Geleceğin blogları nasıl olacak? Blog yatırımlarının arkasındaki sebep ne?
Bloglar

Geleceğin blogları nasıl olacak? Blog yatırımlarının arkasındaki sebep ne?

 • Blogların hayatımıza girmesiyle birlikte ne kadar çok şeyin değiştiğinden bahsetmeye başlarsak eğer, bundan uzun bir yazı dizisi çıkabilir.

BlogBlogların hayatımıza girmesiyle birlikte ne kadar çok şeyin değiştiğinden bahsetmeye başlarsak eğer, bundan uzun bir yazı dizisi çıkabilir.

Bloglar, gazeteciliği ve yayıncılık anlayışını büyük oranda değiştirdi. Kişisel bloglar bile büyük yayın grupları karşısında, tek başlarına yayın sahibi olmak konusunda cesaretlendirdi.

Bloglar, sosyal ağların birer birer ortaya çıkmasından hemen önce sosyal ağlara arka çıkan bir yapıdaydı. 2010'lu yılların hemen başında Facebook ve Twitter'ın inanılmaz yükselişi, belki de biraz blogları unutturmuştu. İnsanlar her ne kadar artık daha minimal ve az şeyler yazmaya özense de blogların önemi hiçbir zaman unutulamazdı.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Tumblr, Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alındı. Geçtiğimiz haftaların tek en önemli haberi de elbette bu değildi. Wordpress'i çatısı altında bulunduran Automattic, Tiger Global'den 50 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Peki bu ne anlama geliyor? Bloglar yeniden çok daha değerli bir hale mi gelecek? Yoksa bloglar bir devrime mi hazırlanıyor?

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki günümüzde her şey çok hızlı değişiyor. İnsanlık her zamankinden daha hızlı bir şekilde sıkılıyor ve her ne olursa olsun dinamizmini korumak zorunda. Bu yüzden blogların da değişim göstereceğini tahmin etmek çok güç değil, tıpkı daha önce olduğu gibi... MySpace'de arka planını değiştirip, mouse imlecini farklı formlara soktuğumuz profillerimizi hatırlıyor musunuz? Şimdi yerinde yeller esiyor!

Blog konusunda geçmişte ciddi yatırımlar yapıldı, yapılmaya da yazının başında örneklerlendirdiğim gibi devam ediliyor.  Bununla birlikte, yeni projeler de var. Örneğin daha önce sizlerle paylaştığımız Medium adlı girişim bunlardan birisi. Bunun yanı sıra, dikkat çekici şekilde büyüyen bir Kickstarter projesi olan Ghost da var.

Size biraz Ghost'tan bahsetmem gerekirse, Ghost, sadece bloglamanın amaçlanacağı özel bir platform oluşturmak. Hemen aşağıda yer alan video eminim sizler için daha açıklayı olacaktır ancak, Ghost biraz da Wordpress'e tepki olarak doğmuş. Wordpress'in bir blog platformu olmaktan çıkmış olması, bunun ana sebebi. Mesela geçtiğimiz yıl açıklanan rakamlara göre Wordpress kullanıcılarının yüzde 66'sı Wordpress'i bir blog platformu olarak değil, bir CMS olarak kullanıyor. Bu durum karşısında Ghost, sadece "bloglamayı" amaç edinenlere yönelik bir platform sağlamayı kararlaştırmış ve Kickstarter projesi de böylece başlamış.

Kısacası geleceğin blogları içeriğe biraz daha düşkün olacak. Gidişat gösteriyor ki tasarımsal olarak sade, akıllı telefonundan tabletine her platform ile uyumlu çalışan bloglar tercih edilecek. Blog yatırımlarının bu nedenli yoğunlaşması da yakın gelecekte blog platformlarında bazı değişikliker görebileceğimizin bariz bir tasviri.

Kısa bir süre önce pek çok blog tasarımını tabloid düzene geçirerek, tek bir sayfada okuru birden fazla içerikle karşı karşıya bırakmak ve tablet bilgisayar ekranları karşısında çok daha iyi bir görünüm kazandırmak adına radikal tasarım değişikliklerine gitmişti. Bana göre bu sadece bir geçiş aşaması.

Geçiş aşamasının ardından bloglar, belki de blog platformlarından bazıları köklü değişikliklere gidebilir. Aynı şekilde Ghost gibi yeni platformlarla birlikte eski yapıdaki blog altyapıları kendilerini değiştirmek zorunda kalabilirler. Tüm bu yeni yapıların ve yapılan yatırımların blog dünyasını ne oranda etkileyeceğine yakın bir gelecekte hep birlikte şahit olacağız.

Yorumlar (15)
 1. Öncelikle konusu çok iyi seçilmiş bir yazı, elinize sağlık! Konuyla ilgili fikrimse şu:

  Bence bloglara her ne kadar yatırım yapılsa da Facebook ve Twitter'ın onları solladığı gibi sollayamayacaklar. Çünkü bir internet kullanıcısının istediği şeylerin en önemlilerinden biri arayüz sadeliğidir. Bunu en iyi Facebook'ta görüyoruz: Arayüz karıştıkça gerileme yaşanıyor. (No clutter) İnsanlar bundan sonra kullaniciadi.blogsitesi.com gibi bir siteye girmek yerine /kullaniciadi gibi hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri ve kullanabilecekleri şeyleri istiyorlar. Evet, bloglar bir zamanlar modaydı ama artık olmayacak gibi. :)

  1. Furkan Özden Furkan Özden

   Umut bence düşündüğünün tam aksine gün blogların günüdür. Eğer bir blogunuz ile iyi bir yere gelirseniz gündemi değiştirme imkânınız bile olabilir. Yeni bir akım bile başlatabilirsiniz. Bunun gerçekleşmesinde sosyal medyanın da payı yadsınamayacak kadar büyük.

   Blogların gelecekte nasıl olacağı çok açık. İnsanlar içeriklere zahmetsizce ve anında ulaşmak istiyorlar. Bunu yapan blogcu da okuyucuların omuzları üstünde yükseliyor. Yani bu kriterlere uygun blog oluşturma platformları oluşturulması gerekiyor ki makale de verilen "Ghost" projesi de bunun en iyi kanıtı. Var olan blog oluşturma platformları da kendilerini geliştirirken bu durumu göz önünde bulunduruyor zaten.

 2. Icralik.gen.tr Icralik.gen.tr

  wordpress'in blog olmaktan çok cms olarak kullanılması çok doğru bir tespit. wordpress ilk yıllarından çok farklı bir konuma geldi artık

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Google özgün içeriğe söylediği kadar önem vermiyor. orginal içerik de yazsanız backlinkler pagerank'ler kolay oluşmuyor. Blogcuların daha ilk aşamada hevesi kırılıyor.

  Yatırımlar bloglara daha çok blog tabanlı büyük networklere yapılıyor. Buradaki blogların da bir çoğunun gelir elde etmesi oldukça zor. androidden sonra google webe eskisi gibi bakmıyor bence.

  1. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

   Web e eskisi gibi bakmıyor derken ? Google ın gerçek geliri nereden geliyor onu merak ettim bende ?

   Google internet reklamcılığından kazanıyor parayı.Dev şirketler henüz mobil tarafında nasıl bir reklam modeli ve geliri elde edebiliriz düşüncesinde iken...

   Google ın özgün içeriği anında getirecek bir arama algoritması bulunmadığı özgün içeriğe önem vermediği anlamına gelmez.Bütün arama motorları özgün içeriği kullanıcının ayağına getirmek için uğraşıyor.Ayrıca web in geleceği özgün içerik sahiplerinin olacak.Ayrıca blogcular para kazanmıyor demişsiniz.Kaliteli içerik üreten birçok blog sitesi ve yazarı çok iyi paralar kazanıyorlar.web tarafında index arama doygunluğa ulaştı.başka bir strateji geliştirmeden he biz web i bıraktık artık ilgilenmiyoruz derlerse ne ala ...Android tarafında ise tüm internet kullanıcılarının henüz mobil e geçmediğini düşünürsek ki ( 10-15 yıl ) ayrıca web den ayrı olacağınıda düşünmüyorum.(web 4.0,web 5.0)

   Seçim Google ın ?

 4. Geleceğin blogları nasıl olacak? basliginin cevabini bu yazida neden goremedim? Yada ben mi goremiyorum..

  Bi heyecanla okumaya basladim tamam hayatin sirrini verin demiyoruz ama baslik ile yazi dogru orantida olursa iyi olur...

  1. Volkan Çallar Volkan Çallar

   Evet, maalesef başlıktaki sorunun cevabı verilmemiş metinde. Bende merakla açtım ve okudum. Benim izlediklerim ise bunlar.

   Blogculuk daha da yaygınlaşacaktır. Özellikle basın mensupleri bu yöne gideceklerini düşünüyorum. Büyük bir kısım zaten serbest çalıştığı kendi içeriklerini kendi siteleri üzerinden pazarlayacaklardır. (Content Marketing). Bu sayede de umarım ki içerik kalitesi artacak ve basın mensupları biraz daha bağımsız olacaklar.

   Ayrıca ABD ve bir kaç ülkede izlediğimiz trendler de buraya gelecektir. Ulusal medya orada önemli blogları kaynak olarak gösteriyor. Bu inanılmaz bir değişim. Eskiden birinci kaynak medya idi, ama artık değil.

   Sosyal medya ile kıyaslama bence pek uygun değildir çünkü burada içerik sadece tüketiliyor ve belirli bir kışı sayısına açıktır. Ama bloglar herkes tarafından bulunabilir.

 5. Bilisimhaberi Bilisimhaberi

  1.)Geleceğin blogları nasıl olacak?

  2.)Blog yatırımlarının arkasındaki sebep ne?

  2. Sorunun cevabı kısmen verilmeye çalışılmış ancak burada yazarımız Sami Bey cevap vermekten daha çok sorularla (Peki bu ne anlama geliyor? Bloglar yeniden çok daha değerli bir hale mi gelecek? Yoksa bloglar bir devrime mi hazırlanıyor?)zihinlerin taze kalmasını sağlamış. Zira şimdilik Automattic ve Yahoo'nun blog yatırımlarının ne gibi değişiklikler meydana getireceğini kestirmek mümkün değil. İlerleyen günlerde somut birşeylerin ortaya çıkmasıyla blogların geleceği ile ilgili daha net fikirler ortaya çıkacaktır.

 6. Sinan Ülgen Sinan Ülgen

  Blog konusunda yapılabilecek , yani tüm insanların ciddi anlamda kullanmalarını sağlayabilecek tek olay , Umut adlı arkadaşımızın yorumda söylediği gibi tek bir arayüzden giriş yapılmasını sağlayabilmektir ki tıpkı Facebook gibi. Tumblr bunu yaptı ama ne kadar sistemsel veya mantığa uygun olarak bilemeyeceğim çünkü incelemedim :)

  Blogların özellikle tabletlere , telefonlara uygun hale getirilmesi için yazarın söylediği gibi tasarımlar biraz daha sadeye indirgenecek. İşin aslı ; Seviyor anacım bizim millet blogun yanına saat koymayı , sidebar alanını fazlasıyla gereksiz alanlarla doldurmayı. Blog yazıp , yazılanı okumamayı :)

  Eğer ciddi anlamda telefon ve tabletlere uygun blog işleri biraz daha ciddileşirse ve ilerleme kaydedilirse , sadeliğe giden yolda normal yeni blog açan bir birey bile tasarımsal açıdan eskiye göre daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

 7. Sercan Sak Sercan Sak

  Bende bir öngörüde bulanayım, Blog dünyasında yaşanan rekabet kodlar ile arası pekte iyi olmayan kullanıcıları nete çekecek şekilde özelleşecek. Daha az bilgi daha gelişmiş siteler.

 8. 2008 yılında blog yazmaya başladım. O zamanlar mynet aracılığı ile yazılarımı yayımlıyordum. Tahminimden de çok takipçim oldu. İki ayrı yerde durmadan yazdım 2010 yılına kadar. Ancak bu gün o yazdıklarımdan eser yok. Ne yazık! mynet sahip çıkamadı. Sağ olsun google amca bir kısmını beğenmişte başlığını hatırladıklarımı yazıp bulabiliyorum. Şu anda uzun bir aradan sonra tekrar bir site açtım. Umarım başarılı olur. Ancak sanal alemde ne yapılırsa yapılsın bunlar kişilere özel olarak korunması gerekmez mi?

  Bilgilendirmen için teşekkür ederim.

 9. Bahceperim Bahceperim

  Doğrusu, bu yazıyı okuyunca blogspot kullanıcısı olarak endişelendim. Geçen bir seminere gittiğimde telefonda bnm blogum oldukça oyunca bir mod gibi gözükmüştü. Tablette iyi göründüğünü düşünüyorum.Yalnız , google bloggerlarını mutlaka koruyacak -belki de yurtdışında koruyordurda - android (IOS) sisteminde blogların daha nt gözükmesi için bir yapılandırması vardır. Türkiye için aynı sistemleri ne zmn getirecek ?

  İlginç bir yazıydı,benim gibi yazılım konusundaki zayıf insanlar için bir handikapa da dönüşüyor.

  İçeriğe mi odaklanacağız yoksa biçime mi kafa karıştırıcı? Bir de ekran küçük olunca haliyle video ve resim tarzındaki bilgiler öne çıkacak.Yazıya verilen emek ...? Düşündürücü.

 10. Setenay Gül Setenay Gül

  benimde blogum http://www.vikviki.com/ :)))

 11. Fikir Banka Fikir Banka

  Ghost isimli blog yazılımı ciddi yatırım almışa benziyor. Yaygınlaştığı zaman kesinlikle hatrı sayılır bir kullanıcı kitlesinin olacağı düşüncesindeyim.