Gelirini ve kârını arttıran LinkedIn'in birinci çeyrekte büyümesi yavaşladı

Gelirini ve kârını arttıran LinkedIn'in birinci çeyrekte büyümesi yavaşladı

İnternet şirketleri içinde başarılı mali tablolarıyla bilinen LinkedIn, 2013 yılı birinci çeyrek rakamlarını paylaştı. Söz konusu dönemde LinkedIn'in, geliri ve kârı geçen dönemlere göre yükselirken şirketin büyümesi yavaşladı.

2013 yılı Ocak-Mart ayları arasına gelen dönemde LinkedIn, 324.7 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakamı geçen sene aynı dönemle kıyasladığımızda yüzde 72'lik bir büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak bu büyüme rakamı LinkedIn'in geçen dönemlerdeki oranların biraz altında kalmış durumda.

Şirket, geçen yıl dördüncü ve üçüncü çeyrekte yüzde 81, ikinci çeyrekte yüzde 89 ve birinci çeyrekte ise yüzde 105 büyüme kaydetmişti. LinkedIn'in gelir bakımından her geçen dönem büyümesinin yavaşladığını söylemek yanlış olmaz.

linkedin-2013-q1-tablo

225 milyon kullanıcıya ulaştı

Kârlılık konusunda başarılı bir dönemi geride bırakan LinkedIn, 22.6 milyon dolar kâr etti. Şirketin geçen sene aynı dönemde 5 milyon dolar kâr ettiğini düşünecek olursak yaklaşık 17.6 milyon dolarlık bir büyümenin gerçekleştiğini belirtebiliriz.

LinkedIn bilindiği üzere ‘Talent Solutions‘, ‘Marketing Solutions‘ ve ‘Premium Subscriptions‘ olmak üzere üç ana gelir modeline sahip. Paylaşılan bilgilere göre Talent Solutions ile 183 milyon dolar, Marketing Solutions ile 74.8 milyon dolar ve Premium Subscriptions ile 65.6 milyon dolar gelire sahip oldu. En fazla büyümenin ise yüzde 80 oranla Talent Solutions’ın gerçekleştirdiğini paylaşalım.

Kullanıcı rakamlarına baktığımızdaysa yine büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz. Geçen çeyrekte 200 milyon kullanıcıyı geçtiğini açıklayan LinkedIn, mali tablolarda açıklanan rakamlara göre 225 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda.

Borsada yüzde 10 değer kaybetti

LinkedIn son çeyrekte önemli hamlelere imza atmıştı. Şirket haber alma ve okuma servisi olan Pulse'u 90 milyon dolara satın almıştı. Bunun yanı sıra yeni tasarımını da yayınlayan LinkedIn, Contacts yani rehber servisiyle telefon ve e-posta gibi bilgileri bir araya getirmeye başlamıştı.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi LinkedIn'in son mali tablolarına göre büyümesi yavaşlamaya devam ediyor. Her ne kadar birçok internet şirketi gibi kârlılık ve gelir konusunda sıkıntı çekmeyen LinkedIn, borsadaki yatırımcısını memnun edemedi. Şirketin Nasdaq'ta işlem göre hisseleri seans sonrası işlemlerde yüzde 10 civarında değer kaybederek, hisse başı 181 dolar civarına kadar geriledi.

*Görsel kaynak: TechCrunch

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.