Google+ Facebook’la arayı kapatıyor ama ziyaret süreleri halen en büyük sorun

Google+ Facebook’la arayı kapatıyor ama ziyaret süreleri halen en büyük sorun

Google bir süredir Google+’ın yaygınlığını artırmak için büyük çaba harcıyor. Üye sayısı, paylaşım rakamları gibi önemli rakamlarda da hızlı yol aldığı bir gerçek. Her ne kadar Facebook ile karşılaştırıldığında tam olarak rekabette hedeflediği güce ulaştığını söylemek pek mümkün olmasa da, giriş yapma gibi konularda arayı hızlı bir şekilde kapattığı görülüyor.

Bununla beraber sosyal ağ siteleri için hayati önem taşıyan bir performans göstergesinde Google+ halen Facebook’un gerisinde, hem de oldukça gerisinde, gibi görünüyor. Nielsen’in yaptığı araştırmada Mart ayı rakamlarına göre Google+’ta kullanıcıların ortalama olarak geçirdikleri süre 6 dakika 47 saniye. Facebook’ta geçirilen ortalama süre ise bunun neredeyse 60 katı…

Her ne kadar fark oldukça büyük olsa da, bu farkın bir önceki aya göre daha düşük olduğunu da diğer bir ilginç detay…

Uygulamalardan gelen trafiğin hesaba katılmadığı ve sadece web kullanıcılarının verilerinin değerlendirdiği Nielsen’in araştırmasına göre fark büyük ama bir yıl önceye göre Facebook’ta geçirilen süre daha düşük görünürken, Google+’ta geçirilen ortalama süre nereyse iki katına çıkmış.

Nielsen’in rakamları Mart ayında Facebook’ta kullanıcıların geçirdikleri ortalama sürenin 6 saat 44 dakika olduğunu gösteriyor. Bu rakam Google+’taki 6 dakika 47 saniyeden epeyce yüksek. Bir yıl öncesinde ise fark daha büyüktü. Geçtiğimiz yılın verilerine göre Facebook’ta kullanıcılar 7 saat 9 dakika geçirirken, Google+’ta 3,3 dakika geçiriyorlardı.

Fakat 2013 Mart ayına dair rakamlara Google’dan itiraz geldi. Mashable’a açıklama yapan Google yetkilisi, Nielsen’in açıklamasının kendi verilerinden çok düşük olduğunu söyledi. Fakat kendi rakamlarını da paylaşmadı ama o rakamlarda da Google+’da geçirilen sürenin Facebook’a çok yakın olduğunu sanmıyorum.

Peki size göre Google+ doğru yolda mı gidiyor? Sitede geçirilen sürenin düşük kalmasının nedeni ne? Google+ Facebook ile arasındaki farkı kapatabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.