Cem Sertoğlu, Evren Üçok ve Alp Saul'ün Startup'13 söyleşisinden öne çıkanlar
Etkinlikler

Cem Sertoğlu, Evren Üçok ve Alp Saul'ün Startup'13 söyleşisinden öne çıkanlar

Webrazzi Startup'13'ün ilk arasının ardından gerçekleştirilen ilk sunumda Pronet'in kurucu ortağı Alp Saul, Earlybird Venture Capital'ın ortaklarından Cem Sertoğlu ve Evren Üçok sahnedeydi.

Arda Kutsal, yapılan söyleşide ilk sözü, bir süre önce İngiliz Cinven tarafından satın alınan Pronet'in kurucu ortağı Alp Saul'e verdi. Pronet'in başlangıcından bahseden Alp Saul'ün Grupanya, Vivense ve idemama'daki yatırımları olduğunu aktardı. Saul, Pronet girişiminin yanı sıra, internet ve biyoteknoloji yatırımları da bulunduğunu söyledi.

Daha sonra Earlybird Venture Capital'ın ortaklarından Cem Sertoğlu ve Evren Üçok da, Earlybird VC'nin yapısından bahsetti. Avrupa'nın en büyük fonlarından biri olan Earlybird VC, Rusya hariç Avrupa'da yatırımlar yapıyor. İstanbul'da da ofisi bulunan Earlybird VC'nin 700 milyon dolarlık bir fonu bulunuyor.

Earlybird Venture Capital'ın yatırım tercihlerinden de bahseden Sertoğlu, 3 ile 10 milyon dolar arasındaki yatırım aralıklarına odaklandıklarını aktardı. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde 700 milyon dolarlık toplam fondan, 50 ile 100 milyon dolar arasındaki fonun Türkiye'ye ayrılacağı bilgisi paylaşıldı. Earlybird VC, girişimcileri dinlemeyi amaç edindiklerini aktararak, inandıkları girişimciyi başarıya götürmek için desteklerinin tam olduğunu belirtti.

Son olarak söyleşimize katılan Cem Sertoğlu, Evren Üçok ve Alp Saul'ün yatırımlarının bulunduğu (Evren Üçok yüzde 20.875, Cem Sertoğlu yüzde 20.875, Alp Saul yüzde 4 hisse sahibi) Vivense.com ile ilgili konuşuldu.  Mobilya dikeyinde bir e-ticaret sitesi olan Vivense, lojistik açıdan zorlu bir kategoride yer alıyor. Buna rağmen bu zorlu kategoride başarıyla yola çıkan Vivense.com konuşuldu.

Yorumlar (5)
 1. Bu arkadaşların, copy paste olamyan tek bir yatırımları var mı acaba?Herşey dışardaki model.Kastettiğim de,Evren ya da Cem değil.Türkiyedeki VC mantığı.Maalesef, ayağı yere basan,gerçek hayatla ilintili ve kar getiren hiçbir işe yatırım yapmadıklarını görüyorum.Girilen işler ise,çoğunlukla sınıfta kalacağı baştan öngörülen, yaptık ama olmadı, 10 tane yaparsam biri tutar tadında işler.

  100 milyon Fon ile Türkiye'de 50 tane iş yaratılabilir, bu 50 iş en az 250 milyon USD gelir getirir normalde.

  Ama gel gör ki, yok giyim dikeyi,yok mobilya dikeyi,yok bilmem ne dikeyi. İkinci facebook kuracağım diyen yeni yetme çocuklarla dalga geçiyorsunuz ne gerek var diye? E markafoni varken trendyola, altinci caddeden evideasına bilmem nesine kadar mobilya dikeyi varken visense vs. ne gerek var?

  Size böyle fikirle bir girişimci gelse, öztrendyol kuracağım daha çok kazacanağım girer misiniz?

  Ekosistemi de, insanları da, şu an startupda olanları yakından tanıyan ve kendi yatırımları olan biri olarak,bir ayağında Türkler olan yabancı fonlardan yatırım alacağım hayali kurmamanızı öneririm.Onlar bu parayı direkt kendi giriştikleri işlere, signing fee,bonus,fon yönetimi ve ortaklık adı altında aktarırlar.

  Bunun, eskiden bankasını kendi şirketini kredilendirmek için kullanan patronlardan hiçbir farkı yoktur. Ekonomi değişmez, insan iç güdüleri, hep bana hep bana hiç değişmez.

  Hayde kolay gelsin.

  1. Yorumla Yorumla

   Peki bu kafaya canak tutan webrazzi gibi olusuma ne demeli ?

  2. Selim Kara Selim Kara

   hocam sen bi tatile çık. kafayı dinlendir.

 2. Webrazzi misyonunu yitirmeye başladı, hep aynı isimlerin katıldığı, kendi girişimlerini pazarladıkları event'ler ve onların haberleri. Birşey mi yaptın git webrazzi ye haber ol...3 tane adamın etrafında dönen bir türk interneti...Bu dünyaya en büyük zararı işte bu kafalar veriyor. cem, Evren, Alp -- sen, ben, bizim oğlan

  1. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yatırım çevreleri bellidir. Programa bakacak olursanız, bu yıl ilk kez Webrazzi Startup'13 sahnesinde yeralan çok sayıda isim göreceksiniz. Birkaç kere sahnemizde yeralan isimler ise Türkiye internet piyasasında sürekli katkıda bulunan isimler, özellikle etkinliklerimiz için bu iddianızı kabul etmiyoruz.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri