Google+ 500 milyon üyeye ulaştı, gruplar açıldı, Snapseed Android'e geldi!
Mobil

Google+ 500 milyon üyeye ulaştı, gruplar açıldı, Snapseed Android'e geldi!

Google, bir süredir sessizliğini koruduğu Google+ tarafında yeni özellikler ve yeni haberlerlerle geldi. Vic Gundotra'nın kaleme aldığı blog yazısı Google+'ın geleceği için önemli bilgiler içeriyor.

Hemen rakamlardan bahsedelim. Bir hayalet kasaba olup olmadığı tartışılan Google+'ın kullanıcı sayısı 500 milyona ulaşmış. Tabii Google'ın çift hesapları ayırıp ayırmadığını bilmiyoruz. Örneğin benim 2 Google+ hesabım var görünüyor ve ve Google Apps tarafında da tek tıkla yeni bir hesap açmış sayılabilirim.

Üye sayısını geçip aktif kullanıcıya baktığımızda ise Gundotra'nın verdiği rakam 235 milyon. Gundotra, Google etrafında dönen bu aktif kullanıcı tanımı için Google Play'de +1 işlemleri, Gmail'de görüntülü görüşme ve aramada arkadaşlarla bağlantı kurma gibi detaylar veriliyor. Google+ akışı için verilen aktif kullanıcı sayısı ise 135 milyon.

Google+ ilgi alanlarını gruplamaya başlıyor

Google+'da göreceğimiz yeni bir özellik olan Google+ Communities'i ilgi alanlarının gruplara indirgenmesi olarak özetleyebiliriz. Ancak bu sadece listelemeden ibaret değil, Google+ kullanıcıları çeşitli konular etrafında oluşturduğu gruplarda birbiriyle etkileşimde bulunup iletişim kurabiliyor. Bu gruplar fotoğraf, astronomi gibi sıradan gruplardan, komşularınız için kuracağınız bir gruba kadar özelleşebiliyor.

Ben kendi hesabımda henüz 'Communities' sekmesini göremedim ama sanırım önümüzdeki günlerde bu özelliği hepimiz görmüş olacağız.

Snapseed ücretsiz oldu ve Android'e geldi

Bu arada Vic Gundotra, Google+ için de önemli bir satın alma olan Nik Software'in Snapseed adlı fotoğraf düzenleme uygulamasına dair gelişmeler paylaştı. Google+ 400 milyon kullanıcıya ulaşırken Google'a katılan Snapseed App Store'da 4.99 dolara satılıyordu. Bu uygulama artık ücretsiz olarak sunuluyor ve bir kaç yenilik içeriyor.

Bir o kadar önemli bir haber de artık Snapseed'in Android kullanıcılarına da hitap etmesi. Snapseed'in Android uygulaması da yayında ve Google Play'den indirilebilir durumda. Böylece yeni adıyla Google+ Snapseed, Facebook'un Instagram silahına karşı platform eşitliğini sağlamış oluyor. Google, Snapseed için fotoğraf paylaşım sıralamasında yerel klasörden sonra Google+, eposta, Twitter ve Facebook sıralaması yapıyor.

Yorumlar (6)
 1. Çağrı Çağrı

  Ben gerçektende o siteye 500 milyon üyeninde girip üye olduğunu düşünmüyorum .Zaten her gmail yada google kullanıcısı otomatik olarak Google + üyesi oluyor .

  Biraz daha bilgi o zaman .

  Google + hesaplarını takip eden bir araştırmacı Google çalışanların %32.6 'sının sosyam ağda bir aydır hiçbirşey paylaşmadığını tespit etmiş .Siteye verilerine göre Google çalışanlarının yüzde 20.5 ' i son üç aydır Google + hesabına dokunmazken yüzde 12.9 'u son 6 ayda hiçbirşey paylaşmamış.Yani google çalışanlarının en azından düzenli olarak paylaşım yapmaları beklenirdi.

  Eeee şimdik Google+ facebook'u geçeceği söyleniyor. Buna kim inanır Kadir inanır :D

  1. Hatanız çok. Öncelikle, her gmail veya google hesabı otomatik olarak google+ hesabı olmuyor. gmail'e kaydolan biri Plus a kaydolmuş olmaz. Ancak varolan google hesabını kullanarak google+ a üye olabilir.

   Gelelim istatistiğe. Bahsettiğiniz istatistik sadece "Herkese Açık Gönderiler" i içeriyor. Facebook çalışanlarının yüzde kaçı son üç aydır herkese açık paylaşımda bulunmuştur? Siz facebook'da ne kadar "herkese açık" paylaşımda bulunuyorsunuz? Kendimizi kandırmayalım. Google+'ın başarısız olması en azından şu aşamada mümkün değil.

   1. Çağrı Çağrı

    Bak Sevgili Mete o verdiğim bilgiler bana ait değil Chip Aralık 2012 ait sayısında bir bilgi bende paylaşmak istedim Tamammı ? .

    Gelelim ilk cümlenize benim Google + üyeliğim yoktu eee durduk yere benim nerden üyeliğim çıkıyor ben üye olmadığım halde .

    Hemde ben bugüne kadar hiç paylaşımda bulunmadım .Google+ sayı verirken bunlarıda vermiştir.Amaç bakın biz ayaktayız felan gibisinden .Sen hiç sokakta , mahallede yada çevremde Google + kullanıyorum şunu paylaştım diyeni gördünmü hii ?

    Kendimizi kandırmayalım Facebook gibisi dururken google + mı kullancam .

    Kullanabilmem için Facebook'dan kendine özgü birşey söyleyin bana .Heee tamam diyim .Hadi hadi ?

  2. :D verdiğin bilgileri bilmem ama ben bile merak edip google + kullanmadım kullanacağımıda sanmıyorum çünkü cazip gelmiyor nedense bana belkide milyonlarca kişi benimle aynı düşüncede :d

 2. Mert Ak Mert Ak

  Google plus kullanıyorum, kullanan arkadaşlarım da var. Dizayn ve işlev v.b her açıdan facebooktan 100 kat iyi bence. Bence google plus yavaş ve emin adımlarla ilerliyor ve bir süre sonra çok iyi yerlere gelecek. Google ve entegre servislerini kullanmayan yok, adamlar bu servisleri google plus ile teker teker entegre edecekler (play gibi) ve herkes ister istemez google plusa alışıp kullanmaya başlayacak...

 3. G+ ile FB arasındaki bence en dikkat çeken fark; FB'da web sitenizden yönlendirme yapmadan ya da reklam vermeden insanların sayfanızı keşfetmesi, beğenmesi mümkün değil.. G+'da ise düzenli durum güncellemesi girdiğinizde -reklamsız ve yönlendirmesiz- insanlar çevrenize katılıyor.