Tatil Sepeti yatırımı doğrulandı, Bancroft Private Equity şirketin ortağı oldu
E-Ticaret

Tatil Sepeti yatırımı doğrulandı, Bancroft Private Equity şirketin ortağı oldu

Yılın ilk yarısını kapatmadan aldığımız bir yatırım duyumu daha netleşti.Avrupa’nın önemli yatırım fonları arasında anılan Bancroft Private Equity Tatilsepeti.com'un ortakları arasına katıldı.

Biraz önce yapılan resmi açıklamaya göre Avusturya merkezli Bancroft yatırım fonu Necip Kaan Karayal, Suat Gücel ve Nedim Paltura tarafından kurulan Tatilsepeti.com'un 4. hissedarı oldu. Yönetim hakkı ise kurucularda kaldı. Yani Bancroft Private Equity Tatil Sepeti'nin azınlık hissesini almış oldu.

Yıllık 10 milyon tekil ziyaretçi

Yatırım rakamı paylaşılmadı. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal güncel rakamlara göre 10 milyonu tekil olmak üzere yıllık 18 milyonun üzerinde ziyaretçi çektiklerini ifade ediyor. Bu yatırımla Tatil Sepeti'nin uluslararası turizm portalları arasında önemli bir oyuncu konumuna yükseltilmesi hedefleniyor.

Bancroft Türkiye Sorumlusu Levent Aydınoğlu'nun verdiği önemli bir bilgi ise Türkiye'de tatilcilerin yüzde 80'inin tatil araştırmasını internet üzerinden gerçekleştirdiği yönünde. Aydınoğlu yapılan yatırımın sadece şirkete değil, mevcut yönetime ve çalışan kadrosuna da olduğunu belirtiyor ki bu açıklama yatırım tutarı konusundaki merakımınız artırıyor.

Tekrarlayacak olursak bizim kulağımıza yüzde 50/50 ortaklık için 30 milyon dolar civarında bir yatırım yapılacağı gelmişti ancak resmi açıklamada bu konuda bir bilgi verilmedi. Bu rakamı doğruladığımızda haberi güncelleyeceğiz.

Bancroft'un Türkiye'de ilk internet yatırımı

Bu arada bu yatırım Orta ve Doğu Avrupa odağında sürdüren Bancroft'un Türkiye'de internet alanındaki ilk yatırımı olma özelliğini taşıyor. Bancroft'un Türkiye'deki diğer yatırımları arasında Standard Profil, Kayalar Kimya, Eko Finans Faktoring ve Graniser gibi farklı sektörlerden şirketler bulunuyor. Bancroft'tan internet alanında yeni yatırımların gelip gelmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Merhaba,

  http://www.bancroftgroup.com/en/fund2/general/index_fund2_general.shtml ve

  http://www.bancroftgroup.com/en/fund3/general/index_fund3_general.shtml linklerinde yer alınan bilgiye göre en az 10 milyon $. 3-5 yıl içinde şirketi büyütüp hisselerini satarlar gibi.

 2. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

  Süper bir haber, turizm sektöründeki diğer girişimlere de faydası olacağına inanıyorum.. Zaten dedikodulara göre yakında bir başkasına da yatırım geliyor.. :)

 3. Duyum (Legal): Sirket toplam degerleme 30 M USD. Ortaklik 50-50. Carpan 9X.

 4. Şu sitenin tasarımını değiştirmediler gitti :)

 5. Pasteur Pasteur

  bookinturkey.com, 2000 civarı başlayıp bitirdiğimiz ve koc grubuna satılan girişim. su an setur a özel booking site olarak çalışıyor, eger koc a satılmamış olsaydı su an bu yatırımı o site alıyor olurdu, hemde cok daha fazlasını. eski günler geldi aklıma :)

 6. Yabanci yatirimci Turkiye'yi ele geciriyor. Turkiye internetinin yuzde kaci yabancilarin acaba?

 7. tatil.net'in domain olara el değiştirdiği haberi geldi geçen hafta..whois kaydıda 27 sinde değişmiş cidden..haberi olan varmı, acaba tatilsepeti mi aldı?