Gezi Parkı Direnişi'nin 10 günü [İnfografik]
İnfografik

Gezi Parkı Direnişi'nin 10 günü [İnfografik]

Ülkemizin gündemini uzun süredir meşgul eden Gezi Parkı Direnişi'nin detaylarını sanırım tekrarlamaya gerek yok. Yine de kısaca bahsetmek gerekirse; yaklaşık 13 gün önce Taksim'de bulunan Gezi Parkı'ndaki 5 ağacın sökülmesiyle başlayan olaylar, zaman içinde tüm Türkiye'yi kapsayan bir direnişe/eyleme dönüştü.

Bu yazıda sizlerle paylaşacağımız infografik ise olayların başladığı 28 Mayıs gününden 6 Haziran Perşembe gününe kadar yaşananları oldukça detaylı bir şekilde aktarıyor.

Bu arada Gezi Parkı Direnişi ile ilgili konuya sosyal ağlar, yeni medya ve teknoloji odağından bakan oldukça kapsamlı bir yazıyı daha önce sizlerle paylaşmıştık.

İnfografik.com.tr tarafından hazırlanan infografik, 3 kaynaktan besleniyor: Reuters, Wikipedia ve Halk TV. İnfografiğin en sonunda paylaşılana göre Türkiye'de tam 77 ile yayılan eylemlerde; 75 kişi tutuklandı, 1750 kişi yaralandı ve 1'i polis 3 kişi de hayatını kaybetti.

Sözü daha da fazla uzatmadan sizleri Türkiye'nin yakın tarihteki mihenk taşlarından biri olan Gezi Parkı olaylarını anlatan infografikle baş başa bırakıyoruz.

GeziParki_Infografik

Yorumlar (42)
 1. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Güzel bir Infografik olmuş.

  Tebrikler

 2. çok güzel olmuş, tek sıkıntı yürüyerek Anadolu yakasına geçilmedi. Anadolu yakasından geçildi ve Beşiktaş'ta dağıtıldı...

 3. İki twit istatistiği hariç bu grafiğin webrazzinin yayın amacı ile bağlantısını çözemedim ben ?

  1. Zorunuza giden bir durum mu ? Neden rahatsız oldunuz ? İnfrogragikler genel olarak bilişim alanına girer ve bu da webrazzinin konusu dahilindedir.

 4. Bakalim ilk kim "Bu Infografik gercekleri yansitmiyor" veya "Webrazzi'ye bu tur haberler yakismiyor, tarafsiz olmasi lazim" mealinde yorumlar yazacak. Sabirsizlikla bekliyorum.

  1. Kemal Engin Kemal Engin

   Sen bile farketmişsin ortada bir tarafsızlık olmadığını! Tebrikler ilk diyen sen oldun!

 5. 1 Haziran'ı yanlış aktarmışsınız. Grup Avrupa yakasına geçti.

 6. Kemal Engin Kemal Engin

  Sunumun geneline bakınca son derece taraflı bir sunum olduğu ortada. İstatistiklere yakılan otomobil sayısı zarar gören iş yeri sayısı, zararın maddi boyutu (ilk hafta xx TL ankara da xx TL istanbulda xx tl) vs. vs. şeklinde uzatılabilecek ve istatistik değeri olan birçok kriter var.

  Yaşanılan gerilimde her iki tarafından suçu var. İstatistik tamamen taraflı hazırlanmış.

  Sadece KINIYORUM ve şeffaf olmaya çağırıyorum.

  1. Serkan Çapulcu Serkan Çapulcu

   Şeffaf olmaktan kastınız nedir? İçi boş olsun, incir çekirdeğini doldurmasın mıdır? Sizin istediklerinizi duymak için Webrazzi'ye ihtiyacınız yok ki Kemal Bey, herhangi bir televizyon kanalını açmanız yeterli. Infografik'le boşuna zaman kaybetmeyin.

   1. Serkan Bey verilen zararında yazılması gerektiği görüşüne niye bu kadar sinirleniyorsunuz. İnsanların bunu görüp yaptıkları gösterilerde aralarına sızmaya çalışan insanlara karşı daha dikkatli davranması ne kaybettirir.

   2. Kemal Engin Kemal Engin

    Yukarıdaki infografiğe siz neden bakıyorsunuz. Halk TV de Ulusal Kanalda zaten anlatılıyor.

    Hatanın burada olduğunu göremiyorsunuz. Ben istatistikler yanlış demedim. Taraflı dedim. Eksik dedim. Şeffaf olmak tarafsızca bakmak ve tüm kriterlere göre raporlamak demek.

   3. Demekki webrazzide yoğun toplum baskısına dayanamadı :) Olmadı Arda Kutsal !

  2. Alperen Alperen

   Kesinlikle katılıyorum.Webrazzi amacını şaşırmış yada amacı hep infografikte aktarılanlarmış.

   1. Ali Haydar Ali Haydar

    Merhaba,

    O kadar yandaş medya diye bağrınırken bu millet webrazzi sanırım onlara yanaşmaya çalışmış bilmiyorum herkesin fikri ve dşüncesi kendinedir eğer burda tarafsızlığı ele almak istiyorsan diğer arkadaşların söylediği gibi tüm değerleri ele alıcaksın.

    Bunun altından kalkamassın bence bu haber bu şekilde değilde twitterde gezi eylemi başladından beri atılan tweetlerin sayısal degelerini iyi yada kotu bunları dile getirseydi istatistikler ile konuşmuş olurdu ve tarafsız sayılırdı fakat burda yaptıgı tamamen direniş gözü ile bakılan ve insanların akıllarında bu şekilde kalmasını sağlaması devletini düşman gibi akıllara kazımasıdır tamamen TARAFLIDIR

    yaralanan polis sayısı ,

    fazi lobisinin kazandıgı para ?

    borsa değerleri

    ülkenin uğradığı zarar bu tarz bunlar yok .

    bu tarz sitenin bu işin içine girmemeliydi ben bu haber webrazziyi çıkmaza sürüklemiştir.Ben bunun altında 2 şey anlarım

    1-Webrazzinin tarafsız bir haber kaynagı olmadıgını istedikleri şeyi kendi isteklerine gore ve kendi bakışlarına göre halka lanse etmek istediklerini çıkarıyorum bir nevi beyin yıkama var akıl karıştırmadır.(Onu budurumda yapıyorsa ya tayyibi sevmiyordur yada akp yi sevmiyordur bunu bize yansıtmasının amacı ne ? herkesinki kendine.biraz daha zorlasam olayı taksinde acılan apo posterlerinden vatan hainliğine sürekleyebilirim fakat yapmıyacam.)

    2-İse bu haberi yazan kişi bir direnişci :) diğer annamıyla çapulcu :) ondan dolayı webrazzinin adını kirlettiği için ya çıkıp özür dilesin yada birdahki haberde part 2 diyip insanların kabullenmedikleri gerçekleri ortaya koysun ! bunlarda yorumlarda ozellikle @kemalengin @şamil arkadaşlarımızın yorumlarında var yani kısaca görmek istemediklerini bizlere göstersin !

    Ps:Buraya yazdığım yorumların çoğu onaylanmıyor biliyorum gerçeklik payı olduğunu düşünmeye başladım siz olsanız aynı şeyi düşünürsünüz çünkü içerikde ne küfür var ne hakaret var sadece çapulcu dedim oda globalleşen bir kelime oldu :) inşallah yayınlayacağını düşünüyorum.

    Biz ekmek yediğimiz yere,

    Bilgi edindiğimiz kaynağa,

    Tek yanlışında silicek kadar NANKÖR DEĞİLİZ.

    Bu zamana kadar bizlere sağladığın tüm fayda için sizlere AYAKTA TEŞEKKÜR EDERİM.

 7. Süleyman Süleyman

  Eylem masum başladı ama şuan iş çığrından çıktı. bir sürü değişik örgüt bayrağı ile doldu meydan. Gerçek Eylemciler pasifize olmuş gibi, yani gezi parkını kurtarma olayı unutuldu gibi. hala orada olan gerçek gezi parkı eylemcilerine şunu söylemek isterim. o flaması ve posterleri asılı değişik örgütlerden uzak durun, size zarar verebilirler, sizden farklı bir alemde onlar.. özellikle flama ve psoterlerinizi indirin gibi söylemlerinizde sert tepki vereceklerdir. dikkatli olun..

 8. Mustafa Capulcu Mustafa Capulcu

  Ingilizcesini de hazirlar misiniz?? Elinize saglik

  1. Emrah Cengiz Emrah Cengiz

   Merhaba, çalışmanın İngilize ve İspanyolcası infografik.com.tr adresinde yayınlanmış durumda.

   1. Selam arkadaşım,

    Aşağıdaki linkteki dillere de çevirir misiniz?

    Ama acele edin bazılarını bir kaç kişi kullanıyormuş,soyu tükenecekmiş,

    Arkadaş, o kabilelerdeki kalan son bir kaç kişiye daha yetiştirsin: Türkiye sizden daha kötü durumda etraf yangın yeri, yatırım filan yapmayın ha desinler.

    http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil_aileleri

 9. Hata zinciri daha 2. maddede başlamış.

  Bir ağaç sebebpsiz yere kesiliyorsa buna katliam denilebilir, ancak yerinden sökülüyorsa, demek ki gidip başka yere dikilecektir. (Haa dikildi mi dikilmedi mi onu bilmiyorum. Dikilmedi, sökülüp kesildi derseniz tama bu da katliam.)

  Devamındaki maddeler ise çok romantik ve komik olmuş. "Ayy ne şirin eylemciler" modunda olmuş. İyi ki yakıp yıktılar ortalığı.

  ...

  Emrah Cengiz şunu eklemeyi unutmuş;Keşke benim aracımı da yaksaydınız, evimin camını da kırsaydınız, daha bir güzel olurdu. :)

  1. Hakan Bey'in son cümleleri gayet isabetli olmuş. Tebrik ederim.

 10. Sevgili Webrazzi,

  Kişisel olarak taraf olanlar vardır içinizde,

  Ancak webrazziyi biz tarafsız seviyoruz. Tipi infografik olan herşeyi yayınlamayınız.

  Bu infografikte çok eksik var, tek taraflı hazırlanmış:

  - Hangi örgütler, dernekler, parti teşkilatları bu eylemlere destek verdi.

  - Bunlardan hangileri terör örgütü listelesindedir.

  - İyi niyetli eylemcilerin kaçı ön saflarda yer alan terör örgütü bayraklarını gördükten sonra geri döndü.

  - Hangi yurtdışı kaynaklara nasıl yanlı yayınlarla Türkiye şikayet edildi, suriye imiş gibi gösterilmeye çalıştı, Türkiye yi karalayan kampanyalara kaç para toplandı

  - Eylemciler tarafından polise atılan taş sayısı, çivili top sayısı, kırılan kaldırım taşı sayısı, yazılan ve söylenen küfür sayısı, zarar gören esnaf sayısı,

  - Komşusu tarafından saygısızlığı nedeniyle küfür yiyen eylemci sayısı

  - Eyleme katılanların yüzde kaçı, orada dalgalanan bazı flamaları, fotoğrafları, sloganları tasvip etmektedir.

  - Eylemciler tarafından, Taksim Meydanında müdahale edilmezken oradan ayrılıp, polisin karşılık verme zorunluluğunun olduğu Beşiktaş Başbakanlık Ofisine girmek için kaç kalori harcandı.

  - Tüm Türkiye nüfusunun, eyleme katılanlarda dahil- yüzde kaçı şu anda bu eylemin bir muhalefet hareketi olmadığını savunuyor.

  - Çok yazılacak şey var ama bu text nede olsa bir infografik değil belki yayınlamayabilirsiniz

  1. sonuna kadar katılıyorum size...

  2. +1

   1. Akıldağıtılırkenbenyoktum Akıldağıtılırkenbenyoktum

    Bakıyorum da +1 ciler toplanmış:) ilgilenmiyorsan okumazsın geçersin, tehdit ağzı ne iş ya:))ne bu şiddet, bu cellal... kuran'da da vardır "bazı insanlar vardır ki onların vicdan,gönül kapıları kapalıdır, ne kadar anlatsan duymazlar, görmezler, anlamazlar" o yüzden boşa konuşuluyor hep aslında. insanlar sorgulayıp, hata yaptığını kabul edip gerekirse görüş, parti değiştirip yola devam edebiliyorsa o insanda akıl tutulması yok demektir, umut vardır. yoksa duvara konuş aynı şey...Çarpıcı bir örnek:

    Başbakan önce 3 milyar, sonra 2,5 milyar ağaç diktiklerini söyledi.

    Bütün bakanlar bu veriyi doğru kabul edip günlerdir "Bizim dönemimizde 2,5 milyar ağaç dikildi" deyip duruyor.

    10,5 yılda matematik olarak bu kadar ağaç dikilir mi diye soran yok.

    Ben AK parti'nin 10,5 yıllık iktidariyla yetinmeyip üzerine Erdağan'ın 4,5 yıllık belediye başkanlığı dönemini de koydum.

    15 yıl üzerinden bir hesap yaptım.

    15 yılX365 gün = 5475 gün eder

    2,5 milyar bölü 5475 gün = 456.621

    Yani 15 yıl boyunca bayram seyran, fırtına kar boran demeden her gün 456 bin ağaç dikilmiş olması lazım.

    Günde hiç araliksız 12 saat ağaç dikilse...

    Saatte 38 bin ağaç dikilmesi demektir bu.

    Bu ülkede 15 yıldır aralıksız saatte 38 bin ağaç dikiliyor da bundan hiçbirimizin haberi yok ha?

    Bakanlar'ın bile...

    Ne çevre sevdasıymış be...

    Basit ama çarpıcı bir örmekti, değil mi arkadaşlar? Akılları kiraya çıkartmamamız dileğiyle:)))

    Çılgın +1 leri bekliyorum:))

   2. @akıldağıtılırkenbenyoktum senin kafan paralel çalışmıyor, ölçekleyemiyor, napcan yazııık

    Bu kadar hesap yapacağına git bi araştır, telefon aç sor, nasıl yaptınız de, olmadı beğenmediklerin bilgi edinme yasası çıkardı, iste versinler

    İşte bazılarının yaptıklarını bazılarının hayalleri hesapları almıyor, senin durumda zor be

  3. Hakan Çaba Hakan Çaba

   Haklısın arkadaşım böyle olmamalıydı webrazzi bu şekilde ancak kaybediyor. Benim 2 ayrı yerdeki dükkanım yağmalandı, halbüki ben kapılarımı dahi açtım eylemcilere.

  4. Tamamen katılıyorum.

   Tekrar olacak ama elbette sosyal medya vs. yönleriyle webrazzi'ye hitap edebilecek konular bunlar. Elbette webrazzi ekibinin bir bakış açısı vardır ve buna saygı duyarız. Ama denildiği gibi webrazzi'ye tarafsız olması daha çok yakışır, yoksa insanları karşınıza almış olursunuz. Siz belki tarafsızsınız ama infografik öyle değil. Başlığında "direniş" ifadesi geçen bir infografikten zaten tarafsızlık da beklenemez.

  5. Ek olarak:

   Şu pis gündemden uzaklaşmak için haber sitelerinden kaçıp webrazziye giriyorum böyle birşeyle karşılaşıyorum.

   Webrazzi'nin künyesinde siyasi haberler vs yazmıyor, okuyun: https://webrazzi.com/hakkimizda/

   Webrazzi de kendisiyle çelişmek istemiyorsa biraz seçici olması gerekiyor.

   Webrazzi bu "propagandagrafikler" yerine Sosyal Medyanın ne kadar kontrolsüz bir güç olduğunu bu olaylarla birlikte ele alsın.

   Teşekkür ederim.

 11. Wolkanca Wolkanca

  kaynakların yetersiz olduğu aşikar. bu durumda bu infografik pek bir şey anlam ifade etmiyor ayrıca bizim asıl gönderilen tweet ve web'le ilgili diğer istatistiklerle ilgilendiğimizi de herkes biliyor.

 12. ne gerek var şimdi buna?

  siyası konuları görmek istemiyoruz.... illa yapacaksanız tarafsız yapın... sadece bir tarafın ağzı ile haber yapmayın... ayıp ayıp

 13. Yandaş medya eğer sadece yanan arabaları gösteriyorsa bu grafiğin gerçekleri göstermesi çok doğru. Hazırlayan ve yayınların ellerine sağlık.

 14. Fırat Şentürk Fırat Şentürk

  ""İki twit istatistiği hariç bu grafiğin webrazzinin yayın amacı ile bağlantısını çözemedim ben ?""

 15. webrazzi ye bu konu yakışmadı.

 16. Gayet güzel bir infografik olmuş. Yapanın eline sağlık.

 17. İnfografiği beğenmeyen arkadaşlar TV haberlerini izlemeye devam edebilir.

 18. Taygun Alban Taygun Alban

  Bazi arkadaslarin neden bu kadar rahatsiz olduklarina bir anlam veremedim ben. Haftalardir televizyonlarda konunun esamesi bile okunmuyorken kimse rahatsiz degildi fakat simdi bir kac yazi yazildi diye herkes o buna yakismadi bu buna yakismadi gibi yorumlarda bulunuyor. Kimse cikip mevcut durumu anlama cabasi icerisindede degil gordugum kadari ile :) Oradaki insanlar ortaligida temizledi (cop toplama eylemi) kimse niye temizledi demiyor ama bir kac provakator insanin yapmis olduklari uzerinen geneli yargiliyorsunuz. Webrazzi ekibi paylastigi bilgi ile tekrar bizleri mutlu etti. Ne kadar temiz bir istatistik ve infografik bilinmez ama en azindan konuya olan duyarliligini biz okuyuculari ile paylasmis oldu. Polis ve esnaf tarafinida arastirabilecek arkadaslar varsa (ozelikle olumsuz yorum yapanlar) lutfen paylassinlar eminim Webrazzi o bilgiyide bizimle paylasir.

 19. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Geleneksel medya ne kadar sınıfta kaldıysa Webrazzi'de o kadar sınıfta kaldı. %100 Tek taraflı bakış açısı ile infografik olmaz. Hadi oldurmuş birileri diyelim o burada olmamalıydı.

 20. Ne kadar istatik meraklısı varmış burada.. yazılması gereken dediğiniz verileri şu an hiç bir devlet kurumu veremez. Bu Infografik den bile nem kapıyorsanız "biat etmeyen bertaraf olur" misyonunu sahipsinizdir.

  Bu paylaşımdan dolayı Webrazzi'yi tebrik de etmem, eleştirmem de.. Şu günlerde kim doğru birşey yapıyor??

 21. Hakan Çaba Hakan Çaba

  Hırsızın hiç mi suçu yok

 22. Yazarbk Yazarbk

  Bazıları yakılan araçlardan, verilen zararlardan bahsederek direnişe tepki göstermiş. Bir düşünün bakalım bu olaylar neden yaşandı? Bir düşünün bakalım son bir kaç gündür direnişçilerin yine meydanlarda olmasına rağmen neden tek bir maddi zarar yaşanmıyor? Polis müdahale etmediği, direnişçilere saldırmadığı sürece eylem dünya tarihinde görülmemiş medeniyette ve dayanışmada geçiyor. Bu meydanlarda ki insanların isteği, kendilerininde isteklerinin ve düşüncelerinin dikkate alınması. Bu ülkenin evlatları sadece hükumeti destekleyenlermiş gibi, desteklemeyenler ise üvey evlatmış gibi bir yönetim anlayışı nedeniyle bu eylemler oluyor. Eylemlere katılan kişiler kendi özgürlükleri için olduğu kadar herkesin özgürlüğü için orada yaralanıyor, biber gazı yiyor, çok zor şartlarda günler geçiriyor. Hemen hemen hepsi genç, okumuş, kültürlü, Türkiye'ye aşık insanlar. Böyle bir kesimin eylem yapma gerekçelerini haklı bulmuyorsanız kendinizi sorgulamanız lazım.

  Webrazzi'nin gezi parkı olayına parmak basmasına tepki gösterenleri de anlamıyorum. Çünkü bu belli bir kesimin yada belli bir sektörün olayı değildir. Türkiye'nin olayıdır. Söz konusu Türkiye ise bunun içine teknolojide girer. Ben gezi parkı olayları patlak verdiğinde ilk girdiğim sitelerden biri Webrazzi oldu ve ne yazdığını merak ettim. Anonymause'un hükumet sitelerine saldıracağı haberini yayınlamışlardı.

  İnfografi'ye gelince, gayet güzel hazırlanmış. Rakamlarla ilgili elbet sıkıntılar olabilir çünkü net bir şey söylemek çok zor. Bana göre de direnişe destek verenler çok daha fazla ve burada yazan direnişçi sayısı az.

 23. Mustafa Bas Mustafa Bas

  Gerçekten arkadaşlar hırsızın hiçmi suçu yok? Koskoca protestolar içinde bazı kendini bilmez ve her zaman yakıp yıkmaya hazır olan grupların yaptığı taşkınlıklar yüzünden eylemi "yakıp yıkma olarak" adlandırmak ve bu seviyeye indirgemek son derece hatalı bir durumdur.

  Böyle gruplar her zaman vardır ve var olacaktır. Ne yani bu gruplar var diye kimseler eylem yapmasınmı?

  Grafikte gerçekten bazı bilgiler eksik ama sağolsun görsel basınımız bu eksiklikleri son derece güzel bir şekilde hatta fazlası ile tamamlıyor.

 24. Çok güzel siz yazdıklarımızı kamera arkasında onaylamayın ama kameranın önünde "sizi gidi bilmem neler bik bikl bik, bakın kamera sizi çekiyor deyin"

  Aferin size yü kere bin kere aferin. Demek sansürle direnişe destek veriyorsunuz!