Startup Kitchen çıkışlı Tart Games'e Derin Esmer'den 150 bin Euro'luk yatırım
Oyun

Startup Kitchen çıkışlı Tart Games'e Derin Esmer'den 150 bin Euro'luk yatırım

Startup Kitchen'ın ikinci girişimi Tart Games, Mor ve Ötesi müzik grubunun kurucu üyelerinden gitarist Derin Esmer'den 150 bin Euro'luk yatırımı aldı.

Startup Kitchen'ın ilk projesi İşteOyun'un ardından ortaya çıkan ikinci projesi Tart Games, ilk oyunları Kixel'i bundan birkaç ay önce Şubat ayında piyasaya sürmüştü.

Unity altyapsını kullanarak Facebook, iOS ve Android için oyunlar geliştiren Tart Games, Startup Kitchen çatısı altında kurulduktan kısa bir süre sonra ilk yatırımını almış oldu.

Yatırımın ardından Derin Esmer yüzde 15, Startup Kitchen (Girişim Mutfağı Kuluçka Merkezi A.Ş.) yüzde 37 oranında hisse sahibi olurken, Tart Games'in geliştiricilerinden Bulut Karakaya ve Serhat Nasırlıoğlu da geriye kalan hisselerin sahibi oldu. Bununla birlikte, her Startup Kitchen projesinde bugüne kadar olduğu gibi yüzde 15'lik hisse gelecekte ekibe katılacak üyeler için stok opsiyonu olarak ayrıldı. Bu durum, girişime ileride katma değer sağlayacak girişimci ruhları çekmek için önemli bir nokta.

Henüz kapalı beta aşamasında 10 bin aylık kullanıcıya ulaşan Kixel, bugüne dek 110 ülkeden futbolseveri bir araya getirmiş durumda. Gelen yatırımla birlikte Tart Games'in yeni oyunlarından da sizi haberdar edeceğimizi düşünüyoruz.

Yorumlar (6)
 1. Alessandro (Casita) Alessandro (Casita)

  kixel oyunu gerçekten çok çok başarılı... adamlar devamlı oynayan kullanıcıların ve herkesin fikrini mutlaka dikkate alarak devamlı oyuna yenilik getiriyorlar, hiç boş durmuyorlar... yolları hep açık olsun inşallah..

 2. İşteoyun iyi proje ama Kixel fiyasko.

 3. Devletten Haber Devletten Haber

  hayırlı olsun. oyun sektörüne yatırım yapmak iyi bir fikir. ama yatırımcı tanıdık gelmedi hakkında bilgi yokmu

  1. Emrah Olgun Emrah Olgun

   Teşekkürler, Derin Esmer hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse:

   1995 yılında Alman Lisesi'nden mezun oldu. Lisans eğitimini Sosyoloji alanında Swarthmore College'da tamamladı. İnşaat sektörünün kendi alanında lider kuruluşu, aile şirketi Es-Eks A.Ş.'nde çalışmaya başladığı 1999-2000 döneminde, Boğaziçi Üniversitesi'nden MIS sertifikası aldı. Bu şirketteki faaliyetleri, bilişim ve üretim sistemlerinin yönetimi ve koordinasyonu alanlarında devam etti. Mor ve Ötesi gurubunun kurucu üyelerinden olan Derin Esmer, bir yandan müzik üretim çalışmalarını da sürdürdü, ve 2008 yılında profesyonel iş yaşantısına ara vererek "Gerçek Hayat EP" adlı ilk solo müzik yayınını yaptı. İş yaşantısına verdiği uzun ara, bilişim temelli girişimlerde melek yatırımcı olarak yer alma kararıyla beraber noktalanmış oluyor. 2013 Mayıs ayında, hem bu kararın ilk reel girişimi, hem de ilk solo albümünün yayını gerçekleşecek.

 4. Kemal Atasoy Kemal Atasoy

  kafama takılan 3 nokta var:

  1) kulucka fikri dedikleri kulucka merkezinin kendi fikri, yani ortada kuluçkaya kabul edilmiş bir girisimci yok.

  2) bir kuluçka merkezi %37 hisse sahibiyse ortada ciddi bir problem var.

  3) geliştirici dedikleri tart new media ekibinin geliştiricileri. yani kuluçka merkezi kendi fikrini kuluçkaya yatırıp geliştiricilerine hisse veriyorlar.

  1. Emrah Olgun Emrah Olgun

   merhaba,

   sırası ile üç noktaya da açıklık getirmeye çalışayım:

   Kuluçka operasyonumuza kendi içimizde çıkartığımız fikir yönetimi sistemi ile başlangıç veriyoruz. Ekibimizde fikirleri potansiyeli ve birbiri ile uyumu bu coğrafyada çok rastlanmayacak düzeyde kişilerin bulunduğunu farkettiğimiz anda bunu avantaja dönüştürmek istedik. Onların ürettiği fikirler 3-4 aylık ideation sürecinden geçiyor. Yani fikir sahipleri ve daha sonra o fikre dahil olmuş kişiler fikir bu sürecin sonunda hayata geçirilmeye karar verilirse müstakbel projenin girişimcieri oluyorlar. Bu süreçte etraflarında sürekli 10+ yıl tecrübeli bir hayata geçirme ekibinin onlara sürekli danışmanlık ve mentorluk yaptığını da eklemek lazım.

   Bundan sonra pre-incubation süreci başlıyor. Bu süreçte inkübasyon merkezimiz devreye giriyor ve projeyi hayata geçip ilk bir kaç müşterisini alana kadar finanse ediyor. Burada finansman ile ilgili 150.000 USD gibi bir sınırımız var. Bu noktada tohum yatırımını da Startup Kitchen yapıyor. İnkübasyon merkezinin %35 pay alıyor olması bu yüzden.

   fikir kısmını sanırım zaten açıklamış oldum. Bu noktada startupkitchen.co adresinden süreç ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsin.