Microsoft'tan önemli Windows Phone geliştiricilerine 100 bin dolar prim
Teknoloji

Microsoft'tan önemli Windows Phone geliştiricilerine 100 bin dolar prim

Uygulama geliştiricilerini mobil platformlar için önemli bir gelir kaynağı olarak biliriz ama Windows Phone için işler biraz farklı yürüyor. Businessweek'in haberine göre Microsoft, Windows Phone'a uygulama geliştirilmesi için 100 bin dolar veya daha fazla ödeme yapıyor.

Microsoft'un mobil işletim sistemi pazarındaki geleceği oldukça önemli tartışma konusu. Son çeyrek rakamlarına göre Windows Phone tabanlı cihaz sevkiyatı Blackberry'yi geçmiş gözükse de Android ve iOS pazarın yüzde 80'ine sahip. Dolayısıyla Windows Phone tarafındaki uygulama ekosistemi de istenilen büyümeyi gösteremiyor ve gelen haberlere göre Microsoft geliştircileri teşvik etmek için finansal gücünü kullanıyor.

100 bin dolar ve üzerinde 'destek'

Businessweek'in verdiği rakamlara göre Microsoft, Windows Phone'a uygulama geliştirmesi için geliştiricilere 100 bin dolar ve üzerinde para teklif ediyor. Bu ödemelerden elbette popüler geliştiriciler pay alıyor ve Windows Phone Mağazası'ndaki uygulama sayısı da 145 bin olarak belirtiliyor.

Türkiye'de bu tekliflerden nasibini alan şirket var mı bilmiyoruz ama Microsoft'un uygulama geliştirme işini akışına bıraktığı zaman gerçek bir rekabetin başladığını düşünebiliriz. Tabii bir de Microsoft'un geliştiricilere uygulama başına 100 dolar vermesi var...

WWDC 2013'teki rakamları hatırlayacak olursan Apple'ın geliştiricilere ilk günden bu güne kazandırdığı toplam para 10 milyar dolar. Sadece geçen sene dağıtılan rakam  5 milyar dolar civarındaydı ve diğer mobil işletim sistemlerinde dağıtılan rakam Apple'ın üçte biri.

Yorumlar (5)
 1. MacPro' yu gördünüz mü ?

  Apple oyun konsolu pazarına el atsa ne olur diye merak eden varmı ?

  Konu neydi ? Hah MS kendisi için uygulama geliştirene 100.bin veriyormuş.

  100.bin kere indirilen bir IOS uygulamasından 20 milyon usd kazanan adamı gördükten sonra kim sallar MS'i.

  1. Ulvi Can Ulvi Can

   bahsettiğiniz uygulama hangisi acaba? ortalamasında geliştiricisine, indiren her kişiden 200$ kazandıran bir uygulama bana inanılmaz geldi de

 2. Bir hevesle daldım gittim ki.... Çıkmaz sokak. Bu promosyon sırf abd vatandaşları için aman ne iyi.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   micorosft hala aynı kafa. hotmail kotası abd'de 100 mb tr'de 25 mb olduğu günleri getiriyor insanın aklına.

 3. ms büyümek, deli gibi developer desteğine ihtiyacı olduğu yeni platformları windows 8 ve windows 8 phone geliştirme ücreti olarak 200 dolara yakın para istiyordu.

  ya senin daha sistemin dünya üzerine yaygınlaşmamış, henüz tüm kullanıcılar benimsememiş, marketinde uygulama yok diye insanlar telefonlarını almıyorlar, hangi akla hizmet fahiş ücret uygulayıp para derdine düşüyorsun.

  bir geliştirici olarak windows 8 uygulaması geliştiriyordum bıraktım. ne yaygınlaştı ne de zaman ayırmak mantıklı. para da kazandırmıyor. ms kendisi kazanıyor sadece. aklın yolu bir android, ios varken burada zaman harcamak hiç mantıklı gelmiyor.

  microsoft, her tarafta kendinin kabul göreceğini, el attığını başarabileceğini düşünüyor ama son kullanıcı çok güzel cevap veriyor satışlarla.