Sosyal medyada hayranlarını en çok önemseyen ülkeler hangileri?

Sosyal medyada hayranlarını en çok önemseyen ülkeler hangileri?

Socialbakers, oluşturduğu Socially Devoted metriğinin 2013 ilk çeyrek raporlarını açıkladı. Raporlarda, Facebook'ta hayranlarını en çok önemseyen, yazdıkları sorulara cevap verme oranları ve cevap verme hızları üzerinden belirlenen algoritma ile hesaplandı.

Bu listeye göre Guatemala, tüm dünyada Facebook hayranlarını en çok önemseyen ülke sıralamasında birinci geldi. Guatemala'daki markaların Facebook sayfalarına gönderilenn tam 17.044 sorunun yüzde 93.54'ü yanıtlanarak, kullanıcılar 15.943 yanıt buldu.

Guatemala'nın ardından sırayla Norveç, Hollanda, İsveç, Danimarka ve Peru da üst sıralarda yer almayı başardı. Türkiye, yüzde 62.29'luk cevaplama oranı ile listede dünya 19'uncusu oldu.

Facebook üzerinden kullanıcıların sorularına cevap verme oranları da hızla yükseliyor. Mesela 2011 yılında kullanıcıların sorularının ortalama olarak sadece yüzde 5'i yanıtlanırken, 2013'ün ilk çeyreğinde kullanıcı sorularının yüzde 60'ı yanıtlanıyor.

2013q1Bununla birlikte Socialbakers bir sektör raporu da yayınladı. Bu rapora göre Facebook'taki hayranlarının sorularını en çok yanıtlayan sektör yüzde 79.9'luk ortalama ile finans sektörü.

2012'nin ilk yarısında yayınlanan sektör raporunda finans sektörü, yüzde 50'nin altında bir oran ile üçüncü sıradayken, çok kısa bir süre içerisinde kendini oldukça geliştirerek 2013 ilk çeyrekte ilk sıraya yerleşmiş durumda.

Otomotiv sektörü de yine 2012 yılına göre kendini rakamsal olarak katlamış durumda. Otomotiv firmaları 2012'de yüzde 5'den biraz fazla iken, 2013 ilk çeyrekte oran yüzde 40'lara yaklaşıyor.

Sektörlerle ilgili rapora göre havayolları, telekomünikasyon ve moda sektörleri de listenin yüksek sıralarında yer alarak oldukça dikkat çekiyor.

Hemen aşağıdaki tabloda, ülke sıralamalarını görebilirsiniz.

Top 25

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.