Tablet pazarında Android'in pazar payı yüzde 56
Mobil

Tablet pazarında Android'in pazar payı yüzde 56

 • Blackberry CEO'su Thorsten Heins, tabletlerin 5 yıl içinde kullanılmaz olacağını söyleyerek dikkatleri üzerine çekti ama IDC'nin yeni raporu tablet sevkiyatının geçen yıla oranla yüzde 142 arttığını gösteriyor.

ipad mini satisBlackberry CEO'su Thorsten Heins, tabletlerin 5 yıl içinde kullanılmaz olacağını söyleyerek dikkatleri üzerine çekti ama IDC'nin yeni raporu tablet sevkiyatının geçen yıla oranla yüzde 142 arttığını gösteriyor.

İlk 5 tablet üreticisinin ilk çeyrek sevkiyat rakamlarını paylaşan IDC'nin verilerine göre Apple halen ilk sırada. 19.5 milyon sevkiyatla pazar payı yüzde 39.6 ve geçen yıla göre yüzde 65.3'lük bir büyüme söz konusu.

2012'nin 3. çeyreğinde pazar payı yüzde 50'nin üzerinde olan Apple'ın bu başarıyı 2015'e kadar sürdüreceği öngörülüyordu ama Androidli tabletlerin 2013'te iPad'i devireceği yönündeki tahminler yıl sonuna kadar doğru çıkabilir.

Üretici temelinde yapılan sıralamada Android temsilcilerinden 2. sıradaki Samsung'un 8.8 milyon, 3. sıradaki Asus'un 2.7 milyon, 4. sıradaki Amazon'un ise 1.8 milyon sevkiyatı var. Son sıradaki Microsoft'un 900 bin sevkiyatına karşın Thorsten Heins'ın çıkışından tahmin edileceği üzere Blackberry'yi listede görmek mümkün değil.

tablet share androidAndroid'in pazar payı yüzde 56.5

İşletim sistemi temelinde bakıldığında ise Android'in yüzde 56.5 ile pazar lideri olduğunu görüyoruz. Geçen yıl göre yüzde 247 oranında bi büyüme var. Bir zamanların rakipsiz lideri iOS tarafında ise yüzde 39.6 olan payı yüzde 65.3 oranında bir büyümeye sahip.

Windows ise toplamda 3.7 pazar payı ile 3. ama ilk iki isimden açık ara farkla 3. büyük tablet platformuna sahip marka olarak sıralamaya giriyor.

tablet share ios android

IDC analistleri, iPad Mini satışlarının giderek arttığından bahsederken diğer iPad satışlarının bu çıkıştan etkilediğinin ve kullanıcıların Mart ayında yeni bir ürün tanıtımı beklentisine girdiklerinin altını çiziyor. Apple'ın Mart ayında bir tanıtım yapmadığını ve beklentilerin Haziran ayına sarktığı düşünülürse ikinci çeyrek tablosu da rsakamların Android'den yana olabileceğini akla getiriyor.

Görsel kaynak: Bloomberg

Yorumlar (8)
 1. Hidayet Doğan Hidayet Doğan

  "Android iPad'i devirecek", "Android iPhone'u evirecek" gibi hatali soylemler ne zaman bitecek ve insanlar ne zaman isletim sistemi ile bir urunun farkli kavramlar oldugunu ve ikisi arasinda karsilastirma yapilamayacagini anlayacak merakla bekliyoruz.

  Ornek: IBM ile Windows'u karsilastirin. 1400cc dizel motor ile Honda'yi karsilastirin.

  Android ile iOS, iPhone serisi ile Samsung Galaxy serisi, iPad ile Samsung Zart Tablet, iPad ile myPad SLX gibi karsilastirmalar yapilabilir.

  Dogal olarak Android ile iOS karsilastirildiginda da Android onde cikmali (daha nasil yeni yetisiyor anlamiyorum - basarisizlik ornegi). 4000 farkli urun icinde gelen Android ile 10 farkli urun icinde gelen iOS arasinda bir pazar farki olmasi gerekiyor. iOS sadece %10 bile olsa cok buyuk bir pazar payi demek. Ornegin her ikisinin pazar payi %50 olsa, birisi 10 urun ile %50 pazarda yer aliyor, digeri 4000 urun ile %50 pazarda pay aliyor.

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Olaya pazar payı, toplam telefon sayısı, telefonlarda kullanılan işletim sistemi gibi teknik kavramlar yerine "Google & Apple" gibi iki büyük şirketin rekabeti olarak bakarsak, yukarıdaki verileri ne yönde yorumlayacağımız daha doğru anlaşılır. Bu sebeple karşılaştırmalar yanlış değil.

   1. Göktuğ Göktuğ

    Olaya Google & Apple olarak bakmak daha büyük bir yanlış. Google Android işletim sistemini üretti ve geliştiriyor. Fakat Androidli telefon/tablet satışlarında asıl para telefon üreticisine gidiyor. Apple'da ise hem iOS hemde iPhone/iPad Apple'a ait olduğu için satışlardan elde edilen kazancın çok büyük bir kısmı Apple'a gidiyor.

    Sizin bakış açınız için ancak şu şekilde bir karşılaştırma yapılabilir;

    Apple vs. Google+Samsung+HTC+LG+Sony+Diğer Telefon/Tablet üreticileri

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Elma-Armut tartışması yapacak olursak çok uzatabilirim ama Android yerine kısaca ' Androidli tabletler' diyerek sizi tatmin etmeye çalıştım.

   Tek cihaza 10 cihaz tartışmasını 2008'de yapmıştık. https://webrazzi.com/2009/04/27/iphoneun-mobil-pazardaki-payi-ufacik/

 2. Bir çok firma tanıyorum 100-200$ tvden tablet satıyorlar günde 1000+ sattığını söylüyorlar kapıda ödeme ile.

  Bu cihazlar bu rakamlara yansıyor bir pazar olarak değerlendiriliyor ama cihazı elinize aldığınıda yapabildiğiniz sadece basic oyunları oynamak internette renksiz kötü bir deneyimle dolaşmak.

  Elma ile armutları karıştırmamak gerek...

 3. PAzar payı %53 ile Android demek piyasadaki her cihazın 53 tanesi android demek değil mi ?

  Demekki uygulama yazarken hangi pazara hitap edeceğini ya da hedef kitlenin hangi OS pazarının içerisinde olduğunu bilmeniz yeterli.

  Geliri düşük olanlar muhtemel Android tir. Yüksek gelirlilerin Yarısından fazlası IOS diğerleri Androidtir.

  Tabloda bana mutluluk veren rakam Microsoft'a ait olan %1 lik pazar payıdır. Can çekişen Microsoft 'un mobilde ATIP TUTMAYI BIRAKACAĞINI UMUYORUM.

  Apple 'ın yapmayarak iyi yaptığı birşey sadece IOS'u satmaması kötü olanı ise Endüstriyel alanda çalışacak IOS tabanlı cihazlar yapmaması.

  Android Google' dan bağımsız olarak çalıştığı için birçok girişime sahne olmuş durumda. En basit olarak özellikle ev otomasyon, iklimlendirme, beyaz eşyalarda ve enerji kontrol sistemlerinde vazgeçilmez olmaya aday tek işletim sistemi.

  Yok efndim Visual Studio, yok .NET yok bla bla. Bunları öğrenmekle zaman kaybetmeyin. Adam gibi gidin JAva öğrenin, Python öğrenin para kazanabilin.

 4. Emre Akgün Emre Akgün

  Uygun Bodur isimli arkadaşa katılıyorum ayrıca şu var :

  O tv shopping veya türevi web sitelerinde yapılan ucuz android tabletlerin birçoğu elde kalıyor yani bozuluyor. Zaten Markasız ve garantisiz cihazlar. Bunun yanında çoğu ağır ve yavaş çalışan veya dokunduğunda tepki vermeyen dandik tabletler oluyor. Hiçbirinde ekran veya ses kalitesi denen birşey de yok. Bu istatistiklerin markalı cihazların üzerinden yapılması lazım yoksa hiçbir anlam ifade etmez.

 5. Ali Müfit Ali Müfit

  adamlar 50 liraya tablet satıyor. sonra yok android pazar payına sahip bunlar total piyasayı ele geçirmekmek için googlenin çırpınışları.