Yorumla.com: Ürün ve markalarla ilgili deneyimlerinizi paylaşın
Girişim

Yorumla.com: Ürün ve markalarla ilgili deneyimlerinizi paylaşın

yorumla.comİnternetin temel değeri fikirlerin paylaşılabildiği bir ortam olması ve bu amaçla sürekli olarak yeni girişimler hayata geçiriliyor. Yorumla.com da ürün, hizmet ve markalar hakkındaki yorum havuzu olarak sektörde kendine yer edinmek istiyor.

Bilal Kök ve Faruk Bozkuş tarafından 4 ay önce hayata geçirilen Yorumla.com, Boğaziçi Üniversitesi'nin Hayal Et adlı kuluçka programında yakaladığı başarıyla hız kazanan bir girişim. Amacı internet kullanıcılarının her alanda deneyimlerini dürüstçe paylaşması ve markaların bunu takip etmesi.

yorumla profil urun yorumlari

4 ayda 700'den fazla ürün, 1000'den fazla yorum

Aldığımız Nisan sonu istatistiklerine göre ilk 4 ayda 700’den fazla ürün ve hizmet 1000'i aşkın Yorumla.com üyesi tarafından değerlendirilmiş. Bu değerlendirmeler yorum ve puanlama şeklinde oluyor ki toplamda 2500'e yakın yorum ve 11 binin üzerinde puanlama yapılmış.

Her türlü ürün ve hizmet ile ilgili tüketici görüşlerini tek bir adreste toplanmak isteyen sitede, farklı sektörlerden markaları görmek mümkün. Hatta Yorumla ve Webrazzi de bu görüşlerden pay alıyor. :)

webrazzi.com yorumla

Kullanıcı etkileşimi meselesi

Yorumla da kullanıcıların Facebook ve Twitter hesaplarıyla deneyimlerini sosyal medyada paylaşması da mümkün ama şahsen şimdiye kadar Yorumla'dan gelen bir sosyal medya yansıması hiç görmedim. Şimdilik içerik sayıları sayfa adresine dahil ediliyor ama sanırım zamanla yorumla.com/urunadi gibi sayfalar devreye sokularak hızlı erişime de imkan tanınacaktır.

Geniş bir ürün ve marka arşivine sahip Yorumla'da kullanıcıların içerik ekleyebilmesi ise siteyi zenginleştiren temel özelliklerden biri.

yorumla marka ekle

Gelir modeli kurumsal üyeliklerden

Girişimin şu anda geliştirilmeye devam ediyor ve gelir modeli kurumsal üyelere sunulan özel araçlara dayanıyor. Kurumsal üyeler  içeriklere (rakipler de olabilir) gelen değerlendirmeleri bu araçlar üzerinden görüp, filtreleme seçenekleriyle yorumlar içinde arama yapabiliyor.

kurumsal-panel-anasayfa-

Öğrendiğimiz kadarıyla sitenin yeni sürümüne, detaylı bir kategorizasyon yapısı ve ürünler hakkında editöryal bilgiler de eklenecek. Bu anlamda referans bir kaynak haline gelmesi mümkün olan Yorumla.com'un bir şikayet platformu olmadığının altını çizerek sözü yorumlarınıza bırakayım.

Yorumlar (19)
 1. Çağrı Çağrı

  Ne güzel site ya. Çok beğendim. Başarılar.

  1. @Çağrı yorumun için çok teşekkür ederim :)

 2. Site güzel hemde oldukça umarım kullanıcılar gerekli değeri katarlar...

  1. @Floki yorumun için teşekkür ederiz. Sizlerin yorumları sayesinde daha da güzel olacak:)

 3. Serkan K Serkan K

  Sanırım bu işi genel yapıyor. Bu alanda bildiğim bir odaklı(niş) site var.

  http://www.deveme.com alışveriş sitelerini bulmaya ve yorumlamaya izin veriyor. Gerçi wordpress alt yapısı ama bu alanda bir boşluğu doldurmuş.

  1. Yusuf Turan Yusuf Turan

   Kusura bakmayın ama ne alakası var? :)

   Ayrıca Who.is'den bir alıntı yapmak istiyorum:

   " deveme.com #63315

   serkan yilmaz "

   İyi çalışmalar.

   1. Serkan K Serkan K

    ne alakası var. hem öyle olsa neden serkan yazsınlar ki isme kim bilecek sanki.

    ayrıca alışveriş sitelerini listelemişler ve yoruma izin vermişler gerçi sitede pek yorum görmedim ama konsept aynı. Marka hakkında yorum yapılabiliyor.

    Kastedmek istediğim buydu.

  2. @Serkan bilgilendirdiğin için teşekkür ederim ilk fırsatta detaylı bir şekilde inceleyeceğim.

 4. aynı olayı yapan birkaç site var.

  artisieksisi.com var hatırladığım şuan. birkaç tane daha vardı.

  1. @Hakan evet artisieksisi.com'u biliyorum ve beğeniyorum onlara da başarılar dilerim.

 5. Bu tip sitelerde olabildigince ciddi bir yaklasim sergilemek kullanıcılar (tüketiciler) adına daha güvenilir bir tablo olusturur. Derecelendirme yaparken vah vah , gibi mizahi yorumlama ögeleri yerine daha objektif , olursa daha iyi ve güvenilir bir platform olur. Site gayet güzel , basarılı da olur gibi

  1. @Ulaş yorumun için teşekkür ederim notlarımız arasına aldık. Daha samimi olması için böyle bir dil kullanmak istedik üzerinde düşüneceğiz.

 6. Kesinlikle çok ihtiyaç duyulan bir site, şikayetvar sadece olumsuz taraflarını söylüyor, ben online alışveriş yapabilmek için internet siteleri ile ilgili gercek kullanıcıların soyledigi hem iyi hem kötü seyleri öğrenmek istiyorum

 7. güzel bir girişim olmuş tebrikler. ama kayıt formunda her bir satıra geçişte sayfayı yeniliyo vet tab ile de geçişte yeniliyo gereksiz bir yenileme bilginiz olsun...

 8. Bu projeye benzer bildiğim güzel bir girişim var.

  iratedb.com bu girişimde uzun bir zamandır benzer bir şekilde hizmet veriyor ve bence gayet başarılı

 9. Tuketicibilir.com Tuketicibilir.com

  1 yıldır düşündüğüm ve çok yakında yayın hayatına geçirmeyi planladığım TuketiciBilir.com'a (Türketici deneyim platformu) şimdiden bir rakip çıktı :)

  Hayırlısı bakalım.

 10. Yorumlar konusunda http://www.yorumlariniz.net var diye biliyorum ve takip ediyorum , ancak sizin sitenizde gerçekten çok güzel , başarılarınızın devamını dilerim

 11. http://www.hemenyorumla.com/ u da eklemek gerekir bunlar arasına. Haber portalı tarzı eklenen her tür habere kullanıcılar yorum yapıyor.

 12. Bu konuda sanırım en başarılı ve eski site kullananlar.com https://www.kullananlar.com/