

iOS 7

 • Video kaydı gerçekleştirdiğiniz esnada ekran üzerinde parmaklarınızı kullanarak bir alana zoom yapmak mümkün olacak.
 • Cihazın alarmı kurulduğunda, belirlenen saate ne kadar kaldığı bir sayaç ile kilit ekranında gösterilecek.
 • Dinamik duvar kağıtları ile arka plana cihazı hareket ettirdiğinizde diğer bölümlerini görebileceğiniz panoramik bir fotoğraf ekleyebileceksiniz.
 • iCloud keychain özelliği ile aynı hesabı kullandığınız farklı iOS cihazlarda şifre ve kredi kartı gibi bilgileriniz senkronize edilecek ve böylece cihaz değiştirdiğinizde tekrarlamak ya da hatırlamak zorunda kalmayacaksınız.
 • Artık klasörler içerisinde yeni klasörler oluşturmanın mümkün olduğu söyleniyor. Bu sayede alt klasörler ile benzer konulardaki uygulamaları daha kolay bir şekilde arşivleyebileceksiniz.

iOS 7

 • Geri tuşu yerine hareket ile önceki sayfaya dönme özelliği iOS 7’de kullanıcının tercihlerine göre farklı şekillerde kullanılabilecek. Örneğin ekranın köşeleri veya kenarlarında ya da basılı tutarak yapacağınız hareketler ile geri tuşu kullanmadan önceki sayfaya erişmek mümkün olabilecek.
 • Daha önce kısaca da olsa bahsedilen çoklu işlev özelliği de iOS 7 beta’da net bir şekilde görülüyor. Arka planda çalışan uygulamaların o esnada güncelleme yapıp yapmayacaklarını ise ayarlardan belirleyebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde örneğin arka planda açık olan Twitter uygulaması güncel tweet’leri indirebilir ve bağlantınız olmadığı bir durumda da bunlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Beta sürümünde karşılaşılan bu özelliklerin tamamının varlığını sürdüreceğinin garantisi yok ama yukarıdaki özelliklerin büyük kısmının beta süreci sonunda da varlığını koruması bekleniyor. Bunların dışında sizin keşfettiğiniz veya haberdar olduğunuz ilginç ve pek duyulmamış iOS 7 özellikleri varsa, yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Yorumlar (17)
 1. Ramazan Acar Ramazan Acar

  deli edecek kadar yavaş olması ve bataryayı su gibi içmesi atlanmış sanki.

  1. Alp Aslan Alp Aslan

   5 de bir sıkıntı yok hatta pil ömrü uzadı gibi geldi bana.

  2. Beta olması nedeni ile olabilir mi acaba? Üstelik daha beta 1. Ayrıca iphone 5'te abarttığınız kadar performans sıkıntısı da yok.

  3. Sanırım 4/4S'ten bahsediyorsunuz. Evet, 3G açık durumdayken cidden su gibi tüketiyor ama Wi-Fi veya Edge bağlantıda o kadar da sıkıntı yaşamadım. 2. Beta veya 3. Beta güncellemede sonra sorun giderilir tahminimce.

 2. Bunların çoğu zaten androidde olan şeyler sonra gelip yok apple yenilikçiydi ios daha iyiydi falan :P :)

  1. Recep Can Recep Can

   iOS kullanmadığın belli ve kör olduğunda, iOS kadar stabil bir mobil işletim sistemi yoktur.

   Hem cihaz tasarlayıp hem o cihaza en stabil yazılımı üreten sayılı firmalardandır Apple Inc., Ayrıca, bir android sürümü her telefonda çalışmıyor iken, iOS Apple'nın üretimini sürdürdüğü bütün cihazlarda güncel olarak çalışıyor :) Samsung Galaxy S3'e Android 5 gelecek mi o bile şüpheli. :) Zaten vardı diyerek eleştirmek komik bence. :)

 3. Geri tuşu yerine hareket ile önceki sayfaya dönme özelliği iOS 7’de kullanıcının tercihlerine göre farklı şekillerde kullanılabilecek. Örneğin ekranın köşeleri veya kenarlarında ya da basılı tutarak yapacağınız hareketler ile geri tuşu kullanmadan önceki sayfaya erişmek mümkün olabilecek.

  Bu şekilde belirttiğiniz

  geri tuşu olayı üstüne basarak dönmesi nasıl ayarlanıyor acaba ?

 4. Klasör altında klasör açılabildiğinden bahsetmişsiniz ancak şu an kullandığım iOS 7 beta üzerinde denediğimde bunun mümkün olmadığını gördüm. Klasör kısmında gelen tek yenilik artık sınırsız sayıda uygulama eklenebiliyor olması ve sayfalar şeklinde listelenmesi.

 5. Beta sürümü gerçekten Beta! İnanılmaz basit hatalar var, çok yavaş. En az bu kadar mesai harcayıp tüm bug ları fix etmeleri gerekecek. Ayrıca 4S performansı vasat.

 6. İradio gelecekti fakat yok beta da daha eklememişler karşılaşan var mı ?

  1. iTunes Radio adında geldi

  2. Cuma112 Cuma112

   ABD menşei olan Apple id ile hesap açıp kullanırsanız , müzikleri açtığımız programda beliriyor İrfan kullanabilirsiniz

 7. Zaten olması gereken özellikleri yeni yaptık diye kakalayan tek firma.

 8. iPhone kullanıcıları kızacaktır lakin, Nexus cihazlarda uzun süredir kulanmakta olduğumuz özelikler taklit edilmiş.

 9. Valla ben iPadi'me yükledim hiç bir sorun yok gayet güzel hemde hareketli duvar kağıtları çok güzel tavsiye ederim

 10. iOS 7 dün arkadasım yükledi saçma sapan yapmışlar zil sesleri iğrenç cok aramışlar sanki görüntüyü berbat anlayacağınız sakın yüklemeyin tavsiye etmiyorym

 11. iphone 5 ios 6.1.2 kullanıyorum. Burada yazılı olan özelliklerin hepsini ve daha fazlasını bluetooth dosya tranferi dahi jb sayesinde zaten kullanıyorum. iphone artık cydia dan ve android den kopyalama yaparak değil, Kendine has özellikler eklemeli diye düşünüyorum. Herşeyden önce bluetooth dosya paylaşımı ve hafıza kartı desteği artık şart. Telefondaki resimleri bilgisayara yedekleyip sildikten sonra. ileri bir tarihte yeniden telefondaki dosyaları pc ye aktarmak istediğinizde isim çakışması yaşanıyor. Apple gibi firmaya yakışmıyor bunlar.