Türkiye Freelancer.com üzerinde Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke [Röportaj]

Türkiye Freelancer.com üzerinde Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke [Röportaj]

Webrazzi'de daha önce birçok kez Freelancer.com'a yer vermiştik. 2012 yılının son çeyreğinde Türkiye pazarı için önemli bir lokalizasyon çalışmasına imza atan şirket, şu an dünyanın en büyük outsourcing/dış kaynak kullanımı platformu konumunda.

Hatırlarsanız Freelancer.com'un Türkiye için imza attığı yeniliğin ardından şirket CEO'su Matt Barrie ile sizler için kısa bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Matt'in söyledikleri arasında vurguyu en çok dış kaynak kullanımı konusunda Türkiye pazarının barındırdığı potansiyel ve genel olarak dış kaynak kullanımının dünya ekomisinde uzun vadede yaratabileceği değişiklikler almıştı diyebiliriz.

Bugün ise Webrazzi ofisinin konuğu Freelancer.com Avrupa Müdürü Bill Little oldu. Bill ile sizler için yazının devamında bulabileceğiniz kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Ayrıca yine bu yazının devamında Türkiye'nin Freelance Haritası başlıklı bir infografik de bulabilirsiniz.

turkiye-freelance-haritasi

İnfografikte Türkiye'de bulunan işletmelerin en çok iş verdiği ve Türkiye'deki freelance çalışanların en çok proje yaptıkları ülkeler gibi temel veriler yer alıyor. Buna göre Türk işverenler en çok Hindistan, Pakistan ve Bangledeş'e iş yaptırıyor. Türk serbest çalışanlara en çok iş veren 10 ülke sıralamasının ilk sırası ise Amerika, Fransa ve İngiltere'den oluşuyor. İnfografik yalnızca Freelancer.com platformu üzerindeki verilerden oluşsa da pazar için değerli olduğu açık. İnfografiği yukarıda detaylıca inceleyebilirsiniz.

Ve sözü daha da fazla uzatmadan gelelim Freelancer.com Avrupa Müdürü Bill Little ile gerçekleştirdiğimiz kısa söyleşiye...

Erman Taylan: Kasım ayında Türkiye için gerçekleştirdiğiniz özel çalışmanın ardından neler söylemek istersiniz, son durum ne yönde?

Bill Little: Gayet güzel. Türkiye Freelancer.com üzerinde Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke konumunda. Yeni üyeliklerde tam yüzde 66'lık bir artış yakaladık.

E. Taylan: Türkiye'deki kullanıcılar daha çok proje mi yapıyor, yoksa proje mi yaptırıyor?

Bill Little: Aslında her ikisi de. Türkiye'de bulunan önemli sayıdaki freelance çalışan başta ABD ve İngiltere olmak üzere çok sayıda değişik ülkedeki proje sahipleri için çalışıyor. Aynı şekilde başta Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler de Türkiye'deki proje sahiplerinin radarında.

E. Taylan: Rakiplerinizden biri olan oDesk'te, freelance çalışanların çalışma saatlerinde bilgisayarlarının ekran görüntülerini alan bir sistem var. Freelancer.com'un bu konudaki çözümü nedir?

Bill Little: oDesk biraz daha uzun soluklu projelere ağırlık veriyor. En azından benim gözlemlediğim bu. Dolayısıyla bahsettiğiniz gibi ekran görüntüsü ile freelance çalışanların takip edilebileceği bir yapı geliştirdiler. Ama Freelancer.com'da biz projeleri aşama aşama değerlendirmeyi tercih ediyoruz ve kontrolü bu şekilde sağlıyoruz. Aşamalar başarıyla tamamlandığında freelance çalışanın ücretleri parça parça ödeniyor. Bizce bu yapı daha kaliteli iş çıkarılmasını sağlıyor.

E. Taylan: Freelancer.com platformunda yer alan ödeme sistemi çözümlerinden bahsedebilir misiniz?

Bill Little: Tabii. Her şeyden önce tahmin edebileceğiniz gibi banka havalesi ve PayPal'ı kullanabilirsiniz. Ayrıca ödeme işini Freelancer.com üzerinden geçirerek bankanızı kullanmanız da mümkün.

Avrupa için açacağımız merkez ofis için İstanbul'u seçebiliriz

E. Taylan: Yakın plandaki hedefleriniz neler?

Bill Little: Şu an Freelancer.com operasyonu ağırlıklı olarak Avustralya ve Filipinler'de yürüyor, toplamda 300 civarı bir çalışan sayısına sahibiz, ben de Avrupa'dan sorumluk olarak İngiltere'de çalışıyorum. Avrupa pazarı bizim için tabii ki de çok önemli ve burası için de bir ofis açmak planlarımız arasında. Ofisin lokasyonu için tabii ki Türkiye'de genç nufüs ve merkezi lokasyonu ile en önemli adaylar arasında.

E. Taylan: Son olarak Türkiye'deki Freelancer.com kullanıcıları için ne söylemek istersiniz?

Bill Little: Freelancer.com insanlara yardım etmek için var. Çok sayıda insanın aklında IT projesi var ve biz insanların bu fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı oluyoruz. Bu noktada insanların Freelancer.com'u kullanarak projelerini ve hayallarini ertelememesini tavsiye ediyorum. Şu an dünya üzerinde 7 milyon adet farklı farklı konuların uzmanı olan profesyonel, Freelancer.com'da buluşuyor.

Bu arada Freelancer.com'un kendi IT altyapısı için de Freelancer.com'u kullandığını eklemeden geçemeyeceğim. Bunların haricinde sisteme yakın bir zaman önce anlık mesajlaşma özelliği ekledik. Böylece Skype ve mail başında beklemeye gerek yok, direkt olarak Freelancer.com'u anlık mesajlaşma için de kullanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.