Ürün karşılaştırma sitesi VERSUS IO 2.8 milyon dolarlık yatırım aldı
Yatırım

Ürün karşılaştırma sitesi VERSUS IO 2.8 milyon dolarlık yatırım aldı

Ürün karşılaştırma sitesi VERSUS IO, 2.8 milyon dolarlık Seri A yatırımını aldı. Earlybird Venture Capital liderliğinde yapılan bu Seri A yatırımında, 500 Startups'dan tanıdığımız Dave McClure, High-Tech Gründerfonds, Lars Dittrich ve Dario Suter da yatırımcılar arasında yer alıyor.

Özellikle akıllı telefonlar, kameralar, tabletler şehirler arasındaki karşılaştırmalarda iddialı olan, kendisini "dünyanın en sofistike karşılaştırma sitesi" olarak tanımlayan VERSUS IO, algoritmasına fazlasıyla güveniyor.

Temmuz 2011'de kurulan ve toplamda 18 dili destekleyen ürün karşılaştırma sitesi VERSUS IO, şu anda tam 25 milyondan fazla karşılaştırma yapabilecek şekilde kullanımda. 2011'de kurulduğundan bu yana her ay yüzde 35'lik bir ortalama ile büyümeyi başaran VERSUS IO, şu anda tam 2.2 milyon tekil ziyaretçiyi ağırlıyor.

versusio

Ürün karşılaştırma sitesinin şu andaki ana gelir kaynağı, aldığı ziyaretçilere yayınladığı Google reklamları üzerinden geliyor. Site, 18 farklı dilde olduğundan dolayı (Türkçe de bu diller arasında) VERSUS IO çok geniş bir coğrafyaya hitap ediyor ve ürünleri karşılaştıranların çok doğru bir hedef kitlediği olduğunu düşünürsek, reklam modelleri konusunda daha farklı projeler yapabilecekleri de aşikar.

Ben kullandıkları algoritma ve yapıyı da oldukça sağlam ve başarılı buldum.  Tüm ürün karşılaştırma ihtiyacınıza cevap verebiliyor. VERSUS IO için bundan sonraki aşama da bu yatırımla birlikte bu reklam ve pazarlama tarafını geliştirmek olacaktır.

Türkiye'de benzer konseptlerde girişimler bulunuyor. Bunlardan biri olan ve alan adı olarak da Versus.io ile bire bir aynı olan Kiyas.la'yı da sizlerle daha önce paylaştığımızı hatırlatalım.

Yorumlar (4)
 1. Gerçekten kaliteli bir site, umarım ülkemiz girişimleride bu seviyelere gelebilir.

 2. kesinlikle kiyas.la bu siteden daha iyi.

  1. Barış Öztekin Barış Öztekin

   Teşekkürler Ercan.

   Hiç reklam vermememize rağmen, http://kiyas.la nın Türkiye'de çok sevilip, günlük 25bin kullanıcıya ulaşması çok sevindirici.

   Versus.io'nun bu denli ziyaret ve yatırım alması birbirini tetikleyen etkenler sanırım. Bizim ülkemizdeki yatırım işi nasıl çalışıyor hala anlamış değilim.Ben işi yapıyorum, belli bir başarı sağlıyorum ki hem seviliyor hem kopyaları çıkıyor hem de ayırabildiğimiz zamanın bedelini bize geri ödüyor. Ancak yatırımcının cevaplaması gereken soruları bana sorması garibime gidiyor açıkcası."Gelir modeliniz nedir" gibi 5 yıl önceki sorulara sıkışmış kalmış bir yatırımcı var gibi geliyor bana. Ürünümü zaman ayırıp incelemesi gereken, farklı çözümler üretmesi gereken yatırımcı iken bunları bana soruyor. Ben ancak şu an ne yapıyorum, ne kalitede yapıyorum, ileride ne yapmayı planlıyorum onu anlatabilirim. Yatırımcının kazanç sorularının cevabını biliyor olsam zaten yatırım arıyor olmazdım. Yazılım geliştiricinin "DB bağlantısında en verimli yöntem hangisidir?" gibi bir soru sorması kadar abes geliyor bana...

   Yanılıyor olabilirim ancak,versus.io'nun düzenli aralıklarla yatırım alması, bizim burda birşeylerin yanlış gittiğini düşündürüyor bana.

   Tekrar teşekkür ederim.

   1. Lâ Edrî Lâ Edrî

    Özellik olarak ayrıntılı karşılaştırmadım ancak tasarım yönünden Ercan beye kesinlikle katılıyorum. Gerçi hangi projeyi getirseniz versus.io'dan kötü çıkması zor, o ayrı :)

    Yatırım olarak da 1) Galiba bizde e-ticaret gibi belli alanlar dışında yatırım (ve proje) daha az 2) Belli topluluklarda çevrenizin olması avantaj sağlıyor deniliyor. Ayırdığınız zamanı geri ödeyebilmesi bence büyük bir avantaj. Yatırımcısız gelişmeyi hiç düşündünüz mü?