Google ve Facebook'ta staj yapmak [İnfografik]
İnfografik

Google ve Facebook'ta staj yapmak [İnfografik]

İnternet sektörü çalışanlarının ortak olarak en çok konuştuğu konulardan -ki genelde henüz öğrencilik yıllarında başlanır- biri de dev şirketlerin çalışma koşulları, düzenleri ve imkanlarıdır. Örneğin Google'ın ofis fotoğraflarına göz atmayanımız yoktur. Ya da Quora'da en çok ilgi gören başlıklardan bir kısmının Google, Facebook ve Twitter gibi şirketlerin çalışma, staj ve iş geliştirme süreçleriyle ilgili olduğunu söylemeyen sanırım gerek yok.

Geçtiğimiz hafta sizlere Google'da stajyer olmak başlığı ile The Internship filmini tanıtmıştık. Filmle ilgili Google cephesinden çeşitli karşı görüşler yükselmiş ve şuradaki video'da Google'da staj yapan öğrencilerin ilk bir haftası anlatılmıştı. The Internship'in ülkemizde 12 Temmuz'da gösterime gireceğini hatırlatalım.

Hemen aşağıda sizlerle paylaştığımız infografikte ise Google ve Facebook'ta staj yapmanın farkları vurgulanıyor.

İnfografiğe göre Facebook'ta staj yapan birinin aylık ortalama maaşı 6 bin 225 dolar, aynı rakam Google için ise 6 bin 432 dolar seviyesinde. Bu rakamları bir yıl için orantıladığımızda ABD'de ödenen ortalama bir yıllık maaşın 25 bin dolar kadar üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan her iki şirket de stajyerlerine ücretsiz yemek imkanı sunarken Google Android cihaz, Facebook ise iPhone ve Laptop imkanı sağlıyor. Özellikle yazılım alanında olanları ilgilendirse de Facebook'un düzenlediği Hackathon'ların da oldukça ilgi çektiğini ekleyelim. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri infografik ile baş başa bırakıyoruz.

google-vs-facebook

Yorumlar (10)
 1. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

  Webrazzi takipçilerinin yüzde kaçı ingilizceye bu resmi anlayacak kadar hâkim ?

  Söylemek istediğimi anlarsınız umarım.

  1. Merhaba,

   Bence, bu haber tüm webrazzi kullanıcılarına yönelik değil zaten. Birçok kategori var ve Facebook veya Google ile ilgilenen insanların İngilizceyi bilmeleri gerekmektedir. Bilmeseler bile bu infografik ile test etmiş olabilirler.

   Hazırlanan bir haber hiçbir zaman bütün kullanıcılara göre şekillenmez ki kategorilere ayırmak bu yüzden mantıklıdır. Tabi bunlar benim fikirlerim

  2. Her seyi hazir beklemekten vazgecseniz de emege saygi ve biraz caba gosterseniz

   1. Ömer Faruk Özdemir Ömer Faruk Özdemir

    Emeğe saygısızlık olan noktayı anlayamadım ? Bir de neyin çabasını göstereceğim acaba ?

    Benim dil ile ilgili bir problemim yok, eleştirim editörler içindi.

 2. Saim Herdaim Saim Herdaim

  Bi infografik yayınlıyorsunuz, bari çevirip yayınlayın.

  1. Bi siteye giriyorsunuz, bari ingilizce bilip girin.

   -soru: 2 cümle arasindaki 5 farkı bulun.

   yıl olmuş 2013.. olacak 2014...

   her ingilizce kaynakli haberde böyle tipler çıkıyor arkadaş yettiniz artik deli oldum. adamlar zaten makaleyi türkçe vermişler daha ne yapsinlar 5 dklik max 50 kisinin okuyupta anlayabilecegi sey icin bide infografiklemi ugrassinlar?

   özetle burasi anaokulu değil..

   teknoloji,girişim,sosyal medya haberleri sitesi. ve bu tur kaynaklarda genelde orijinal ingilizce olur . eğer bilmiyorsan burayada hiç girip o değerli zamanini boşa kaybetme kardeşim bu devirde ingilizce bilmeyen adam, bu sektörde zaten başarılıda olamaz .

   1. Mert Ak Mert Ak

    Aynen katılıyorum Aras Beye.

 3. Oğuzhan Koç Oğuzhan Koç

  Tabiki haklısınız hocam şahsen ingilizceye okadar hakim değilim ben çeviremedim her yerini anladığım %60 %70 oda ne kadar???

  1. Selim Yılmaz Selim Yılmaz

   Arkadaşlar bikere ingilizce bilmiyorsanız Google yada Facebookta staj yapmayı hayal bile etmemelisiniz zaten. Belki bilgi almak bile gereksiz olur, sadece meraktan olur. Bu yüzden yorumlarınız gerçekten gereksiz kalıyor. Öğrenin şu dili. Benimki çok iyi olduğundan konuşmuyorum, neredeyse herşey için lazım olan, artı olacak birşey, öğrenmek lazım işte.

 4. Aylin Sanliturk Aylin Sanliturk

  Emeğiniz için teşekkürler. Benim bir sorum olacak, bu staj programına katılabilmek için üniversite kaçıncı sınıf olmak gerekiyor, ilk senenin yaz tatilinde bu staj yapılabiliyor mu?