Google+ Facebook’la arayı kapatıyor ama ziyaret süreleri halen en büyük sorun
Sosyal Ağlar

Google+ Facebook’la arayı kapatıyor ama ziyaret süreleri halen en büyük sorun

Google bir süredir Google+’ın yaygınlığını artırmak için büyük çaba harcıyor. Üye sayısı, paylaşım rakamları gibi önemli rakamlarda da hızlı yol aldığı bir gerçek. Her ne kadar Facebook ile karşılaştırıldığında tam olarak rekabette hedeflediği güce ulaştığını söylemek pek mümkün olmasa da, giriş yapma gibi konularda arayı hızlı bir şekilde kapattığı görülüyor.

Bununla beraber sosyal ağ siteleri için hayati önem taşıyan bir performans göstergesinde Google+ halen Facebook’un gerisinde, hem de oldukça gerisinde, gibi görünüyor. Nielsen’in yaptığı araştırmada Mart ayı rakamlarına göre Google+’ta kullanıcıların ortalama olarak geçirdikleri süre 6 dakika 47 saniye. Facebook’ta geçirilen ortalama süre ise bunun neredeyse 60 katı…

Her ne kadar fark oldukça büyük olsa da, bu farkın bir önceki aya göre daha düşük olduğunu da diğer bir ilginç detay…

Uygulamalardan gelen trafiğin hesaba katılmadığı ve sadece web kullanıcılarının verilerinin değerlendirdiği Nielsen’in araştırmasına göre fark büyük ama bir yıl önceye göre Facebook’ta geçirilen süre daha düşük görünürken, Google+’ta geçirilen ortalama süre nereyse iki katına çıkmış.

Nielsen’in rakamları Mart ayında Facebook’ta kullanıcıların geçirdikleri ortalama sürenin 6 saat 44 dakika olduğunu gösteriyor. Bu rakam Google+’taki 6 dakika 47 saniyeden epeyce yüksek. Bir yıl öncesinde ise fark daha büyüktü. Geçtiğimiz yılın verilerine göre Facebook’ta kullanıcılar 7 saat 9 dakika geçirirken, Google+’ta 3,3 dakika geçiriyorlardı.

Fakat 2013 Mart ayına dair rakamlara Google’dan itiraz geldi. Mashable’a açıklama yapan Google yetkilisi, Nielsen’in açıklamasının kendi verilerinden çok düşük olduğunu söyledi. Fakat kendi rakamlarını da paylaşmadı ama o rakamlarda da Google+’da geçirilen sürenin Facebook’a çok yakın olduğunu sanmıyorum.

Peki size göre Google+ doğru yolda mı gidiyor? Sitede geçirilen sürenin düşük kalmasının nedeni ne? Google+ Facebook ile arasındaki farkı kapatabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorumlar (16)
 1. Gooogle plusin facebooktan teknik olarak eksigi yok fazlasi var, ancak gencler arasinda flört etmek ve kendini farkli gosterebilmek icin uygun ortam degil, cunku orada kimse yok.

  Suanki yukselisinin sebebi ise tahminimce yeni gelen ve tek kullandigim google plus ozelligi olan, "communities" bolumudur.

  Google plus'in etkinligi bence google'in baska bir sosyal agi satin alip google plus'a entegre etmesi ile artabilir. Instagram cok guzel bir ornek olabilirdi mesela insanlari plus'a cekmek icin.

 2. Brestgerfich Brestgerfich

  Google'ın Google+ konusunda hedefine ulaşması için liseli ergenlere odaklı çalışma yapması gerekiyor. Mesela Justin Bebesiyle sponsorluk veya Justin ile Google+'da canlı söyleşi. :)

 3. Aytek Yıldız Aytek Yıldız

  Google + ancak herkese kendi sayfasında adsense yayınlama hakkı verirse sitede geçirilen zamanı artırır diye düşünüyorum.

  Bu sayede iki taraflı kazanç ortaklığı olmuş olur. Şu an hali hazırdaki yüzlerce arkadaşının facebook üzerinde olduğunu düşünürsek insanların google + dan ek özellikler alabiliyor olması gerek.

  Google plus tasarımı çok çiğ görünüyor.Pek çok uygulamasında yükleme yapılırken hata ve gecikmelere şahit oldum. Gmail mükemmel bir e-posta servisi olmasa kullanmayı düşünmezdim bile. Web işleri ile uğraşan kişiler ancak bunun öneminin farkındalar; ancak g+ çok çok geride kaldı ve ileriye de gidemeyeceği kesin gibi.

  1. Mustafa Mustafa

   Adsense ile ne alakası var? Adsense ile ilgilenen kaç kişi var da sırf Adsense için kullansınlar? Facebook ilk olduğu için karlı, Google+ özellikle gençleri çekmek istiyorsa operatörlerle anlaşma yapıp Google+'a girişi ücretsiz yapmalılar.

 4. "Peki size göre Google+ doğru yolda mı gidiyor?"

  - Kesinlikle doğru yolda ilerliyor. Problem ilerlenen yolun yanlışlığında değil, zamanında atılması gereken adımların atılmamasında. Yoksa ben ve birçok arkadaşım gönderdiğimiz geribildirimlere bir sonraki güncellemelerde cevap aldık. Bir şirketin kullanıcılarını dinlemesi ve ürünlerini bu geribildirimlere göre şekillendirmesi çok önemli. Buna ek olarak Google, birçok ürününü Google+ ile entegre ediyor ki bu da bu ağı yaygınlaştırmak için oldukça akıllıca bir yöntem. Google'ın kullanılan diğer servislerinden Google+ ile paylaşımda bulunmanın çok daha kolay ve işlevsel olduğunu farkeden kullanıcılar, bu bütünlüğü değerlendirmek adına Google+'ı daha çok kullanmak isteyebilir. Nitekim - özellikle çevremdeki yabancılar- birçok kişi, Facebook hesabını kapatıp Google+'a taşınmış durumda. Bu taşınmayı Türkler arasında yakın zamanda görmemiz mümkün olmasa da, Facebook çok anlamlı değişiklikler yapmadıkça ve yanlış dayatmalarına devam ederse, ileride bu yönde gelişmeler olabilir.

  "Sitede geçirilen sürenin düşük kalmasının nedeni ne?"

  - Bir önceki sorunun cevabındaki "Problem ilerlenen yolun yanlışlığında değil, zamanında atılması gereken adımların atılmamasında." cümlesini bu sorunun cevabında açmak yerinde olur. Sitede geçirilen sürenin düşük kalmasının en büyük nedenlerinden biri, Google+ ilk adını duyurduğunda, insanların çevresinde tanıdığı, çevrelerine ekleyebileceği birilerini bulamaması. Google bunun farkına çok sonraları vardı. Profillerde doldurulan bilgilere göre kişi arama seçenekleri, Google'ın kendi derlediği çevre örnekleri, mobil uygulamasında ve masaüstü sürümünne "Çevreler" başlığını "Kişi Bul" şeklinde değiştirip insanlara birtakım kişi ve sayfaları önermesi bu yönde atılan olumlu ve yerinde adımlar. Ne var ki, bunda çok geç kalındı. İlk başta öncelikli olarak yapılması gereken işti bu. İnsanlar, yeni bir ortama girdiklerinde, ortam ne kadar güzel ve değişik olursa olsun, tanıdık, bildik bir yüz ararlar. Ve ilk etkileşimlerine bu kişilerle ya da bu kişiler aracılığıyla çevreyle başlarlar. Google Plusta ilk etapta bu yönde adımlar atılmadığı için, insanlar biraz da araştırmaya üşendiğinden, "Kimse yok burada da yahu" deyip bir daha da uğramaz oldu. Halbuki aktif olarak kullananlar bilir ki, burdaki diyaloglar diğer ağlara göre daha kaliteli ve arkadaş edinmek çok daha kolaydır.

  "Google+ Facebook ile arasındaki farkı kapatabilir mi?"

  - Yakın zamanda böyle bir ihtimal gülünç olmakla birlikte, uzun vadede durum tam tersine dönebilir. Bunun için Google'ın Google+'ın üzerine şimdiye kadar olduğu gibi titremesi ve entegrasyonlara yoğunlaşması gerekiyor. Ayrıca kullanıcı geribildirimlerini de göz ardı etmeden yeniliklere devam etmesi gerekiyor.

  1. Mert Ak Mert Ak

   Güzel yorum. Aynen katılıyorum. Google bunun kısa vadeli bir plan olamayacağını zaten biliyor ve uzun vadeye yayarak adımları yavaş yavaş atıyor. Bence ileride bu iş olacak. Facebook rezalet tasarımı ile hakettiği daha alt sıralara gerileyecektir umarım.

  2. +1 ek olarak benim ön görüm yine uzun vadede olacak; G+'ın önünü açacak farklılık Glass'ta gizli. Ama ona da dünya toplumu ne kadar hızlı ayak uydurabilir, tabletler kadar sektörü hızla değiştirir mi? Üzerinde düşünmek lazım.

 5. Facebook ta paraya çevrilemeyecek kitleyi cikartirsak geriye google plus kullanan entel ticari kitle kalir. Google iyi gidiyor. Facebook yarin kapansa kim ağlar. Google interneti ise yarar hale getiriyor.

  1. Entel ve entel olmayanı neye göre belirliyoruz? Gayet entel tüm mesajlaşmasını facebook üzerinden yürüten bir kesim var bir de ileride ticari olacak hayatı facebook olan bir kesim de geliyor.

   Hep övünüyoruz ya genç nüfus diye işte onlar facebook talar ve 5 sene sonra gayet ticari olacaklar.

   Hala koca koca firmalar kampanyalarını facebooktan yürütüyor.

   Kaç reklamda g+ adresi var?

 6. Volkan Yılmaz Volkan Yılmaz

  Dağlar kadar fark var Facebook'a yetişebilmesi için üye sayısını geç o anlamsız, binyüz fırın ekmek daha yemesi gerekir yani imkansız. Ama ileride teknolojiler değişir kim daha iyi ayak uydurur o alır bu işin doğası.

  1. Huseyin Huseyin

   Vayy :) Volkan uzun süredir seni görmüyordum yorumlarınla aleme renk katmaya başlamışsın...

   Söylediklerine katılıyorum, birincisi üye sayısı bakımından yetişmeleri çok çok zor çünkü birçok arkadaşın bahsettiği ergen muhabbeti, oyun, geyik, gruplar falan zayıf yada yok, aynı zamanda sosyalleşme olarak, haber akışı olarak Facebookun verdiği ortamı kuramıyor.

   İkincisi paylaşım miktarında da yakalamaları çok zor. Merakla karışık üye olan çok ama :) benim gibi, oradada olalım diyen ama post sıfır.. Paylaşım konusunda etkin olanlara da baktığımda site sahipleri yada SEO'culara sıklıkla denk geliyorum kaldı ki onlarda bir yere kadar. Danny Sullivan Google+ ne kadar sıklıkla kullanmaya çalışırsa çalışsın hiçbir zaman twitter yada facebook post sayısı ile eşit olmuyor. Durumun birde şu yönü var ki Google+ üzerinden yolladığı postlar hiçbir zaman diğer platformlardan aldığı tepkiyi (yorum,beğeni) sayısını toplamıyor çünkü henüz bu alemde yeterli kişi yok.

   Üçüncüsü Google+ ile google çok saçma bir sürece girdi, gitgide tekelci pozisyonuna gidiyor. Microsoft gibi. İşte arama sonuçlarına Google+ sokmak istemesi, facebooka rakip olmak istemesi :) uçak saatlerini, uçak biletlerini vermesi gibi gibi... Google+ arama sonuçlarında etkili olacak muhabbeti olmasa bu sayının çoğunu zaten bulamaz. Facebook'ta bu cephede boş durmuyor ve kendi arama motoru üzerinde çalışıyor bence ve google en büyük korkusu da sonuçta bu diye tahmin ediyorum.

   Sonuç olarak :) bence yaklaşma ihtimali çok düşük yaklaşıyorsa bile kesin hintli seocular yüzündendir :) sabah akşam oturur kalkar Google+ hesabı açıp like yapar onlar.

 7. Mehmet Mutlu Mehmet Mutlu

  Google girdiği her projede lider olmak zorunda değil. Belki onlar lider olmak istiyor olabilirler fakat onlar da farkındadır facebook kadar büyük olamayacaklarını. Bu tür firmalar ya tutarsaya oynamazlar çünkü büyük araştırmalar sonucunda projelere başlıyorlar. Samsung'un ilk android telefonu olan galaxy i7500 kullanmıştım ve ilk deneyimimde demiştim ki android gelecekte çok büyüyecek. Google+'ı ilk kullandığımda ne gerek var böyle bir projeye demiştim. Biraz teknoloji ve internete meraklıysanız projeleri ilk deneyimlerinizde gelecekteki konumlarını tahmin edebilirsiniz.

 8. Sosyal ag bence yapisi geregi ozellige doymus durumda hatta daha sadelestirilmeye dogru gidiyor. Yani anahtar ucuk ozellikler eklemekte degil. Benim dusuncem koselerin coktan tutuldu ve kimse sosyallikteki en onemli faktor arkadaslarini birakip bir yere gitmeyecektir. Toplu goc beklentisi bunu fazla bos zamani olan gencler bile dusunmediyse ihtimal disinda. Sanirim ilgi gosteren tek grup bu sirketlere fazla anlam yukleyip isi taraftarliga vuranlar.

 9. TV mobil platformlarda facebook heryerde karşımıza çıkarken, bir yandan da sürekli kendini geliştirip yenilikler yaparken g+'ın facebook seviyesine gelmesi imkansız.

  G+'ın facebook'u rakip görmesi yanlış. Yarın öbür gün facebook graph search ile kazandığı tecrübeyi ve kullanıcı "kişisel" bilgilerini kullanarak google'a rakip bir arama motoru çıkarırsa o zaman Google ne yapacak.

  Gelecekte facebook'un gideceği yer kişiselleştirilmiş şemantik arama motoru olacaktır.

 10. Google+'ta paylaşılan sayfalar, Google arama sonuçlarında GERÇEKTEN daha üstlerde çıktığı zaman ya da kişiye göre optimize edilmiş sonuçlar getirebildiği zaman, içeriklerin Facebook'ta paylaşımı azalacaktır. Şu an için daha niche bir toplulukla devam etmek bana kendi tercihleriymiş gibi geliyor.

  Google+'ın profesyonellere yönelik çalışmalarından biri şu:

  İlk defa gezdiğimiz bir web sitesinin içerik yaratıcısıyla iletişime geçebilmek...

  Facebook ise çoğu kisi tarafından yalnızca, OAuth için kullanılan bir hesap kıvamına geldi.

 11. Ates Ve Su Ates Ve Su

  Google çalışıyor bir çok internet kullanıcısını Google+'yı kullanmasına veya etkileşimde bulunmasına zorunlu hale getiriyor nerdeyse...

  Adsense reklamlarında Google +

  Bloger yorum kısımlarında Googl+

  Arama sonuçlarınsa yazar resmine tıkladığında Google +

  Orda Google+ burda Google + derken ellerine alacaklar adamlar sosyal medyayı çalışmaya devam ettikleri sürece.