Tim Cook: Google Glass'ın kitlesel bir ürün olacağına inanmıyorum
Etkinlikler

Tim Cook: Google Glass'ın kitlesel bir ürün olacağına inanmıyorum

All Things Digital'in teknoloji konferansı D Conference bir kez daha geleneksel kırmızı koltuklarında Apple CEO'u Tim Cook'u ağırladı. Walt Mossberg ve Kara Swisher'in sorularını yanıtlayan Tim Cook konuşmasının bir bölümünde Google Glass ve giyilebilir teknolojiler konusuna değindi. Daha önce bu konudaki görüşlerime daha da inanmamı sağladı.

iOS daha açık bir platform olacak

Öncelikle Tim Cook'un giyilebilir teknolojiler konusunu oldukça önemsediğini söyleyelim. Cook'a göre bu alan oldukça derin ve zaman içinde çok sayıda şirket bu alanda iş yapacak. Daha da önemlisi belki de sırf bu yeni kilometre taşı Apple'ın 3. parti uygulamalara daha fazla yetki vermesinin önünü açacak.

Steve Jobs'un halefi kullanıcıların kötü bir deneyimle karşılaşmamalarına özen göstermek şartıyla daha açık bir platform olacaklarını dile getirdi. Tabii Apple'ın bu 'kötü deneyim sınırını' ne kadar ince göreceği konusunda detay vermekten kaçındı.

Gözlük kullanmak bir zorunluluk

Google Glass'a yönelik sorular geldiğinde ise Cook, ortada değerli bir ürün olduğunu ama genele yayılan, kitlesel bir ürün olamayacağının altını çizdi. Cook detaylara girmedi ama kullanım konusunda ileri sürdüğü nedenler benim söylediklerimle paralellik gösteriyor.

Gözleri bozuk olan Tim Cook gözlük kullanmanın bir zorunluluk olduğunu, kimsenin zorunda olmadıkça gözlük takmadığını söyledi. Google Glass için belli bir dikeyde tutunabilecek ürün olarak gördüğünü söyledi.

Kendisi de iOS ile bağlantılı bir spor bilekliği kullanan Tim Cook, Google Glass için konuşulan mahremiyet sorgulamalarına girmedi ama konu saat/bileklik şeklindeki ürünlere geldiğinde bu tarz ürünlerin daha cazip olduğunu, hemen herkesin kolunda bir saat görülebileceğine değindi.

Aşağıda bu bölüme ait konuşmayı izleyebilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Eric Schmidt: "iWatch’ın kitlesel bir ürün olacağına inanmıyorum."

  1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

   iwatch kitlesel bir kullanıma sahip olabilir.Fakat

   mahremiyet tartışmalarının daha çıkmadan tartışıldığı

   bir google glass ın çıktığında ne gibi yasaklamalarla karşılaşacağını kestirmek zor değil olsa gerek.Hele Türkiye gibi ülkelerde kullanımını düşünmek dahi istemiyorum...

 2. Yanılıyorsun Fırat Demirel. Tim Cook gibi sen de yanılıyorsun. Google Glass ile paralel özelliklere sahip bileklikten bahsettiğimizi varsayarsak, bu bileklik kullanıcının hareket kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlayacaktır. Apple'ın giyilebilir teknolojisi hoş bir aksesuardan öteye geçmeyecektir.

 3. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Google Glass kullanma "zevkine" (artik ne kadar zevk dersek) erismis biri olarak Tim Cook'un yorumuna katiliyorum.

  Google IO'da uretimden sorunlu proje yoneticisi halen donanimsal sorunlarinin oldugunu ve gozlugun kisilere ozel uretildigini, bu sorunu halen cozemedigini soyledi. Yani soyle, gozlugu tutan cercevenin kisiye gore yapilmasi gerekli. Aksi taktirde gozlugun kosesinde yer alan o kucucuk mercegi kullanmak mumkun degil.

  Bu arada Google Glass videolari da bence gercegi yansitmiyor. O ekranda gordugunuz her sey aylinda telefon ekranindan. Gozluk uzerinde o kadar buyuk bir yansitma yapmiyorlar.

  Gozlugu denedigimde yapabildigim iki sey oldu, sesle fotograf cekmek ve sesle video kaydedebilmek. Bunlarin disinda lokasyon ozelligini ovuyorlar ama deneme sansim olmadi.

  Bir iWatch mu yoksa Google Glass mi? sorusuna yonelik, sanirim saati tercih ederdim. Kimden geldigine bakmadan. Bence saatin kullanim alani cok daha genis ve kolunuzdan cikarmak zorunda olmadiginiz bir sey. Gozluk ise ote yandan, kullanmaya alisik olmayanlar icin biraz zor bir aksesuar.

  Yanli yazdigim dusunulmesin, hem android hem ios urunlerini kullaniyor ve her ikisi icin de uygulama gelistiriyorum. Sadece kullanilabilirlik bazli yaklasiyorum.

  Tekrar soylemek gerekirse Google Glass'in seri uretime gecmesi cerceve sorunundan oturu biraz zor. Hali hazirda 2000 kadar test kullanicisini sirket binasina bekliyorlar halen. Evet, gozlugu almak icin de Amerikaya Google merkezine gitmeniz gerek, ki size ozel cerceveyle gozlugu verebilsinler.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   bende bu şekilde düşünüyorum gözlük rahatsız verici ve alay konusu olabilecke birşey. daha zamanı var. insanlar gün içinde sadece bildirim almak için glass kullanmazlar ama bileklik takarlar. yani gece ne olacak tüm gün kafada gözlükle gezmek pek akıl karı değil. üstelik göz sorunları nedeniyle gözlük kullanan da bir çok kişi var. bir bildirim ortalama 30 dk -1 saat arası geliyor desek 1 saat boşuna taşımış olacağız. Bu bile yeterince rahatsız edici.

   Bir yere giderken mesela belki hiç ihtiyacın olmadan saatlerce kafamızda mı taşıyacağız?

   Google fark yaratmak istiyor yapmasın demiyorum ama yaygınlaşması zor bir cihaz gibi duruyor şuanda. Apple daha pratik ürünlerle Jobs döneminde oldukça başarılı oldu bu da Cook'un sınavı sanırım. Apple için de riskli bir ürün. Ama glass riski yok.

 4. Girişimci degilim.Yada teknoloji haberlerinin,yeni teknolojilerin aman aman takipçiside degilim ama bence adam haklı.

 5. Mahmut Koyunoğlu Mahmut Koyunoğlu

  fırat demirel, tim cook gibi adamsın yemin ederim. aynılarını yazmışın.

  sana bundan sonra "fırat cook" demeye karar verdim.

 6. Glass'la ilgili değerlendirmelerde cihazın ilk haliyle kalacağı varsayılıyor, oysa cep telefonları da hiç pratik olmayan ağırlık ve formlarda piyasaya çıkmıştı.

  Bence giyilebilir cihazlar geliştikçe, Cook'un söylediğinin tam tersine, gerekmedikçe iki elimizle kullanmak ve ekranını görmek için boynumuzu eğmek durumunda kaldığımız telefonu kimse tercih etmeyecek.

 7. ilk başlarda iphone içinde adam olmaz demişlerdi

 8. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  Bu kadar teknoloji ile ilgilenen adamın bunları söylemesine üzüldüm.

  arabalar içinde "pahalı oyuncaklar" denmişti.

  Ekim Nazım Kaya kesinlikle katılıyorum.

  olay lense dönecek ama vakit alacak tabi.

  ilk antensiz cep telefonu bile olaydı (3210) ki iphone yi söylemiyorum bile.

  cook bir teknoloji önderi değil...

 9. Kendileri yapsa idi Google Glass gibi bir teknolojiyi, öve öve bitiremezlerdi ama rakip firma olan Google yapınca tabi ki bunları söylemesi normal :)

 10. Ne yazikki bende katılmayanlardanım. İnsanoğlu geçmişten bugüne ne hayal etti ise onu gerçekleştirdi.

  Digital gözlük kavramı son 20-25 yıldır teknolojik gündemde ve teknolojik hayal ürünlerinden birisi, sonraki aşaması ise aynı teknolojinin, lens olarak direkt gözümüz üzerine olanıdır. Şu an utopik görünsede, gelinen nokta 20 yıl öncesine göre bile inanılmaz durumda. Diğer unsur ise, gözlük kullanımı ile ortaya çıkacak ana ve yan kullanım alanları gerçekten çok fazla ve bağımlılık yapacak kadar iyi olacaktır.